Уряд підтримав законопроект про відставку голови НАБУ Артема Ситника
У разі відставки Ситника, на час відбору нового директора НАБУ очолить Гізо Углава
Кабінет міністрів підтримав законопроект про Національне антикорупційне бюро, який усуне Артема Ситника з посади директора. Про це 15 лютого повідомив міністр юстиції Денис Малюська.
Він зазначив, що після того, як КСУ визнав неконституційним указ про призначення Ситника директором НАБУ, перед урядом стояло завдання закрити прогалину у законі та врегулювати питання статусу НАБУ і його директора.
«Спробую максимально коротко ввести у контекст. Двома своїми рішеннями Конституційний Суд України визнав неконституційним указ про призначення Ситника директором НАБУ та положення закону про НАБУ в частині участі президента у доборі і призначенні директора НАБУ. Перед урядом стояло завдання прогалину у законі закрити та врегулювати питання статусу НАБУ і його директора», – пояснив Малюська.
За його словами, першим підходом до бар’єру став законопроект №4437 – у ньому Уряд (задля уникнення будь-яких сумнівів у легітимності директора НАБУ) запропонував на рівні закону надати Ситнику повноваження директора НАБУ до обрання нового директора за новою процедурою. Але законопроект №4437 не отримав підтримки у парламенті
«Водночас проблема «дірки» у законодавстві та статусі НАБУ залишилися і її закриття – одна з умов співробітництва з МВФ. Тому уряд зробив другий підхід – новий законопроект, який надає НАБУ статусу органу виконавчої влади та нову процедуру обрання директора НАБУ. Також окремою нормою законопроекту вказано, що протягом проходження відбору нового директора НАБУ повноваження директора виконуватиме перший заступник директора НАБУ. Подивимось якою буде реакція Парламенту на цей законопроект», – додав голова Мін'юсту.
При цьому Малюська наголосив, що особисто він прекрасно ставиться до Ситника, оскільки той продемонстрував стійкість та фаховість, якій багато хто може лише позаздрити.
Артем Ситник очолює НАБУ з 16 квітня 2015 – тобто з моменту заснування антикорупційного органу.
Як інформував ZAXID.NET, 28 серпня 2020 року КСУ визнав неконституційним Указ президента про призначення Ситника директором НАБУ. Суд дійшов висновку, що п'ятий президент Петро Порошенко, видаючи указ про призначення Ситника у 2015 році, перевищив свої повноваження. Згідно з рішенням КС, призначати та звільняти директора НАБУ повинен Кабінет міністрів.
У НАБУ назвали рішення КСУ політично вмотивованим і звернули увагу на те, що рішення було ухвалене в рекордно короткий термін, невдовзі після оприлюднення так званих «плівок ОАСК», на яких задокументовано розмови щодо «керованого правосуддя в Україні», у тому числі й стосовно ухвалення рішень КСУ.
Сам Ситник заявив, що не збирається йти у відставку, зазначивши, що рішення КСУ не може за собою тягнути жодних юридичних наслідків.
Після свого рішення Конституційний суд зобов’язав Раду привести законодавство у відповідність з цим рішенням. Тепер парламентарі мають вирішити, хто призначатиме і звільнятиме директора НАБУ.
Відтак в майбутньому саме нардепи мають ухвалити остаточні правила щодо того, хто відповідальний за НАБУ, тобто хто отримає ті повноваження стосовно Бюро, які президента позбавив Конституційний суд.