Секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета в'їхав на територію Німеччини, хоча перед тим в міністерстві закордонних справ Польщі повідомили, що йому на рік заборонено в'їзд на всю територію Шенгенської зони. Про свій приїзд до Берліну Святослав Шеремета повідомив у Fаcebook, додавши пізніше і своє фото на фоні аеропорту Flughafen Berlin-Schönefeld.
За словами Святослава Шеремети, попри санкції Польщі йому вдалось отримати візу на відвідини Німеччини.
«Тільки що прилетів у Берлін в аеропорт Шенефельд. Пройшов паспортний контроль. Рушаю в місто. Не дивлячись на дії МЗС Польщі щодо заборони мені в’їзду в країни Шенгенської зони, Посольство Німеччини надало мені візу, дійсну на території Німеччини. Вирушаю на раніше заплановані зустрічі у Берліні. Передаю привіт Ващиковському [очільник МЗС Польщі]», – написав Святослав Шеремета у Facebook. У коментарі ZAXID.NET Святослав Шеремета пояснив, що заборона на в’їзд у країни Шенгенської зони і надалі діє. Однак кожна країна має право окремо погоджувати в'їзд на свою територію.
Як повідомляв ZAXID.NET, 18 листопада Святослава Шеремету не впустили до Польщі. Тоді ж йому повідомили про заборону в’їзду до усіх країн Шенгенської зони терміном на один рік.
Перед тим Вітольд Ващиковський повідомив, що Польща розпочала процедури, які заборонять в'їзд на її територію особам, які демонструють вкрай антипольські настрої. Разом з тим у МЗС Польщі зазначили, що про заборону в'їзду кожен зможе дізнатися лише на кордоні – окремо нікого про це не попереджатимуть.
За інформацією польського видання Gazeta Prawna, Святослав Шеремета став персоною нон ґрата у Польщі через те, що влітку 2017 року він заборонив проводити ексгумацію масового поховання польських солдатів на території села Костюхнівка Волинської області, де 100 років тому відбулась битва між російськими військами та військами Австро-Угорської імперії, у складі яких були польські підрозділи. Сам Шеремета заявив, що поляки проводили такі роботи без погодження з Державною міжвідомчою комісією, чим порушили угоду між Польщею та Україною про збереження місць пам'яті і поховання жертв війни та політичних репресій від 21 березня 1994.
Разом з тим 2 грудня з'явилась інформація про те відновлення діалогу між Україною та Польщею щодо ексгумації польських поховань на українській території. Про це заявив сам Вітольд Ващиковський.