Нобелівську премію з хімії присудили за безпечні хімікати та новий підхід до створення ліків

Премію розділили між трьома науковцями

13:40, 3 жовтня 2018

Лауреатами Нобелівської премії-2018 з хімії стали Френсіс Арнольд, Джордж Сміт (обоє зі США) та Грегорі Вінтер з Великої Британії «за розробку білків, які вирішать проблеми людства». Нобелівський комітет оголосив про це в середу, 3 жовтня.

Вчені взяли за основу теорію еволюції і використали ті ж принципи – генетичні зміни та відбір – для розробки білків, які вирішують хімічні проблеми людства. Методи цьогорічних нобелівських лауреатів тепер розробляють на міжнародному рівні. Це дасть можливість людству зробити хімічну промисловість екологічно чистішою, випускати нові матеріали та стійке біопаливо, полегшувати хвороби та рятувати життя.

Зокрема, Френсіс Арнольд провела першу спрямовану еволюцію ферментів – білків, які каталізують хімічні реакції. Ферменти, вироблені за допомогою такої спрямованої еволюції, використовуються для виробництва всього – починаючи від біопалива до лікарських препаратів.

Джордж Сміт розробив метод, відомий як фаговий дисплей, де бактеріофаг – вірус, який заражає бактерії – може бути використаний для розробки нових білків.

Грегорі Вінтер використовував цей метод фагових дисплеїв для виробництва нових препаратів у галузі фармацевтики. Фаговий дисплей виробляє антитіла, здатні нейтралізувати токсини, протидіяти аутоімунним захворюванням та вилікувати метастатичний рак.

Нагадаємо, Нобелівський тиждень розпочався у столиці Швеції – Стокгольмі – 1 жовтня. Лауреатами цьогорічної премії стали: з медицини та фізіології – Джеймс П. Елісон та Тасуку Хонджо за відкриття імунотерапії раку, а з фізики – Артур Ешкін, Жерар Муру та Донна Стрікленд за «проривні досягнення у сфері лазерної фізики».

5 жовтня назвуть ім’я лауреата премії миру (цю премію оголошують в сусідній Норвегії). 8 жовтня в Стокгольмі назвуть володаря премії з економіки. Нобелівську премію з літератури у 2018 році не вручатимуть. Церемонія нагородження відбудеться традиційно 10 грудня – у день смерті Альфреда Нобеля.

Нагадаємо,Нобелівська премія – це престижна міжнародна нагорода, яку щороку присуджують за визначні наукові дослідження, революційні винаходи або внесок у культуру чи розвиток суспільства. Премію заснував шведський науковець Альфред Нобель, який винайшов динаміт. Він заповів свій статок (31,5 млн шведських крон) на фінансування нагороди. Річний прибуток від його спадщини ділиться на 5 рівних частин між лауреатами. Нобелівську премію присуджують вже понад 100 років – з 1901 року.