Минулого тижня керівництво сербського клубу «Новий Сад» звернулося з пропозицією до очільників «Луганської народної республіки» провести футбольний матч. Серби висловили готовність забезпечити проживання і харчування для гостей із Луганська, головне, аби вони змогли виїхати з України.
Ця новина викликала шквал критики в бік ФК «Новий Сад», який одразу ж почали звинувачувати у сприянні тероризму в Україні. Також негативно щодо цього висловилося вище керівництво Сербії, зокрема у міністерстві молоді та спорту закликали не влаштовувати заходи, які б зашкодили зовнішньополітичній позиції держави.
Попри це директор ФК «Новий Сад» Томислав Ловрекович переконаний, що кому, як не сербам, розуміти ситуацію, в якій зараз опинилися мешканці Луганська. І спільний матч – це рука допомоги для людей, які живуть на межі гуманітарної катастрофи.
Кореспонденту ZAXID.NET вдалося поспілкуватися із директором ФК «Новий Сад» і дізнатися, чи відбудеться обіцяний матч і чому футбольний клуб вирішив взяти участь у такій сумнівній «аполітичній» акції.
«Гості погодилися змінити військову форму на футбольну»
Томислав Ловрекович живе не одним футболом – він також працює відповідальним редактором тижневика «Новине Новосадске». За неофіційною інформацією, це видання контролює партія «Третя Сербія», яка знаменита радикальними про-сербськими поглядами. Однак, сам Ловрекович всіляко дистанціює себе і клуб, який представляє, від політики та будь-якого політичного впливу. Каже, що матч зі збірною «Луганської народної республіки» - це лише жест уваги і дружби тим, кому зараз важко.
«Сербія пережила низку воєн та надзвичайних станів: чимало людей загинуло, втратило своїх рідних та усе майно. Власне тому, що ми пережили усі ці страхіття, ми маємо не лише право, але й обов’язок розуміти тих, кому зараз найважче. Ви напевне погодитеся зі мною, що у цілій Європі сьогодні найважче живеться мешканцям Луганська, незалежно від того, які герби вони носять на своїх шапках», - заявив Ловрекович у коментарі ZAXID.NET.
Очільник ФК «Новий Сад» переконаний, що луганчанам потрібно дати руку допомоги і показати, що хтось може дбати про них, а навколо може бути нормальне життя. Хоча б на два дні.
«Згадайте, як нам було важко, - продовжує директор «Нового Саду», - коли під час конфліктів на просторах колишньої Югославії нам не дозволили проводити міжнародні матчі. Тоді в Белград приїхав «Олімпіакос» з Греції – чи варто нагадувати, що для нас означав цей один матч і ця підтримка? Хоча б на одну мить ми забули, що живемо в стані війни, ізоляції та бідності. І зараз ми мусимо допомогти нашим приятелям із Луганська, незалежно від їхнього національного походження та ідеологічних переконань, аби вони знову відчули себе людьми».
Наразі організація матчу триває, додав Ловрекович. Однак ніхто із впевненістю не скаже, чи відбудеться зустріч і коли. Станом на цей час ФК «Новий Сад» не отримав офіційного дозволу на проведення товариського матчу зі збірною ЛНР. Також під великим питанням залишається те, чи зможуть футболісти з Луганська дістатися Сербії, хоча наразі невідомо навіть те, чи є кому грати під прапором ЛНР. Ловрекович розповів, що участь у матчі погодилися взяти деякі колишні українські футболісти, однак відмовився називати їхні імена.
«ФК «Новий Сад» виявив бажання організувати одну гуманну та гуманітарну місію, з метою показати, що спорт знаходиться вище політики. Наші друзі з Луганської області також проявили бажання приїхати і змінити військову форму на футбольну. У Луганську щодня гинуть люди, місто живе на межі гуманітарної катастрофи і в таких умовах важко організувати дорогу до Сербії», - зазначив Ловрекович.
Це не футбол, це - піар
У той же час місцеві журналісти дуже скептично налаштовані до ідеї проведення такого матчу, пише «Радіо Свобода». Усе частіше у сербських ЗМІ фігурує думка, що керівництво ФК «Новий Сад» взялося за проведення матчу, аби зайвий раз нагадати про себе. Адже організація зустрічі залишається неможливою з багатьох причин, зокрема, й з тих, що вище керівництво держави не погодиться на проведення такого матчу.
У самому футбольному клубі висловлюють щире здивування, чому ЗМІ та численні громадські організації плутають спорт з політикою і намагаються надати ініціативі ФК «Новий Сад» політичного чи навіть пропагандистського характеру. Керівник клубу вкотре повторив, що йому не залежить, на якому боці воюють гравці збірної ЛНР, якщо таку вдасться зібрати, звісно. Однак пояснити, чому ж у такому разі він запросив саме бойовиків незаконно проголошеної республіки з Луганська, а не футболістів з Києва, Одеси чи Дніпропетровська, не зміг, апелюючи лише до цінності людського життя.
Запрошення представників «Луганської народної республіки» на матч до Нового Саду перекликається із появою у місті кафе «Путін», яке минулого тижня відкрив місцевий бізнесмен Радівой Міляніч. Власник кафе розповів, що назва закладу цілком відповідає настроям місцевих мешканців, які підтримують дії російського президента.
У той же час офіційний Белград підтримав територіальну цілісність України, а Міністерство молоді та спорту Сербії звернулося до керівництва ФК «Новий Сад» припинити діяльність, яка може зашкодити зовнішньополітичній позиції держави.
«Ми хотіли показати що ФК «Новий Сад», Сербія та місто Новий Сад готові подати руку тим, кому зараз важко, - зазначив Ловрекович для ZAXID.NET. - Ми очікували більше позитивних відгуків від звичайних громадян, які далекі від політичних партій. Натомість деякі неурядові організації поспішили засудити нашу ініціативу. Нас цікавить людське життя та гідність наших друзів, незалежно від того, якої вони релігії, чи на якому боці воюють».
Також директор клубу додав, що з представниками ЛНР їм вдається комунікувати завдяки представникам сербської діаспори у Луганську, які попри бойові дії залишаються там. Ловрекович пообіцяв: якщо вдасться провести матч зі збірною ЛНР, клуб також запросить зіграти на полі у Новому Саді команди з інших міст.
«Старший брат, скажи …»
Цей матеріал був би неповним, якщо не пригадати кількох акцій від вболівальників зі Сербії, які єдині у Європі висловили підтримку політики Росії та проголошення незаконних республік на території України.
Цієї весни фанати белградської «Црвеної Звезди» підтримали створення Донецької народної республіки. На фанатському секторі неодноразово з'являвся прапор самопроголошеної республіки, а самі сербські уболівальники неодноразово висловлювалися на підтримку сепаратистів і схвально відгукувались про окупацію росіянами Криму.
Масштабну акцію про єдність слов'янських народів провели фани баскетбольного клубу «Црвена Звезда» під час матчу з київським «Будівельником». Розтягнувши великий стяг Росії, фани вийшли на трибуни з написом «Старший брат, скажи, снится ли мне или матушка наша и вправду просыпается?! Передай ей, что мы ее любим, как и она любит нас всех. Слава России, Украине и Сербии!». Потім уболівальники виконали разом пісню «Катюша».
Політика і Росія сягнули навіть таких немислимих спортивних глибин, як друга футбольна ліга Сербії. У травні на підтримку сепаратистів на сході України висловилися фанати ФК РАД з Белграду, які вивісили прапор ДНР на стадіоні.
Футбольний клуб «Новий Сад» ось вже кілька років поспіль грає у першій лізі футбольного чемпіонату Сербії, покинувши вищий дивізіон у 2010 році. За іронією долі, клубними кольорами «Нового Саду» є жовтий і блакитний, а саме місто є побратимом Львова.