У Верховній Раді збирають підписи за відставку директора НАБУ

12:22, 2 березня 2021

У Верховній Раді розпочався збір підписів за скликання позачергової сесії парламенту, на якому планують відправити у відставку директора Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Артема Ситника.

Як повідомив керівник громадської організації «Центр протидії корупції» (ЦПК) Віталій Шабунін, Процес координує народний депутат від «Слуги народу» Артем Дмитрук. Саме він отримав у голови Верховної Ради підписні листи.

За його словами, Ситника спробують відправити у відставку в четвер, 4 березня.

«А ще депутатам брешуть, що Західні союзники та МВФ все це погодили. Не погоджували. І не могли погодити, бо це пряме порушення, наприклад, підписаного Зеленським меморандуму з МВФ», – розповів керівник ЦПК.

За словами Шабуніна, Артем Дмитрук входить до так званої «групи [міністра внутрішніх справ України Арсена] Авакова».

Нагадаємо, Артем Ситник очолює НАБУ від моменту його створення, тобто з квітня 2015 року.

В лютому 2021 року уряд підтримав законопроект, ухвалення якого дозволить звільнити Ситника з посади директора НАБУ.

Як пояснив міністр юстиції Денис Малюська, після того, як КСУ визнав неконституційним указ про призначення Ситника директором НАБУ, перед урядом стояло завдання закрити прогалину у законі та врегулювати питання статусу НАБУ і його директора.

28 серпня 2020 року КСУ визнав неконституційним Указ президента про призначення Ситника директором НАБУ. Суд дійшов висновку, що п'ятий президент Петро Порошенко, видаючи указ про призначення Ситника у 2015 році, перевищив свої повноваження. Згідно з рішенням КС, призначати та звільняти директора НАБУ повинен Кабінет міністрів.

У НАБУ назвали рішення КСУ політично вмотивованим і звернули увагу на те, що рішення було ухвалене в рекордно короткий термін, невдовзі після оприлюднення так званих «плівок ОАСК», на яких задокументовано розмови щодо «керованого правосуддя в Україні», у тому числі й стосовно ухвалення рішень КСУ.

Сам Ситник заявив, що не збирається йти у відставку, зазначивши, що рішення КСУ не може за собою тягнути жодних юридичних наслідків.

Після свого рішення Конституційний суд зобов’язав Верховну Раду привести законодавство у відповідність з цим рішенням. Тепер парламентарі мають вирішити, хто призначатиме і звільнятиме директора НАБУ.

Відтак в майбутньому саме нардепи мають ухвалити остаточні правила щодо того, хто відповідальний за НАБУ, тобто хто отримає ті повноваження стосовно Бюро, які президента позбавив Конституційний суд.