Перший український продовольчий банк незабаром з'явиться у Львові. Його ініціатором є підприємець Ростислав Косюра, який понад 20 років жив і працював у Німеччині. Майже два роки тому чоловік зайшов в одну з їдалень нашого міста й поцікавився, чому їжу, яка залишилась там, перед закінченням робочого дня викидають. Саме тоді у нього з'явились перші думки про соціальний проект «Тарілка». Його суть у тому, щоб люди, які живуть за межею бідності, безкоштовно отримували продукти, а заклади харчування — скоротили б обсяги органічних відходів.
«Я зайшов повечеряти о 19:45 і побачив, як офіціантка починає збирати страви з буфету. Поцікавившись у неї про те, куди дівають залишки, отримав таку відповідь: «Ми викидаємо ці продукти». Опісля я вирішив почитати, як таку їжу використовують за кордоном. Майже рік витратився на те, щоб змоделювати ідею, знайти контакти людей, які з цим працюють. А коли все було готово, то я почав ходити із презентацією по різних закладах та спілкуватись з підприємцями», — розповідає Ростислав Косюра.
Для втілення такої ініціативи наприкінці минулого року міськрада виділила засновникові «Тарілки» перший поверх багатоповерхівки на Кульпарківській, 158. Давніше там був продуктовий магазин, відтак приміщення пустувало. А два тижні тому волонтери взялись робити тут ремонт.
«Наприклад, у головному приміщенні будуть стояти стелажі та холодильники з продуктами. Саме сюди люди будуть заходити, обирати собі їжу, записуватись і навіть їсти, адже в сусідній кімнаті буде кафе. Також ми проводимо тут світло й вмонтовуємо розетки, щоб підключити електроприлади», — пояснюють керівниця львівського осередку освітньої фундації «БУР» («Будуємо Україну разом») Яна Сташків та співзасновник соціального магазину Іван Павліш.
Супермаркет мережі «Рукавичка», що розташований на Коновальця, 97, також співпрацюватиме з «Тарілкою». До продовольчого банку звідси передаватимуть овочі та фрукти, а ще молочні продукти, хліб, випічку.
«У перший день ми будемо продавати товар, а той, що залишиться, віддаватимемо на другий. Під кінець зміни в мене залишаються два касири і заступник — вони будуть передивлятись продукти, складати ті, які підходять, у корзину й на наступний день віддавати на благо», — зазначає керівниця супермаркету «Рукавичка» Наталія Янкевич.
Їжею та її приготуванням «Тарілці» допомагатимуть ще з десяток громадських і благодійних організацій Львова. А користуватись продовольчим банком зможуть безхатченки, малозабезпечені й багатодітні сім'ї, а ще пенсіонери.
Окрім ремонту, ініціатори соціального магазину та волонтери збирають гроші на бус, який би звозив продукти до продовольчого банку. На це потрібно близько 2 тисячі доларів. Роботу «Тарілки» планують запустити наприкінці березня, перед цим презентувавши проект місцевим.
Охочим допомогти першому продовольчому банкові України у Львові слід звернутися на сторінку проекту у фейсбуці.