«Нас називають найамбітнішим управлінням із найменшим бюджетом»

Очільниця IT-управління ЛМР Марта Романяк про плани на 2018 рік

22:01, 25 січня 2018

Створення нових робочих місць, розробка програм для ґаджетів, що спрощують життя сучасного мешканця, активніший розвиток підприємництва, а також позитивне формування іміджу Львова в Україні та за кордоном. Це неповний перелік тих переваг, що їх у місто, яке чимраз динамічніше впроваджує інновації, вносить ІТ-індустрія.

Про такі можливості щодо розвитку галузі інформаційних технологій напередодні Нового року у своєму звіті зазначило профільне управління Львівської міської ради. Свою роботу упродовж 2017-го воно реалізовувало у декількох напрямах: е-послугах, е-освіті, та популяризації ІТ. Наповнювати ці сфери інноваційними рішеннями його команда готова і впродовж 2018-го.

Про плани на рік, що вже почався, ZAXID.NET першим дізнався в очільниці ІТ-управління Марти Романяк. Свій прихід на таку посаду півроку тому вона згадує, як про стрімкий, однак бажаний поворот у житті. «Настав час, коли я зрозуміла, що готова працювати над глобальними змінами для міста шляхом введення ІТ-рішень та інновацій у всі сфери життя мешканців».

«Максимум е-сервісу. Черга вже не є комфортною для сучасного мешканця»

Першим бажанням після початку роботи в управлінні інформаційних технологій, як зізнається Марта Романяк, було перевести всі послуги в електронний сервіс. «Така амбіція підсилилася тоді, коли я прийшла в один із ЦНАПів міста, щоби змінити прописку. І тут мені дають заяву, заповнити яку я повинна була від руки. Тоді подумалось: «Чому маю робити це на папері та ручкою? Ні, таке треба змінювати».

Сучасні ЦНАПи появились у кожному районі Львова

Відтак одним із перших завдань на 2018 рік управління ІТ-технологій визначило оновлення електронного кабінету мешканця, в якому мають з’явитись ті послуги, що є найбільш затребувані мешканцями міста, відповідно до моніторингу роботи Центру надання адміністративних послуг. «Важко назвати точну цифру, коли говориш про інновації загалом і про онлайн-сервіси, що ними в майбутньому будуть користуватися все більше жителів Львова. Хочемо зробити «Особистий кабінет мешканця» масштабною е-платформою, де львів’яни максимально користуватимуться адміністративними послугами, які надає ЛМР онлайн, починаючи від реєстрації місця проживання, закінчуючи тим, що через інтернет зможуть замовити довідку форми-2. Стрімкий ритм сьогодення вимагає цього, черга вже не є комфортною для сучасного мешканця».

Нагадаємо, що сьогодні електронний кабінет, який є першим таким е-рішенням серед українських міст, може надавати 114 послуг, однак користуються ним усього понад дві тисячі львів’ян. «На жаль, враховуючи вимоги чинного законодавства України, ми не маємо можливості перевести всі послуги онлайн, оскільки досі вимагають оригінали документів. Тому проміжним завданням ІТ-управління мерії є збільшення користувачів завдяки різноманітності онлайн-послуг. Цьогоріч ще хочемо першими в Україні запровадити і сервіс Mobile ID, який дозволив би абонентові ідентифікувати себе для доступу до е-сервісів».

Також Марта Романяк поділилася, що у планах ІТ-управління – розробка сервісу, який би спочатку смс-повідомленнями, а згодом у вигляді додатку, інформував мешканця про поточні та актуальні події у Львові. «А ще нам не вистачає єдиної онлайн бази проектів міської ради. Сподіваюся: розпочнемо формувати таку з нашого департаменту».

«Освіта – та сфера, де інновації тільки допоможуть»

Марта Романяк переконує: якісний ремонт шкільних приміщень та їх омеблювання є основою для комфортного навчання учнів, а от інноваційні рішення – запорукою одержання знань, які можна буде успішно застосовувати в майбутньому.

Д ля усіх шкіл міста придбали мультиборди

«Своєрідним тестовим майданчиком для цього став проект «Розумний район». У межах нього в навчальних закладах району Наукової вдалося облаштувати лінгафонні кабінети для вивчення мов, закупити мультиборди (до слова, 118 мультибордів у всі школи міста), відкрити інтерактивний шаховий клас, обладнати кімнату Монтессорі та інше. Нам важливо, щоб усі технології на уроках застосовували активно, бо мультиборди не повинні стояти замкнені в кабінетах директорів, вчителі повинні їх охоче освоювати».

Лінгафонний кабінет у школі №45

Для того, щоби педагоги активніше запроваджували інновації, як розповідає Марта Романяк, важливо їх згуртовувати. Відтак цього року управління ІТ знову влаштує для них конференції е-освіти.

Інтерактивний шаховий клас

«Організувати такий захід вже вп’яте плануємо в лютому, куди запросимо вчителів львівських шкіл, а для них – представників ІТ-компаній, які б переконали, наскільки в наші дні важливою є робота того, хто стоїть біля дошки. До речі, дуже цікаво спостерігати за тим, коли двох-трьох педагогів, які не завжди згідні з інноваційними рішеннями, впроваджувати новизну у навчальних закладах переконують їхні ж колеги», – каже керівниця управління ІТ. Серед освітніх заходів, які команда планує влаштувати цього року і «Година коду», під час якої на уроки інформатики до учнів усіх шкіл Львова завітають успішні люди в галузі ІТ.

«Львів може пересісти на електрокари»

На початку Нового року управління інформаційних технологій вже розпочало роботу над проектом, який ще більше наблизить Львів до моделі європейського міста. Мовиться про ухвалення виконавчим комітетом міської ради концепції електромобільності, голосування за яку відбулось 5 січня. «І тут ми знову перші в Україні! Пропозицію про заміну двигуна внутрішнього згоряння на електронний ми озвучували, опираючись на необхідність зменшити забруднення повітря та знизити шумонавантаженість у місті», – пояснює Марта Романяк.

Також чиновниця вказує і цифри що є підтвердженням поступового руху до електрокарів. «Сьогодні маємо встановлених у Львові 39 зарядних станцій, самих же електромашин є понад три сотні. Чудово, якщо би турист, який вирішив приїхати до нашого міста на такому авто, мав би де його зарядити. Тому пріоритетом на цей рік визначили хоча б удвічі збільшити кількість таких станцій. Зараз активно переконуємо бізнес-компанії, щоби вони встановлювали електрозарядки біля своїх офісів, «Львівавтодору» пропонуємо облаштувати такі на комунальних парковках, зокрема, на Валовій, Городоцькій, Театральній, Стрийській-Науковій».

Е-бібліотеки як пріоритет у культурі на 2018 рік

Не обійдеться без інновацій і у сфері бібліотекарства. Марта Романяк розповіла Zaxidnet, що до таких культурних закладів управління ІТ-технологій хоче застосувати принцип онлайн-роботи.

«На нашу думку, користувачам буде зручно заглянути в онлайн-каталог читальні, тут же замовити книгу, а через певний час, з е-квитком, прийти та її забрати», - каже вона. Таким чином, як запевняє управліниця, місто допоможе людям повернутися до книг, змінивши лише спосіб заохочення до читання. Також вона зазначає, що бібліотекам варто визначати певний напрям. «У нас є плани облаштувати ІТ-бібліотеки на вулиці Стрийській, 79 (зараз - Центральна міська бібіліотека для дорослих №43 - ред): її полички будуть заповнені необхідною літературою, а простір – атмосферою тематичних зустрічей з ІТ-фахівцями та менторами».

Є плани облаштування ІТ-бібліотеки на вулиці Стрийській

Хоча на втілення вищеперерахованих завдань від міста управління отримало лише 556 тис. грн, проте активно до реалізації запланованого обіцяють залучати як інші департаменти мерії, так і ІТ-компанії.

«Нас називають найамбітнішим управлінням із найменшим бюджетом. Тішимося тим, що маємо підтримку від ІТ-кластера Львова, вже працюємо над спільними проектами у синергії з усіма структурними підрозділами Львівської міської ради, громадськими організаціями та активними мешканцями. Цим ми впроваджуємо інновації разом, завдяки чому створюємо комфортні умови для життя в місті».