Україна виконала всі вимоги Міжнародного валютного фонду (МВФ), крім ціни на газ. Про це заявив глава ради Нацбанку Богдан Данилишин в ефірі «5 каналу».
«Скажу відверто, зараз ми не стоїмо на порозі дефолту і Україна має всі можливості, щоб взяти на себе зобов'язання. Чи є ризик від припинення співпраці з МВФ? Звичайно, зараз також говорять про те, що якщо ми не отримуємо траншу від МВФ, наш чекають нелегкі часи... ми не отримуємо відповідні кошти з МВФ вже з квітня 2017 року. Як бачимо, ми живемо і справляємося з узятими на себе зобов'язаннями. Зокрема, віддаємо кошти МВФ», – сказав він.
Крім того, він зазначив, що Україна має шанс отримає транш від міжнародного кредитора, однак є і перешкоди.
За його словами, до осені очікується прибуття відповідної місії МВФ, яка буде здійснювати моніторинг виконання зобов'язань.
«Фактично серед взятих Україною зобов'язань не виконаним залишилося тільки цінове питання щодо цін на газ для населення. Але зараз інтенсивно працюють наші групи експертів з України та експертів з МВФ. Думаю, що в цьому напрямку все ж є деякі недоробки з боку Кабміну. Потрібно було прийняти 278 постанову ще у минулому році. Можна було розробити й ухвалити дорожню карту по його реалізації, щоб це не так болісно відбивалося на населенні. тобто поетапне підвищення і, одночасно, формувати відповідні компенсуючі механізми, тобто субсидії відповідних категорій населення. Але я боюся, щоб ми не привели до того, що буде здійснено всі в один момент і цей момент буде також пов'язаний з відомими політичними подіями», – наголосив Данилишин.
Україна і МВФ в березні 2015 року підписали меморандум про економічну та фінансову політику, яку країна має проводити в межах програми EFF. Усього програмою передбачено отримання Україною близько 17 млрд доларів з першим траншем в 5 млрд доларів. Україна змогла отримати з невеликою затримкою другий транш за цією програмою на 1,7 млрд доларів на початку серпня 2015 року, після чого виникла тривала пауза у зв'язку з невиконанням низки умов, політичною кризою та зміною уряду.
Після приходу нового Кабміну у квітні 2016 року переговори про продовження фінансування відновилися, проте Фонд вирішив виділити третій транш у розмірі 1 млрд доларів тільки в середині вересня, четвертий - 3 квітня 2017 року. Наступний транш від МВФ становитиме близько 1,9 млрд доларів
Як відомо, Міжнародний валютний фонд висунув чотири вимоги до України для отримання наступного траншу. Так, Київ має створити антикорупційний суд і врегулювати питання з цінами на газ. Також вимогами були вже ухвалені пенсійна реформа і закон про приватизацію.
Раніше олова Національного банку України Яків Смолій заявив, що Україна до осені може отримати п'ятий транш від Міжнародного валютного фонду.