Незалежні юристи збирають скарги від бізнесу Львівщини для позову проти ДТЕК

Постраждалі від завищених цін на електроенергію компанії мають право отримати подвійне відшкодування збитків

11:52, 3 березня 2021

Фахівці незалежного громадського проекту «Ліга антитрасту» збирають заяви від промислових споживачів зі Львівщини, Івано-Франківщини та Закарпаття для подання до суду колективного позову про відшкодування шкоди в подвійному розмірі з компаній Ріната Ахметова за монопольне завищення цін на електроенергію у Бурштинському енергоострові.

Раніше АМКУ встановив, що компанії «Д. Трейдінг» та «ДТЕК Західенерго» з моменту відкриття ринку електроенергії 2019 року використовували ринкову владу для підвищення вартості електроенергії. На монополістів за їхнє зловживання накладені штрафи у сумі 275 млн грн.

«Це дрібні штрафи для компаній з доходами у десятки мільярдів гривень. Не думаємо, що штрафи у розмірі менше ніж один відсоток від оборотів сильно закарбуються у пам’яті монополістів. Тому пропонуємо промисловим споживачам електроенергії боротись за справедливість», – йдеться в повідомленні«Ліги антитрасту». Зазначається, що порушники мають відшкодувати споживачам шкоду в подвійному розмірі, але для цього необхідно звернутись з відповідним позовом до суду.

«Ліга антитрасту» разом з адвокатською компанією Advanq готові надати безкоштовну допомогу в цьому, зокрема підготувати колективну позовну заяву та супроводжувати цей процес в суді. Промисловим споживачам, які бажають отримати від монополіста відшкодування, запропоновано заповнити анкету за посиланням.

«ДТЕК Західенерго» виробляє близько 90% електричної енергії в торговій зоні «Острів Бурштинської ТЕС» на території Закарпатської, Івано-Франківської та частково Львівської областей. Ця торгова зона ізольована від основної частини енергетичної системи України (ОЕС) та пов’язана з Угорщиною, Словаччиною та Румунією.

АМКУ у рішенні від 15 грудня 2020 року встановив, що виробник «ДТЕК Західенерго» та трейдер «Д. Трейдінг» спільно реалізували до 90% всієї електричної енергії в Бурштинському енергоострові. Компанії використовували ринкову владу для підвищення ціни на електричну енергію, яка з моменту відкриття ринку постійно є вищою за ціни на «материковій» України.

Підвищенню цін в період з липня до жовтня 2019 року сприяв «Д. Трейдінг», який обмежував доступ потенційних імпортерів, викуповуючи значні частки імпорту електроенергії із європейського напряму, проте не використовуючи їх.

Вигоду від обмеження імпорту отримав найбільший виробник електроенергії «ДТЕК Західенерго». Лише він за відсутності необхідних обсягів імпорту міг задовольнити попит на електроенергію. Та, використовуючи ринкову владу, встановлював на аукціонах з продажу електроенергії ціни на максимально можливому рівні, що були найвищими порівняно із сусідніми країнами та іншою частиною енергетичної системи України.

В години ж мінімального навантаження на енергосистему, коли попит падає, «ДТЕК Західенерго» зменшував обсяги пропонованої до продажу електроенергії, що автоматично підвищувало ціни.

Нагадаємо, «Ліга антитрасту» – це проект громадських організацій «Рада захисту конкуренції та споживачів» та «Наші гроші», який об’єднує експертів в галузі антимонопольного законодавства і закупівель. Ним опікуються, зокрема екс-державна уповноважена АМКУ Агія Загребельська та відомий антикорупційний журналіст Юрій Ніколов.

Компанії «Д.Трейдінг» та «ДТЕК Західенерго» належать до енергетичного холдингу ДТЕК найбагатшого українця Ріната Ахметова.