Президент України Петро Порошенко переконаний, що оголошення Московською православною церквою України її канонічною територією є свідчення територіальних претензій Росії на українські землі. Про це він заяви в ефірі програми «Свобода слова» на ICTV ввечері у понеділок, 23 квітня, повідомляє «Укрінформ».
«Категорично не має права держава втручатися в церковні справи, тим більше, якщо це держава іноземна. На сьогоднішній день ми маємо жахливу ситуацію, коли Україна оголошена канонічною територією Російської Федерації. Що це, як не територіальні претензії?», - відповів він на запитання, чи має право держава втручатися в справи церковні.
Голова держави наголосив, що помісна, автокефальна, тобто незалежна українська православна церква є ключовим елементом української державності і незалежності.
«Бо армія боронить українську землю, мова боронить українське серце, церква боронить українську душу. І це є три складові елементи, яких ми нікому не повинні ніколи віддавати», - наголосив президент.
«Чи має право держава втручатися в церковні справи? .. Ні, категорично не має права ... тим більше, якщо ця держава іноземна. Сьогодні жахлива ситуація, коли Україна оголошена канонічною територією РФ. Що це, якщо не територіальні претензії?», – сказав президент.
Відповідаючи на питання про те, чи не бачить він протиріччя в тому, що його обирали люди різних конфесій, а цим зверненням він виступає в ролі «конфесійного лідера», Порошенко відповів, що не бачить в цьому суперечності.
«В Україні гарантована і буде гарантована свобода совісті. Правила надання томосу передбачають звернення світської влади і церковних організацій», - відповів він.
Як інформував ZAXID.NET, 17 квітня Петро Порошенко заявив, що підготував звернення до Вселенського патріарха із проханням видати томос щодо автокефалії православної церкви в Україні.
18 квітня глава держави офіційно прийняв від ієрархів УПЦ КП та УАПЦ звернення для передачі Вселенському патріарху Варфоломію про надання українській церкві томосу про автокефалію з підписами усіх архієреїв, які підтримали це рішення.
Верховна Рада 19 квітня ухвалила постанову про підтримку звернення Президента України до Вселенського патріарха Варфоломія щодо створення Єдиної помісної української православної церкви.
22 квітня стало відомо, що Вселенський патріархат розпочав процедуру, необхідну для надання автокефалії українській православній церкві.