Найбільшими офіційними спонсорами «Блоку Петра Порошенка» виявились бюджетники Рівненщини та Харківщини

Освітяни з цих областей перераховували гроші для партії одночасно і централізовано

19:39, 24 квітня 2018

За останні два роки внески від фізичних осіб в скарбницю «Блоку Петра Порошенка» склали майже 6 млн грн. Гроші заводилися через персональні дані бюджетників, а самі пожертви маскували під членські внески. Окрім того, не всі спонсори партії, зокрема бюджетники з Рівненщини та Харківщини, знали про свою партійність та фінансування партії президента. Про це йдеться в дослідженні руху ЧЕСНО.

Представники громадського руху вирушили на Рівненщину та Харківщину – це регіони, де проживає понад дві третини донорів усієї БПП, значна частина з яких – освітяни.

Майже півтора десятки вчителів, з якими вдалося поспілкуватися в Рівному, стверджують, що давали штабам БПП свої персональні дані для членства у територіальних та дільничних виборчих комісіях. Жоден учитель, з яким спілкувався ЧЕСНО, до приїзду журналістів не знав, що перераховує кошти та є членом партії.

Учитель історії Рівненської ЗОШ №27 Валентин Кравчук стверджує, що паспортні дані в БПП залишав, але безпосередньо у виборчому процесі участі не брав.

«Думаю, що все ж таки ішла вказівка зверху, з міського управління освіти (йдеться про залучення вчителів до роботи ДВК від БПП - ред.). Стверджувати я не можу, але думаю саме так, тому що провладна партія, зрозуміло, адмінресурс. У нормальній демократичній державі такого не має бути», – заявив Кравчук.

Він також зазначив, що партію Порошенка ніколи не спонсорував і гроші не перераховував.

Виявилося, що фактично у кожній школі Рівного вчителі фінансово підтримують БПП.

Громадський рух ЧЕСНО поспілкувався з учителями чотирьох шкіл Рівного. Про те, що фінансують котрусь із партій, всі педагоги, з якими спілкувався ЧЕСНО, дізналися саме від журналістів. Однак публічно говорити про це погодилися не всі. Від почутого одна з учительок навіть розплакалася. Вона підтвердила, що партію не фінансує, але говорити публічно боїться.

У вибірці з 630 донорів БПП, які в 2016 та 2017 роках фінансували партію, вдалося виявити інформацію про 457 осіб, з них – 146 освітяни.

Як зазначають активісти руху ЧЕСНО, найчастіше місцеві управління освіти очолюють люди, пов'язані з провладною партією. Це дозволяє ефективно формувати потрібний склад виборчих дільниць. Найімовірніше, витоку персональних даних зі шкіл чи управлінь освіти не було. У більшості випадків учителі самостійно передавали дані представникам БПП, аби потім за грошову винагороду стати членами дільниць. Цю інформацію підтвердили понад десяток педагогів Рівного, чиї імена фігурують у фінансовому звіті БПП.

У школах Слобожанського на Зміївщині Харківської області майже десяток учителів підтвердили, що внесків особисто не робили та не є членами БПП. Усі вони фігурують у фінзвіті Харківської БПП. Під запис учителі говорити про це відмовилися, обґрунтовуючи це захистом репутації шкіл та намаганням уникнути втягування навчальних закладів у політику.

Суттєва відмінність у тому, що ці вчителі не брали участі у передвиборчих кампаніях і персональні дані не передавали до БПП. Зауважимо, що очільниця Зміївського відділу освіти Віра Шаповалова балотувалася до райради від цієї партії.

ЧЕСНО зазначає, що мешканці Рівненщини та Харківщини нібито підтримують грошима партію влади найбільше – 90% від усіх транзакцій на центральний та всі регіональні осередки партії надійшло з Рівненщини і Харківщини.

У той час, як на Львівщині, Чернігівщині, Черкащині партію підтримали менше 10 осіб, на Харківщині на благо БПП кошти жертвували понад 3200 осіб. Дрібними внесками переважно по 20 гривень у Рівному зібрали 200 тисяч, а у Харкові майже 1,5 мільйона.

Внески для БПП впродовж 2016-2017 років, інфографіка ЧЕСНО (натисніть для збільшення)

На Харківщині, Рівненщині і ще в низці областей перекази здійснювалися в один і той самий день дрібними платежами, переважно, по 5, 20, 40 грн. Ба більше, звіт про дебетові та кредитові операції по рахунку Рівненської БПП за IV квартал 2017 року свідчить про те, що десятки внесків партії надходять одночасно – в одну й ту ж секунду.

ЧЕСНО зазначає, що варто звернути увагу на номери розрахункових документів. Те, що порядковий номер кожного разу зростає на одиницю, означає, що, найімовірніше, всі ці кошти були перераховані одночасно і централізовано. При цьому внески надходили від людей, які проживають у різних населених пунктах.

У відповідь на запит руху НАЗК надало банківську виписку про обіг коштів на рахунку Харківської БПП. Виявилося, що донори фінансують партію виключно через відділення «Мегабанку». Там же відкриті рахунки обласної БПП, на які надходять всі кошти з районів.

За даними Youcontrol кінцевим бенефіціарним власником ПАТ «Мегабанк» є Віктор Суботін. Сам Суботін є генеральним директором ВАТ «Турбоатом», був депутатом Харківської обласної ради від «Партії регіонів», а 2015 року неуспішно балотувався до цієї ж ради від БПП.

Як писав ZAXID.NET, у березні 2017 року громадський рух ЧЕСНО вже викривав подібну схему фінансування партії «ВО «Батьківщина». Мешканці Київської області, дуже часто пенсіонери, не знали, що фінансують «Батьківщину» на десятки тисяч гривень кожен.