Львів задихається. У тих рамках, у яких тепер функціонує місто, його розвиток і стратегічний прорив дуже-дуже ускладнені. Стояння у двогодинних заторах, аби проїхати незначну відстань, переповнений громадський транспорт, неможливість запаркуватися, ущільнення забудови, в той час коли нових садочків та шкіл не будують і не відкривають — виклики лише поглиблюються. Чи розв'яже ці проблеми перспективний план Львова і Львівщини?
Минулого тижня на засіданні Кабінету міністрів урядовці мали розглянути питання про перспективний план Львова і Львівщини. Перед самим засіданням його раптово зняли. А ще раніше ходили чутки про зміну остаточного рішення з приводу меж територіальної громади.
Обурює те, що це все відбувалося у непублічний спосіб, а важливі рішення про життєдіяльність міста й околиць, приймають по дорозі між Львовом та Києвом. Це порушення інтересів львів'ян та мешканців навколишніх територій. Водночас, затягування вирішення цього питання призводить до появи підкилимних домовленостей. І центральна влада у цьому процесі забуває, що її рішення мають базуватися на основі рішень та думки місцевих громад.
Подальше ущільнення забудови, яке відбувається у місті, нідочого доброго не приведе. Львів має стати комфортним для життя, аби люди хотіли тут жити, працювати, розвиватися, щоб сюди стікалися таланти з усього світу. Це потягне за собою приріст інвестицій, розвиток бізнесу, створення нових робочих місць, збільшення ефективності праці, а відповідно і збільшення зарплатні. Люди можуть жити у кращих умовах і заробляти більше.
Що передбачає перспективний план Львова і Львівщини? Збереження за Львовом тих територій, які вже є: Винники, Рудно, Брюховичі, а також приєднання тих сіл, які добровільно хочуть стати частиною перспективного плану. Громада Львова вкладала і продовжує інвестувати в розвиток цих територій. Наприклад, у 2019 році у Винники інвестували понад 100 млн грн, в той час як увесь бюджет Винник за той же рік становив 56 млн грн. І жителі Львова і жителі довколишніх міст лише виграють від цього об’єднання.
Які переваги від такого об'єднання?
- Глобальність: можливість залучити інвесторів та комплексно розвивати об'єднану територіальну громаду. А це вища продуктивність праці, вищі заробітки та вища конкурентоздатність. Люди будуть багатшими. Львів стане привабливим для талантів. Тож наступний Оскар і Нобель можуть вийти саме зі Львова.
Мешканці Львівської ОТГ, тобто прилеглих сіл, селищ та міст тепер зможуть безперешкодно користуватись усією соціальною інфраструктурою Львова (школами, садками), брати участь у міських проектах для розвитку культури, громадських організацій, благоустрою парків, розвитку спортивної та дитячої інфраструктури.
- Туризм: околиці Львова — надзвичайно мальовничі. Ми втрачаємо зараз цей туристичний потенціал, адже окремо взяте село немає достатньо кадрового чи фінансового ресурсу, аби розвинути реальну туристичну привабливість як для відпочинку львів’ян, так і іноземних відвідувачів. За умови об'єднання, розвиток туризму і в місті, і на околицях може працювати в комплексі.
- Львів та довколишні території можуть розвиватися за принципом європейських міст. До прикладу, Львів, Краків та Вроцлав — міста, які мають схожий вектор розвитку. У Львові щільність населення на сьогодні — 4 тис. мешканців на кв км, а в Кракові — 2,3 тис, у Вроцлаві — 2,2 тис.
Ми тільки вчимося будувати довіру між громадами. Відновлення довіри, яку у нас вбила радянська влада і від наслідків чого ми страждаємо досі, — стратегічна підстава для економічного прориву, кооперації та підвищення конкурентоздатності. Від цього виграють усі. Це питання стратегічне, яке стало, на жаль, політичним.
Ми хочемо бачити Львів містом щасливих людей. Що це означає? Щастя — це, перш за все, можливість реалізувати себе. Львів має стати містом, де кожен може втілити свої ідеї у мистецтві, бізнесі, громадському житті тощо. Львів може стати привабливим для талантів з усього світу, однак для цього тут треба створити відповідну інфраструктуру, для якої потрібен простір.