Управління охорони здоров’я Львівської міськради роз’яснило основні питання щодо поширення, діагностики та засобів безпеки проти епідемії коронавірусу covid-19, що масово шириться світом. В Україні наразі немає зафіксованих таких випадків, однак людям варто подбати про превентивні заходи.
Що таке коронавірус і як він передається? Як вберегтися?
У світі зареєстровано 80200 хворих, з них вже одужало 27 тис. людей, 2701 померли. У 80% людей хвороба проходить у легкій формі.
Коронавірус covid-19 передається контактним та повітряно-крапельним шляхами. Він має такі ж симптоми, як і будь-яке інше респіраторне захворювання. Однак підтвердити такий діагноз можна лише лабораторно.
Щоб вберегтися, потрібно часто мити руки, повноцінно харчуватися, не переохолоджуватися, застосовувати дезінфікуючі засоби. Засоби профілактики такі ж, як і від будь-якого респіраторного захворювання.
Звідки коронавірус може прийти в Україну і хто у групі ризику?
Коронавірус може прийти в Україну з тих країн, в яких вже є спалахи захворювання.
У групі ризику — люди з супутніми хронічними хворобами (захворювання легень, цукровий діабет, хронічні серцево-судинні захворювання, а також люди із вродженим та набутим імунодефіцитом).
Що має робити людина, яка приїхала з країни, де зафіксований коронавірус?
Якщо людина повернулася з країни, де зафіксовані випадки коронавірусу, але в неї немає симптомів захворювання, варто перебути в домашніх умовах впродовж 14 днів і обмежити контакти з іншими людьми. В цей період треба відстежувати самопочуття: міряти температуру, дивитись, чи не з’явилися біль у горлі, нежить, ускладнене дихання чи кашель. При найменших підозрах слід залишатися вдома, негайно зателефонувати сімейному лікарю або у швидку. Не можна самостійно йти в медзаклад.
Які будуть дії влади у випадку захворювання на коронавірус в місті?
Якщо у львів’янина виявлять симптоми захворювання і лабораторно буде підтверджено інфікування коронавірусом, його шпиталізують у Львівську обласну інфекційну лікарню.
Усіх людей, з якими цей пацієнт контактував, будуть спостерігати протягом 2 тижнів. Такі особи теж можуть бути поміщені для обсервації.
Місцем можливої обсервації для людей, які мали контакт із хворими на коронавірус, визначили санаторій «Немирів».
Чи достатньо засобів для діагностики та зменшення поширення вірусу?
У медзакладах Львова є понад 260 тисяч рукавичок та 62 тисячі масок, 200 біозахисних костюмів, понад 2100 респіраторів. Є достатній запас диспенсерів для миття рук. Такі ж засоби розмістять у місцях масового перебування людей — супермаркетах, ЦНАПах, школах.
До кінця тижня до Львова мають доставити тест-системи для діагностики коронавірусу.
На кордонах усім прибулим вимірюють температуру тіла безконтактним методом.
Що буде зі школами, садочками, з масовими заходами у випадку захворювання на коронавірус у Львові?
При появі поодиноких випадків захворювання карантинні заходи не будуть застосовувати. Проте масові заходи обмежать. У закладах громадського харчування й інших закладах перебування людей збільшать кількість засобів дезінфекції.
Школи, садочки почнуть закривати, а масові заходи скасують у випадку великої кількості хворих. Однак такі рішення прийматимуть на загальнодержавному рівні.
Чи потрібні маски і чи вони захищають?
Хірургічні маски насамперед потрібні медичним працівникам, які працюють з пацієнтами, що захворіли на гострі респіраторні захворювання. Здорові люди можуть використовувати маски як додатковий засіб захисту від хвороби. Однак вони ефективні лише в поєднанні з обробкою рук за допомогою спиртовмісних засобів або миттям рук із милом.
Одноразові маски треба змінювати кожні дві години. Використану маску не варто зберігати, класти її в сумку чи кишеню.