Колишній очільник Нацкомісії з регулювання енергетики (НКРЕ) Дмитро Вовк і його наступниця Оксана Кривенко саботували видачу НАБУ даних формули «Роттердам+». Про це повідомив проект розслідувань «Наші гроші» .
Повідомляється, що детективи НАБУ надсилали запит до НКРЕ щодо алгоритму розрахунку оптової ринкової ціни електроенергії, джерела даних і дати, які використовували для цих розрахунків.
НКРЕКП (ще за керівництва Дмитра Вовка) відмовила детективам. Причина: НАБУ розслідує провадження щодо «Роттердам+», тому інформацію буде надано лише за ухвалою суду про доступ до документів.
У травні 2018 року детектив НАБУ склав щодо Вовка протокол про адміністративне правопорушення за ст. «Невиконання законних вимог посадових осіб НАБУ», що передбачає накладення штрафу від 4250 до 6800 грн.
Цього ж місяця президент Петро Порошенко звільнив Вовка з посади голови НКРЕ. Новим очільником Нацкомісії була обрана Оксана Кривенко.
Зважаючи на нове керівництво регулятора, НАБУ надіслало до НКРЕ новий запит щодо розрахунку формули «Роттердам+». Однак Кривенко теж відмовилася надавати ці дані. У НАБУ склали протокол про адмінпорушення і на неї.
Як зазначають «Наші гроші», обидва рішення суду були ухвалені на користь керівників енергорегулятора.
Нагадаємо, НАБУ порушило кримінальні провадження стосовно зловживань службовим становищем з боку посадових осіб НКРЕ під час ухвалення регуляторних рішень на користь енергетичних підприємств холдингу ДТЕК Ріната Ахметова.
У березні 2016 року Національна комісія з регулювання енергетики і комунальних послуг затвердила нову методику визначення оптової ринкової ціни на електроенергію. Це ціна, за якою ТЕС продають електроенергію на ринок. У ній, зокрема, враховується ціна на вугілля.
Відповідно до нової методики, вартість вугілля у виробництві вугільно-теплової генерації рахується за формулою «вартість вугілля у порту Роттердам плюс вартість його доставки в Україну».
Через застосування нової формули, теплові генерації, в тому числі генерації ДТЕК Ріната Ахметова і державного «Центренерго», стали продавати електроенергію дорожче.
Після запровадження «роттердамської» формули єврооблігації ДТЕК подорожчали на 40%. Коли вони були дешевими, їхньої скупкою займалась компанія «ICU». Співвласником «ICU» був раніше звільнений міністр енергетики Володимир Демчишин. У «ICU» , і у «Рошені» Петра Порошенка раніше працював Дмитро Вовк.
Як пише «Економічна правда», фактично контролює державне «Центренерго», за словами учасників енергетичного ринку, близький до глави держави нардеп Ігор Кононенко.
За словами Андрія Геруса, експерта у сфері енергетики, щомісяця формула «Роттердам плюс» збирає надлишковий мільярд гривень. У березні 2018 року було запущено онлайн-калькулятор «Роттердам плюс» для розрахунку розміру переплати споживачами електроенергії. Станом на травень 2018 року ця сума склала понад 27 млрд грн.