НАК «Нафтогаз України» закликав українців скаржитися на облгази через зміну принципу нарахування плати за газ. При цьому прес-служба компанії назвала нові квитанції за газ «фейковими» та опублікувала зразки заяв до обласних постачальників газу та Нацкомісії з держрегулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
«У листопаді більшість побутових споживачів отримали від своїх постачальників газу (газзбутів) платіжки з донарахуваннями за жовтень та попередженням про донарахування за три попередніх роки зі значними сумами. Їх причиною газзбути вказали «приведення обсягу газу до еталонних умов вимірювання». «Нафтогаз» жодним чином не причетний до рішення газзбутів вимагати зі споживачів додаткові суми та засуджує такі дії. Ці витрати вже компенсуються спорідненим структурам газзбутів – облгазам через механізм виробничо-технологічних втрат», – вказано в опублікованій 6 грудня заяві «Нафтогазу».
Інструкція від «Нафтогазу» для оскарження квитанцій за газ (клікніть на зображення для збільшення)
У компанії наголошують, що запроваджені у листопаді донарахування ведуть до подвійної оплати тих самих обсягів газу. Через це НАК «Нафтогаз» закликає писати обласним постачальникам газу заяви з вимогою наново порахувати обсяги спожитого газу, а в НКРЕКП надсилати скарги на вчинені облгазами порушення ліцензійних умов. При цьому споживачам рекомендують оплачувати за листопад лише ту суму в квитанції, яка зазначена до врахування коефіцієнту.
Нагадаємо, компанія «Львівгаз збут», яка постачає газ більшості споживачів на Львівщині, пояснює запровадження нового принципу тим, що всі розрахунки між «Нафтогазом» та облгазами проводяться за обсяги газу у стандартних умовах (при температурі повітря у 20 °C та тиску у 760 мм ртутного стовпчика). Водночас споживачі розраховуються за обсяги газу, які є меншими, оскільки частина палива втрачається при доставці до будинків через різницю температури та тиску.
«Львівгаз збут» оприлюднив коефіцієнти, за якими спожитий газ (так званий газ у робочих умовах) перераховуватимуть у відповідний обсяг газу при стандартних умовах. Після застосування коефіцієнтів плата за газ може збільшитися до 7%.
Цікаво, що після того, як в низці областей газопостачальні компанії розіслали нові платіжки за газ, Нацкомісія з держрегулювання енергетики та комунальних послуг заборонила операторам самостійно додавати в квитанціях будь-які нарахування. Щоправда самі облгази наразі ніяк не відреагували на рішення НКРЕКП.