Нобелівську премію миру розділили двоє журналістів з Росії і Філіппін

На Нобелівську премію миру цьогоріч було 329 номінантів

12:49, 8 жовтня 2021

У п’ятицю, 8 жовтня, Нобелівський комітет оголосив цьогорічних лауреатів Нобелівської премії миру. Ними стали філіпінська журналістка Марія Ресса та російський журналіст Дмитро Муратов.

Комітет відзначив лауреатів із формулюванням «за зусилля щодо захисту свободи вираження поглядів, що є передумовою демократії та стійкого миру».

«Вони (Марія Ресса і Дмитро Муратов – Ред.) є представниками усіх журналістів, які відстоюють ідеали у світі, де свобода преси і демократія стикаються із все більш несприятливими умовами», – ідеться в повідомленні комітету.

Марія Анґеліта Ресса – філіппіно-американська журналістка, співзасновниця і директорка онлайн-видання Rappler, працювала розслідувачкою в офісі каналу CNN у Південно-Східній Азії.

Дмитро Муратов – російський журналіст, співзасновник та головний редактор «Нової газети», що, як зазначили в Нобелівському комітеті, є найбільш незалежною газетою Росії. Газета заснована у 1993 році, відтоді були вбиті шестеро її журналістів, серед яких і Анна Політковська, яка писала викривальні матеріали про війну в Чечні.

Додамо, що у 2021 році було 329 номінантів на Нобелівську премію миру, серед яких 234 людини і 95 організацій.

Як інформував ZAXID.NET, у понеділок, 4 жовтня, оголосили лауреатів Нобелівської премії із медицини та фізіології – ними стали Девід Джуліус та Ардем Патапутян за вивчення рецепторів, що відповідають за відчуття гарячого і холодного.

5 жовтня Шведська королівська академія наук оголосила лауреатів Нобелівської премії з фізики. Її розділили між Сюкуро Манабе (США) і Клаусом Гассельманом (Німеччина) «за фізичне моделювання клімату Землі та надійний аналіз глобального потепління» та італійцем Джорджо Парізі «за відкриття того, як безлад і флуктуації взаємодіють у фізичних системах від атомів до планет».

6 жовтня стали відомі імена Нобелівських лауреатів з хімії. Цьогоріч її отримають Бенджамін Ліст і Девід Макміллан «за розвиток асиметричного органокаталізу» – інструменту з синтезування молекул.

7 жовтня Нобелівський комітет повідомив, що премію з літератури цьогоріч отримає британський письменник Абдулразак Гурна – «за його безкомпромісний та співчутливий погляд на наслідки колоніалізму та долю біженця у прірві між культурами та континентами».

У понеділок, 11 жовтня, назвуть лауреата премії з економіки у пам'ять про Альфреда Нобеля.

Нобелівська премія – одна з найпрестижніших міжнародних премій, яку із 1901 року щорічно присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або значний внесок у культуру чи розвиток суспільства. Сума премії змінюється залежно від доходів Фонду Нобеля. Торік вона становила 10 млн шведських крон (близько $ 1,1 млн). Додамо, що зазвичай переможцям вручають премії у Стокгольмі, проте вже другий рік поспіль через пандемію коронавірусу церемонію не проводитимуть – нагороди вручать лауреатам у їхніх країнах.