У Новояворівську на Львівщині відкрили освітньо-реабілітаційний центр науки «Кристал’НЯ» для дітей, які постраждали від війни. Його засновниками є харків’яни Вікторія Круглова та Сергій Биченко, які переїхали на Львівщину на початку війни і мають великий досвід такої освітньо-наукової діяльності.
У центрі школярів знайомлять з науковими процесами, фізичними, хімічними явищами, розповідають цікаві факти, а ще, пояснюють засновники, наукотерапія є ще одним методом реабілітації дітей, які травмовані воєнними подіями. ZAXID.NET розповідає про роботу центру.
«Всі ці експонати можуть заспокоювати дітей»
Вікторія Круглова п’ять років очолювала у Харкові великий Центр науки «ЛандауЦентр» при національному університеті імені Каразіна. У ньому проводили шкільні уроки, щоб поєднати цікаві знання з матеріалом навчальної програми і візуалізувати навчання через експонати та обговорення. Окрім того, жінка презентувала в різних регіонах України проект «Мандрівна наука», щоб показати можливості освіти і науки дещо по-іншому.
«Минулого березня, як тільки ми приїхали сюди, відразу прийшли в міськраду запитати, чи можемо проводити заняття з дітьми ВПО у гуртожитку. Коли ми почали працювати з дітками, там була теорія, ми все обговорювали, а потім займалися наукотворчістю. Чотирирічні хлопчики зацікавились геологією, з пластиліну робили мінерали», – пригадує Вікторія.
Потім у палаці культури «Кристал», який є культурно-волонтерським хабом 30-тисячного Новояворівська, облаштували простір, який харків’янам місто надало безкоштовно. Частину експонатів для вже нового Центру науки «Кристал’НЯ» перевезли з Харкова. Там їх зберігали в гаражі, вони дивом вціліли після прильоту у сусіднє приміщення. «Новою поштою» їх переслали в Новояворівськ, решту експонатів зібрали вже тут. Подружжя виграло невеликий грант «Нова Ukraine», за кошти якого дообладнали приміщення.
Освітньо-реабілітаційний центр науки «Кристал’НЯ» (фото ZAXID.NET)
Засновники центру хочуть не просто популяризувати науку, а й пропагувати наукотворчість і наукотерапію. Вікторія зазначає, що зараз це хороший приклад, як згуртуватися, як говорити, як ділитися чимось і не закриватися в собі, бо багатьом дітям треба виговорити свою травму. І наукотерапія допоможе вивільнити емоції не гірше, ніж розмовні клуби чи психологічні практики.
«"ЛандауЦентр" у Харкові відкрили у 2014 році, тоді дуже багато людей приїхало з Донецької і Луганської області. Один хлопчик з Єнакієвого приходив до нас у Центр і просиджував біля хвильового маятника годинами. Просто сидів і дивився, він знаходив там якусь розраду. Я зрозуміла, що всі ці експонати можуть якимось чином ретранслюватись, щоб заспокоювати дітей, або, навпаки, – давати можливість висловлюватись, щоб не тримати емоції в собі», – пригадує Вікторія Круглова.
Харків’яни ще з 2014 року готувались до потенційних небезпек, мали зібрані речі і заправлене пальним авто. Весь великий багаж напрацювань інтелектуального доробку «ЛандауЦентру» скопіювали на маленький диск. І вже тут, на заході країни, з перших днів працюють з дітьми.
«Нестандартне мислення дає можливість побачити світ інакшим»
Вікторія Круглова пояснює, що дітей знайомлять з різними науками на перетині різних галузей.
«Експонат "Колючий стілець" – це фізика. Але ми не розказуємо відразу, як в підручниках, що це перерозподіл ваги, а моделюємо якісь життєві ситуації. Діти згадують свій досвід, і тема розмови з однієї наукової теми переходить в іншу. Наприклад, якщо босим бігати по траві, можна наступити на колючий цвях і поранитися. Обговорюємо, чому одним цвяхом можна проколоти шкіру, а багатьма – ні. А далі діти самі згадують, що на цвяху можуть бути мікроби. Тут ми вже переходимо до біології», – пояснює концепцію роботи засновниця Центру науки.
Принцип роботи маятника Максвела, який демонструє перетворення потенціальної енергії в кінетичну, пояснюють через іграшку йо-йо. Діти розуміють, що тримають наукові іграшки в руках, але не усвідомлюють цього. Наука ось тут, поруч.
«Ми розповідаємо дітям, що наука скрізь і всередині нас. Навіть іграшки, з якими вони гралися в дитинстві, деякі з них є справжніми науковими експонатами. Але крім абстрактної назви Made in China ми, на жаль, нічого про них не знаємо. Тому ми намагаємося підтримати освіту через науку, експерименти. Особливо в контексті Нової української школи, яка впроваджується вже 5 років», – зазначає Вікторія.
Обов’язковою зоною в освітньо-реабілітаційному Центрі науки є інклюзивна зона. Її мета – показати людям, що ми всі рівні, але всі різні. «Я розповідаю дітям, що сьогодні в Харкові близько 400 дітей, які ще вчора бігали, як і всі, опинилися на інвалідних візочках внаслідок обстрілів. На жаль, через війну таких людей буде більше. Так, у нас не пристосована інфраструктура для візочків. Але це не означає, що треба бігти до людини у візку, хапати її і тягнути кудись. Можна лише запропонувати, запитати: вам потрібна допомога?», – каже засновниця центру.
НУШ і цікаві підручники
Ще одним способом популяризації науки для Вікторії є Youtube «Діалоги Pro», де вона публікує інтерв’ю з науковцями, освітянами. За її словами, всі вони говорять про те саме: нам потрібні майданчики, де об’єднається все – смисл життя, побут, наші комплекси, як в цьому всьому розібратись з позиції науки. Ставимо питання, як вижити, – фізика виживання, хімія виживання.
Крім популяризації науки, Вікторія також очолює відділ біології і хімії у найбільшому видавництві навчальної літератури «Ранок», яке готує посібники, підручники, робочі зошити для Нової української школи. І коли учні приходять з вчителями у цей Центр науки, вони розуміють, що це майданчик, де НУШ найкраще впроваджується через доторк до науки, різноманітні смисли, які тут обговорюють: навіщо потрібна математика, чому треба більше знати про будову людини. Тут проводять дискусії.
«Ми працюємо над оновленням освіти для того, щоб школа не була тим, що дітям не подобається. Я би хотіла, щоб діти в школу приходили саме з розумінням: ми тут отримуємо те, що допоможе нам жити. І щоб саме це транслювалось через батьківство», – пояснює тренерка НУШ.
Якщо реформа НУШ буде розвиватися далі, як це заявлено новим міністром, Вікторія Круглова мріє зайнятися створенням освітньо-наукових хабів для роботи з вчителями, авторами підручників.
У Новояворівську Центр науки працює з учнями шкіл, тут у будні проводять різноманітні шкільні екскурсії. Жінка каже, що діти серйозно ставляться до практичних занять, а коли вони експериментують, працівники центру працюють з учителями.
У суботу проводять заняття для школярів НУШ 1-5 класів. Діти сідають на підлогу і на проекторі оглядають цікаві відео. Вони з власної ініціативи приводять молодших братиків і сестричок, своїх друзів, щоб змалечку їх зацікавити наукою.
Цей осередок науки з часом може перерости в серйозний регіональний навчальний проект. А поки що запланована його презентація для школярів Яворова і Івано-Франкового, а також засновники хочуть започаткувати співпрацю з львівським Музеєм науки.