В Україні декларації про доходи 2018 року подали понад 1 млн людей. Дані їхніх звітів свідчать про те, що середня зарплата в багатьох професіях у держсекторі не нижча, ніж середня зарплата в країні, яка торік становила понад 8 тис. грн. Про це ідеться в дослідженні сайту Texty.org.ua.
Згідно з оприлюдненими даними, середня зарплата у деклараціях є вищою, ніж середня в країні, та становить 13 тис. 350 грн. Різниця між 8 тис. грн та 13 тис. грн. повʼязана з тим, що велика частина декларантів — це люди на керівних посадах – очільники, керівники, головні бухгалтери, директори тощо.
Найменша середня зарплата в професії у соціальних працівників: 5067 грн на місяць. Найвища — у суддів, менеджерів і управителів з Нацбанку та Пенсійного фонду, детективів НАБУ тощо.
Великий розкид в зарплатах — у міських голів. Найбідніший з них офіційно отримує менше 10 тис. грн (міський голова невказаної міської ради), найбагатший — понад 100 тис. грн (Тернівська міська рада Дніпропетровської області).
Окрім державних посадовців щорічний звіт надають також чимало водіїв, слюсарів, помічників чергового та інших представників робітничих професій. Юридичний радник Transparency International Олександр Калітенко пояснив, що водій, який отримує бензин і розписується за нього, майстер колії, який перевіряє якість залізничних шляхів — всі вони наділені організаційно-розпорядчими чи адміністративно-господарськими функціями. А отже, відповідно до положень закону «Про запобігання корупції», мусять заповнювати декларації. Водночас 2017 року вимоги про декларування доходів та статків зняли з деканів та завідувачів кафедр, водночас для водіїв та слюсарів цю норму залишили.
Цікаво, що середня зарплата водіїв, які заповнюють декларації — 8 тисяч, а середня на ринку – 12 тис. грн.
Серед найбільших зарплат в деклараціях є 64,1 тис грн. на місяць у працівників Національного антикорупційного бюро; 43,6 тис. грн. для керівників управлінь Нацбанку, Антимонопольного комітету та Пенсійного фонду; 41,8 тис. грн. для заступника голови суду та 41,7 для судді; 37,7 тис. для ректора; 35,4 тис. грн. для голови комітету Верховної Ради; 34,5 тис. грн. для керівника відділу в міністерстві.
Найменші зарплати в деклараціях – 5 тис. грн. у соціального працівника, 5,6 тис. грн. у завідувача ветеринарної лікарні, 5,8 тис. грн у бібліотекаря, 6,8 тис. грн у медичної сестри, 7,2 тис грн. у вихователя, 7,4 тис. грн в єгеря.
Зазначається, що більшість декларантів в Україні отримують зарплату в межах 10-50 тис. грн на місяць.
Автори дослідження додали, що верхню межу вказаних зарплат обмежили сумою 100 тис. грн на місяць. У держсекторі є й більші зарплати, зокрема мільйонні, проте ці випадки є поодинокими для різних професій і не мають суттєвого впливу на показники середньої зарплати за певною професією.