Премію Шведського центробанку імені Альфреда Нобеля цьогоріч отримали троє американських економістів – Девід Кард, Джошуа Ангріст і Гвідо Імбенс. Про це ідеться на сайті Нобелівського комітету.
Девід Кард отримає половину премії за «емпіричний внесок в економіку праці». Економіст аналізував, як зміни на ринку праці впливають на мінімальні зарплати, імміграцію і освіту. Джошуа Ангріст і Гвідо Імбенс отримають другу половину премії з формулюванням «за їх методологічний внесок у аналіз причинно-наслідкових зв'язків», що використовуються дослідниками, які працюють з даними спостережень. У Нобелівському комітеті зазначили, що лауреати надали економічній науці «нові знання про ринок праці та продемонстрували, які висновки щодо причин та впливу може бути зроблено з експериментів у природніх умовах».
Нобелівська премія з економіки офіційно називається Премія Шведського центрального банку з економічних наук на честь Альфреда Нобеля, який про цю відзнаку у своєму заповіті не згадував і уперше її вручили лише у 1969 році. Відтоді лауреатами премії стали 86 людей, серед яких двоє жінок.
Як інформував ZAXID.NET, минулого понеділка, 4 жовтня, оголосили лауреатів Нобелівської премії із медицини та фізіології – ними стали Девід Джуліус та Ардем Патапутян за вивчення рецепторів, що відповідають за відчуття гарячого і холодного.
5 жовтня Шведська королівська академія наук оголосила лауреатів Нобелівської премії з фізики. Її розділили між Сюкуро Манабе (США) і Клаусом Гассельманом (Німеччина) «за фізичне моделювання клімату Землі та надійний аналіз глобального потепління» та італійцем Джорджо Парізі «за відкриття того, як безлад і флуктуації взаємодіють у фізичних системах від атомів до планет».
6 жовтня стали відомі імена Нобелівських лауреатів з хімії. Цьогоріч її отримають Бенджамін Ліст і Девід Макміллан «за розвиток асиметричного органокаталізу» – інструменту з синтезування молекул.
7 жовтня Нобелівський комітет повідомив, що премію з літератури цьогоріч отримає британський письменник Абдулразак Гурна – «за його безкомпромісний та співчутливий погляд на наслідки колоніалізму та долю біженця у прірві між культурами та континентами».
8 жовтня стали відомі імена лауреатів, яким присудили Нобелівську премію миру – це російський журналіст Дмитро Муратов і філіппінська журналістка Марія Ресса.
Нобелівська премія – одна з найпрестижніших міжнародних премій, яку із 1901 року щорічно присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або значний внесок у культуру чи розвиток суспільства. Сума премії змінюється залежно від доходів Фонду Нобеля. Торік вона становила 10 млн шведських крон (близько $ 1,1 млн). Додамо, що зазвичай переможцям вручають премії у Стокгольмі, проте вже другий рік поспіль через пандемію коронавірусу церемонію не проводитимуть – нагороди вручать лауреатам у їхніх країнах.