Розташована в Київській області Чорнобильська атомна електростанція (ЧАЕС) оприлюднила інформацію про наслідки для неї від пожеж, які з 4 по 14 квітня вирували у зоні відчуження. Попри те, що вогонь не завдав шкоди самій ЧАЕС, він наблизився до її об’єктів і знищив два господарчо-побутові вагончики на майданчику тимчасового складування технологічних матеріалів.
За інформацією ЧАЕС, у понеділок, 13 квітня, через сильний вітер вогонь дістався до залізничної станції «Янів», яка розташована за 2,2 кілометра від її об’єктів. Також спостерігалося горіння трав'яної підстилки на дамбі водоймища-охолоджувача, зокрема, між дамбою та річкою, що на правому березі Прип’яті. Окрім того, осередки відкритого вогню фіксувалися в безпосередній близькості до відкритого розподільчого пристрою Чорнобильської АЕС та майданчика тимчасового складування технологічних матеріалів.
Окрім згорілих вагончиків, інші об’єкти ЧАЕС не постраждали, наголошується у повідомленні.
Також на ЧАЕС зазначили, що після 14:00 вівторка, 14 квітня, пожежна загроза її об'єктам відсутня. Однак, за інформацією Державної служби України з надзвичайних ситуацій, станом на 7 ранку 15 квітня у зоні відчуження продовжували тліти пеньки і деревина. До гасіння десятиденної пожежі рятувальники також залучали літаки і вертольоти.
Як пожежі на ЧАЕС вплинули на екологію
На радіаційний фон пожежі, за твердженням прес-служби ЧАЕС і рятувальників, не вплинули, але якість повітря через них – погіршилась. У зв’язку з цим Міністерство охорони здоров’я України рекомендує людям з хронічними захворюваннями легень та серцево-судинної системи не виходити зранку з дому.
«Ми бачимо підвищення різних часток горіння у повітрі. Тому радимо усім людям, особливо тим, хто має хронічні захворювання легень або з серцево-судинними захворюваннями, обмежити свій вихід на вулицю в ранковий час, коли концентрація найвища цих часток в повітрі. Більше пити води, робити вологе прибирання в приміщенні», – порадив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.
Остаточних даних про те, скільки саме гектарів лісу згоріло у пожежах, поки що немає, але відомо, що знищена вогнем площа лісів перевищила 3,5 тис. гектарів, а державі завдано збитків на десятки мільйонів гривень.
Фото Олександра Сироти, ДСНС, AFP, AP, «Радіо Свободи»,
Єгора Фірсова, MediaSapiens
Кого затримали за підпали в Чорнобильській зоні
Наразі за спричинення пожеж у Чорнобильській зоні поліція затримала двох чоловіків. Одному з них – 27 років. Він розповів, що підпалював траву в Чорнобильській зоні задля розваги. Іншому – 37 років. Він викинув сміття, яке тліло, на суху траву, а про пожежу, яка через це виникла, не повідомив. Чоловікам оголосили про підозру, але вони не затримані.
Втім, як вважає речник Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко, паліїв може бути більше.
«Є декілька ознак, що могли бути інші особи, які проникли в зону відчуження. Поліцією вивчаються причини таких масштабних пожеж та не поодиноких осередків загоряння. Ця пожежа була незвичайна тим, що було декілька осередків у багатьох місцях. Поки це припущення, що могла діяти група осіб», – сказав Шевченко в ефірі «Громадського».