14 і 15 листопада на сцені Львівського національного академічного театру опери і балету у рамках Міжнародного фестивалю оперного мистецтва ім. С. Крушельницької Одеська опера представить своє прочитання однієї із найвідоміших опер Дж. Верді «Набукко».
Третю оперу Дж. Верді «Набукко» часто називають «драмою для хору» або «хоральною фрескою», а хор поневолених іудеїв в свій час став для Італії другим національним гімном. Джузеппе Верді вважав, що саме із цього твору розпочалась його успішна кар’єра як композитора. Історія про прагнення євреїв до свободи, а також переживання та розкаяння, непростий шлях перелому світогляду та віросповідання вавилонського царя Навуходоносора одразу знайшла свій відгомін у серцях італійців під час першого виконання у театрі Ла Скала у 1842 році. Лише за цей рік вона виконувалась у театрі понад 60 разів!
Постановка Київської опери. Захарія - Ріккардо Дзанеллато, Фенена - Анжеліна Швачка, Набукко - Олександр Мельничук
Для 28-річного композитора це був неабиякий успіх! Із прем’єрою також пов’язана ще одна подія, яка згодом стане для Джузеппе Верді не менш важливою – першовиконавицею ролі Абігайль була Джузеппіною Стрепоні, яка згодом стала другою дружиною композитора.
Окремі номери із «Набукко» здобули надзвичайну популярність. Насамперед, це хор «Va, pensiero» із третьої дії, який являє собою переспів біблійного псалма №136 «На ріках Вавилонських». Він звучав на відкритті театру Ла Скала після Другої Світової війни, а на похороні Джузеппе Верді та Артуро Тосканіні його співали люди, які прийшли віддати шану цим метрам.
Постановка Львівської опери
Опера «Набукко» присутня у репертуарі усіх українських оперних театрів, які беруть участь у фестивалі, тож ця подія стане чудовою нагодою для обміну досвідом. На сцені Львівського оперного театру вона вперше з’явилася у 2000 році. Диригував постановкою Мирон Юсипович, режисер – Джузеппе Вішілія (Італія), сценографи – Тадей Риндзак, Михайло Риндзак.
У Києві «Набукко» побачила світ у 1993 році як результат спільного французько-німецько-українського мистецького проекту (диригент – Володимир Кожухар, режисер – П’єр Жан Валентин, художники – Андреас Шалла, Ірен Гертман). Прем’єра оновленої постановки опери у Національній опері відбулася у 2016 (диригент-постановник – Микола Дядюра, режисер-постановник – Анатолій Солов’яненко, художник-постановник – Марія Левитська, хормейстер – Богдан Пліш).
Одеська постановка здійснена у 2017 році. Режисером став народний артист України, генеральний директор Львівської опери, Василь Вовкун, диригент - Олександру Самоїле, художники – Тадей Риндзак, Сергій Васильєв.
Постановка Київської опери. Захарія - Тарас Штонда
У цій постановці минуле пов’язується із сучасністю тісним ланцюгом. На думку режисера-постановника, місія твору полягає у тому, щоб стати «символом відновлення надії і справедливості в період найвищого напруження і людських тривог». Це є надзвичайно актуальним не лише для України, а й для усього світу, адже нерідко акценти розставляються кардинально протилежним чином. Єдиним варіантом порятунку, на думку Василя Вовкуна, є любов та людське покаяння.
Фото: Офіційні сайти Львівської, Київської та Одеської опер