Детективи Національного антикорупційного бюро не знайшли документального підтвердження того, що вугілля за формулою «Роттердам+» потрапляло морем з Роттердама в Україну в заявлених офіційними органами обсягах. Україна, згідно з документами, завозила антрацитове вугілля з ПАР та Південної Америки, проте насправді вугілля надходило з Росії та з окупованих російськими військами районів Донбасу.
«Детективи НАБУ та прокурори САП встановили відсутність документального підтвердження того, що енергетичне вугілля на українські ТЕС дійсно доставляли з Роттердама морським шляхом в заявлених для визначення оптової ціни на електроенергію обсягах», – повідомила прес-служба НАБУ.
Натомість включення відповідних видатків збільшило оптову ринкову ціну на електроенергію і, як наслідок, тарифи для більшості споживачів, зазначило НАБУ.
«У результаті промислові споживачі, бюджетна сфера, підприємці та інші безпідставно переплатили за електроенергію щонайменше 18,87 млрд грн із них 14,3 млрд грн дісталися групі приватних компаній, яка, за версією слідства, й ініціювала запровадження формули «Роттердам+», – повідомила прес-служба.
Детективи НАБУ вважають, що керівництво НКРЕ запровадило схему в інтересах групи приватних компаній свідомо.
Нагадаємо, незалежні експерти вбачали у формулі «Роттердам+» корупційну складову та джерело надприбутківдля виробників теплової електроенергії.
Формулу «Роттердам+» запровадили в Україні в березні 2016 року, коли майже всі шахти з антрацитовим вугіллям, на якому працює більшість ТЕС України, після окупації Донбасу опинились на непідконтрольній території. Вона передбачала, що вартість вугілля у виробництві вугільно-теплової генерації рахується за формулою «вартість вугілля у порту Роттердам плюс вартість його доставки в Україну».
Згідно з документами, вугілля для ТЕС закуповували в Південно-Африканської Республіці та в країнах Південної Америки. У вартість доставки включали транспортування до українського порту та залізничним транспортом територією України на склади ТЕС. Це впливало на тарифи на електроенергію для населення та бізнесу.
Проте насправді ж майже все вугілля невдовзі почали постачали з Донбасу та Росії, або видобували в Україні, тобто воно додало значно менші відстані під час транспортування, але методика розрахунків залишилась такою, як би це вугілля везли з ПАР чи Південної Америки.
Через застосування нової формули, теплові генерації, в тому числі генерації ДТЕК Ріната Ахметова і державного «Центренерго», стали продавати електроенергію дорожче.
Нині ця формула втратила чинність через те, що в Україні запрацював так званий вільний ринок електроенергії.
8 серпня детективи Національного антикорупційного бюро повідомили про підозру екс-голові НКРЕ Дмитру Вовку та ще п’ятьом особам у справі щодо формули обрахунку ціни вугілля «Роттердам+». Розслідування НАБУ встановило, що екс-голова та екс-члени НКРЕ за попередньою змовою з групою інших осіб розробили та 2016 року ухвалили цей необґрунтований регуляторний акт.