Нобелівську премію з фізики розділили між кліматологами і фізиком-теоретиком

Одразу троє вчених стали лауреатами за «новаторський внесок у наше розуміння складних фізичних систем»

13:58, 5 жовтня 2021

У вівторок, 5 жовтня, Шведська королівська академія наук оголосила цьогорічних лауреатів Нобелівської премії з фізики – ними стали одразу троє вчених із США, Німеччини та Італії.

Як повідомляє Нобелівський комітет, Сюкуро Манабе (США) і Клаус Гассельман (Німеччина) отримають удвох половину премії. Вони нагороджені «за фізичне моделювання клімату Землі і надійний аналіз глобального потепління». Ще половину отримає італієць Джорджо Парізі «за відкриття того, як безлад і флуктуації взаємодіють у фізичних системах від атомів до планет».

У формулюванні Нобелівського комітету зазначено, що цьогоріч вчених нагороджують за «новаторський внесок у наше розуміння складних фізичних систем». Із 1901 року Нобелівську премію з фізики отримали 219 науковців, з яких четверо – жінки.

Як інформував ZAXID.NET, у понеділок, 4 жовтня, оголосили лауреатів Нобелівської премії із медицини та фізіології – ними стали Девід Джуліус та Ардем Патапутян за вивчення рецепторів, що відповідають за відчуття гарячого і холодного.

Додамо, що у середу, 6 жовтня, назвуть лауреатів з хімії, у четвер – з літератури, у п’ятницю нагородять за сприяння встановленню миру, а в понеділок, 11 жовтня, назвуть лаурета премії з економіки у пам'ять про Альфреда Нобеля.

Нобелівська премія – одна з найпрестижніших міжнародних премій, яку із 1901 року щорічно присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або значний внесок у культуру чи розвиток суспільства. Сума премії змінюється залежно від доходів Фонду Нобеля. Торік вона становила 10 млн шведських крон (близько $ 1,1 млн). Додамо, що зазвичай переможцям вручають премії у Стокгольмі, проте вже другий рік поспіль через пандемію коронавірусу церемонію не проводитимуть – нагороди вручать лауреатам у їхніх країнах.