Нобелівську премію з медицини отримали вчені, які вивчають рецептори
Нобелівський комітет оголосив імена перших лауреатів міжнародної премії
Сьогодні, 4 жовтня, у Стокгольмі розпочався Нобелівський тиждень, протягом якого оголошуватимуть переможців премії у різних галузях. Першими назвали лауреатів премії із медицини та фізіології – ними стали Девід Джуліус та Ардем Патапутян. Про це у Twitter повідомляє Нобелівський комітет.
Американські вчені отримали відзнаку за опис механіки того, як люди сприймають температуру і дотик за допомогою нервових імпульсів. Як пише CNN, Девід Джуліус використав капсаїцин – гостру сполуку з перцю чилі, що викликає печіння – щоб ідентифікувати у нервових закінченнях шкіри рецептор, що реагує на тепло. А Ардем Патапутян використав чутливі до дотику клітини, щоб відкрити новий клас рецепторів, що реагують на механічні подразники шкіри та внутрішніх органів.
«Наша здатність відчувати тепло, холод і дотик є важливою для виживання і лежить в основі нашої взаємодії з навколишнім світом. У повсякденному житті ми сприймаємо ці відчуття як належне. Але як порушуються нервові імпульси, щоб можна було відчути температуру і тиск від дотику? Це питання розв'язали лауреати Нобелівської премії цього року», – ідеться в повідомленні Нобелівського комітету.
До оголошення переможців, попри те, що імена номінантів не розкривають, ішлося про те, що премію можуть отримати угорська вчена Каталін Каріко та її американський колега Дрю Вайсман, які стали піонерами у розробці технології, що лежить в основі розробки мРНК-вакцин (такими є вакцини від коронавірусу виробництва Pfizer і Moderna).
Додамо, що у вівторок, 5 жовтня, стануть відомі лауреати Нобелівської премії з фізики, у середу – з хімії, у четвер – з літератури, у п’ятницю – за сприяння встановленню миру, а в понеділок, 11 жовтня, назвуть лаурета премії з економіки у пам'ять про Альфреда Нобеля..
Нобелівська премія – одна з найпрестижніших міжнародних премій, яку із 1901 року щорічно присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або значний внесок у культуру чи розвиток суспільства. Сума премії змінюється залежно від доходів Фонду Нобеля. Торік вона становила 10 млн шведських крон (близько $ 1,1 млн). Додамо, що зазвичай переможцям вручають премії у Стокгольмі, проте вже другий рік поспіль через пандемію коронавірусу церемонію не проводитимуть – нагороди вручать лауреатам у їхніх країнах.