Нобелівську премію з хімії присудили за кріоелектронну мікроскопію

Розробка науковців дає змогу зберегти форму біомолекули після заморожування

13:32, 4 жовтня 2017

Нобелівська премія з хімії присуджена в 2017 році Жаку Дюбоше (Швейцарія), Йоахіму Франка (США) і Річарду Хендерсону (Великобританія) за розвиток кріоелектронної мікроскопії високої роздільної здатності для дослідження біомолекул. Про це Нобелівський комітет повідомив у середу, 4 жовтня, під час спеціальної прес-конференції у Стокгольмі.

Нагорода присуджена з формулюванням: «За розвиток кріоелектронної мікроскопії високої роздільної здатності для визначення структури біомолекул у розчині». За допомогою такого мікроскопа вчені змогли спостерігати за живими біомолекулами, зокрема вивчати тривимірні зображення білків в клітинах.

Кріоелектронний мікроском, який розробили вчені, дає змогу, за допомогою методу склеювання, зберегти природну форму біомолекул після їх заморожування.

Журі нобелівського комітету вважає, що «цей метод змінив біохімію, яка переходить в нову епоху».

«Наукові відкриття часто спираються на успішну візуалізацію об'єктів, невидимих для людського ока. Проте біохімічні карти вже давно заповнені пробілами, оскільки наявні технології мали труднощі з отриманням зображень більшої частини молекулярної техніки.

Кріоелектронна мікроскопія все це змінює. Дослідники тепер можуть заморозити біомолекули в середині руху та візуалізувати процеси, які вони ніколи раніше не бачили, що є вирішальним для основного розуміння хімії життя та розвитку лікарських препаратів», – йдеться у прес-релізі Нобелівської премії.

Річарду Хендерсону – 72 роки, він родом із Шотландії. Йоахіму Франку – 77, він з Німеччини. Швейцарцю Жаку Дубохету – 75.

У прес-релізі Нобелівської премії зазначається, що завдяки цьому відкриттю «найближчим часом можливо з'являться детальні зображення складних механізмів життєдіяльності в атомній роздільній здатності».

Нагадаємо, в минулому році «нобеля» з хімії отримали Жан-П'єр Соваж, Фрейзер Стоддарт і Бернард Феринга за проектування і синтез молекулярних машин.

Всього 174 вчених отримали Нобелівську премію в галузі хімії. Лише одному хіміку вдалося отримати нагороду в цій області двічі. Фредерік Сенгер в 1958 році одноосібно був удостоєний премії за встановлення структур білків, особливо інсуліну, а в 1980 році отримав чверть нагороди за дослідження біохімічних властивостей нуклеїнових кислот, особливо рекомбінантних ДНК.

Раніше цього тижня у Стокгольмі були оголошені імена лауреатів найпрестижнішої наукової премії в області фізіології і медицини. Ними стали американські дослідники Джефрі Холл, Майкл Розбаш і Майкл Янг. Нагорода присуджена їм з формулюванням: «За відкриття молекулярних механізмів, контролюючих добовий ритм».

Крім того, вже відомі володарі нагороди в області фізики. Ними стали американці Райнер Вайс, Баррі Баріш і Кіп Торн, які сконструювали детектор гравітаційних хвиль і зуміли досвідченим шляхом підтвердити їх існування.