15 лютого – Міжнародний день дитини, хворої на рак. І хоча кількість випадків дитячої онкології зростає, проте збільшується і кількість дітей, які здолали цю недугу. У Львові завдяки лікарям-професіоналам є можливість не відставати від закордонних клінік. Але для цього потрібно закупити обладнання для трансплантації кісткового мозку. Половина суми у Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру на вул. Дністерській уже є. Решта — 500 тис. євро — треба дозбирати. Пообіцяли виділити кошти обласні депутати.
11-річний Сашко бадьоро розгортає з молодшим братиком сніг. Він активний і непосидючий. Хлопчик любить санки і не перестає тішитися цьогорічним снігом. А батьки неприховано тішаться ним. Адже чотири роки тому все було інакше.
Мама хлопчика Оксана розповідає: «Відчувалася загальна слабкість. Я бачила, що він приходить зі школи більш втомлений. Інколи у сина починав так боліти живіт, що підіймалася температура».
Тоді у Сашка підозрювали запалення легенів, втім лікування не дало результату. Температура не зникала, тож хлопчика повторно обстежили.
Лікарі виявили пухлину зачеревного простору з лівої сторони біля наднирника. Вона була дуже велика – десять сантиметрів. Четверта стадія раку – звучало як вирок. Часу обмаль. Рятувати хлопчика почали у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі у Львові. Тут провели надважку операцію і хіміотерапію. Для повного одужання потрібна була трансплантація кісткового мозку. На це сім'ї довелося витратити великі гроші й час. Зрештою, операцію зробили в Києві. Лише там є дві клініки, що проводять трансплантацію кісткового мозку. Ті, хто не потрапляє в чергу, змушений їхати за кордон. Та ситуація для Львова й області може змінитися.
Сашко уже три роки в ремісії. Він захоплюється баскетболом і майже не пам’ятає, як хворів. Зате батьки пам’ятають, що їхній Сашко ганяє м’яч завдяки львівським лікарям, які потребують лише техніки, аби рятувати ще більше дітей.
Директор Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медцентру Андрій Синюта ділиться враженнями: «Ми поставили перед собою дуже амбітну мету, щоб провести першу трансплантацію ще в кінці цього року. Ми маємо дуже велику підтримку від доброчинців з-за кордону та України».
Вартість обладнання для таких трансплантацій – 1 мільйон євро. Половину вже пожертвували доброчинці. Бракує ще 500 тисяч євро. І їх обіцяли виділити обласні депутати.
Щороку в Україні близько 600 дітей потребують трансплантації кісткового мозку, дві українські клініки можуть охопити лише половину. Інші змушені їхати за кордон. У благодійному фонді «Крила надії» порахували, що 500 тисяч євро – це лише чотири трансплантації за кордоном.
«Онкологія – це взагалі дуже дорога галузь. На жаль, держава на даний момент не фінансує її повністю. Відповідно, якщо ми хочемо, щоб діти одужували, їм потрібно допомогти. Власне, для цього ми і є. Хочемо, щоб було більше класних позитивних історій», – говорить керівниця благодійного фонду «Крила надії» Наталія Ліпська.
Щороку в Україні у 1100 дітей і підлітків виявляють онкологію різної складності. Тому обладнання для проведення трансплантації кісткового мозку у Львові дасть можливість рятувати майже 40 дітей щороку.