На наступний день після затримання у Львові фотографа і активіста Євромайдану Олега Панаса, начальник ГУ МВС у Львівській області Олександр Рудяк погодився дати для ZAXID.NET розширене інтерв’ю щодо акцій протесту у Львові. Формальним приводом стало те, що нещодавно співкоординатор львівського Євромайдану Роман Брезіцький розповів, що львівські активісти мають підтримку з боку міліції.
Однак і інших тем для обговорення назбиралося чимало – як-от вже згадане затримання Олега Панаса, яке багато хто у Львові і в Україні загалом сприйняв, як спробу силового тиску на учасників акцій протесту.
Розмова відбулася безпосередньо в робочому кабінеті Олександра Рудяка у приміщенні ГУ МВС у Львівській області. Як і варто було очікувати, на багато запитань начальник міліції Львівщини не зміг дати прямої і детальної відповіді, оскільки його обмежували посадові рамки. З іншого боку, Олександр Рудяк декілька разів переривав офіційну частину інтерв’ю для розмови «off the record», й досить розлого ділився своїми особистими поглядами на деякі моменти, пов’язані з Євромайданом у Львові та у Києві.
Цю частину розмови ми, попри всю її цікавість і яскравість, звісно, опублікувати не зможемо. Однак і в сказаному головним міліціонером Львівщини «для запису» – можна знайти чимало цікавих моментів. Навіть якщо місцями для цього доводиться намагатися читати між рядків.
«Ми вдячні львів’янам за мирні акції»
- В інтерв’ю з одним із координаторів львівського Євромайдану Романом Брезіцьким пролунала фраза, що учасники акції мають підтримку з боку міліції. Наскільки я знаю, вам не дуже сподобалася ця фраза.
Ви розумієте, що народ трактує це трішки по-іншому. Вони мають підтримку міліції в охороні громадського порядку. А Євромайдан ми не підтримуємо і не перешкоджаємо його діяльності, тому що ми є аполітичними.
Я не знаю, що він мав на увазі. Я вичитав те, що вичитав, і чітко його прокоментував. Для себе.
- Можливо, він мав на увазі, що міліція більш толерантно ставиться…
Стоп. Я не знаю, що він мав на увазі, але в інтерв’ю це прозвучало саме таким чином, що вони мають підтримку міліції.
- А працівники міліції справді більш толерантно ставляться до Євромайдану?
Працівники міліції завжди толерантно ставляться до людини. А тих працівників міліції, які не толерантно ставилися до затриманих чи до інших людей – жодного з них я не захищав. Я завжди стою на одній-єдиній позиції: право затриманого, право потерпілого і права інших людей мають бути захищені. Якщо закон передбачає, що треба діяти таким чином, то треба діяти саме таким чином.
В мене начальником главку був Микола Петрович Паламарчук – заступник міністра, зараз – 12-ий номер в УДАРі. Я з ним час від часу спілкуюся – не за політичними моментами. Обмінюємося певними думками. Так він казав: «Якщо не знаєш, як вчинити – дій по закону, і тоді не буде проблем».
- Тим не менше, чи немає бажання м’якше ставитися до учасників Євромайдану – щоб не створювати ситуацій, скажімо так, непривабливих?
Ми не можемо ставитися м’якше чи жорсткіше, ми ставимося згідно з чинним законодавством. Ми охороняємо громадський порядок. А вибирати – м’якше, жорсткіше, пряміше, кривіше…
- Ну, минулого року під час Євро-2012 до гостей міста часто ставилися толерантніше, ніж ставляться у звичайних ситуаціях.
Скажіть мені: в чому нетолерантність працівників міліції в ставленні до учасників львівського Євромайдану?
- Я кажу про те, що, можливо, якраз є підвищена толерантність.
У міліції Львівщини у зв’язку з програмою «Львів – безпечне місто» взагалі проводяться заняття з психологами, з різними категоріями людей, з інспекторами, які відають кадрами, заняття з етичної підготовки. Ми підтримуємо те, що Львів – це європейська столиця держави. Тому ми повинні діяти в рамках чинного законодавства і не провокувати ті чи інші історії.
Але це не значить, що, якщо буде порушення адміністративного або кримінального законодавства, ми повинні діяти якось по-іншому, ніж це передбачив законодавець.
- Тобто в працівників міліції «не здригнулася би рука» жорстко припинити якісь заворушення?
На дії, які будуть тягти за собою порушення громадського порядку, і які підпадають під дію Кримінального кодексу, працівники міліції готові відреагувати адекватно згідно з чинним законодавством. Ми вдячні представникам майдану, що в нас проходять мирні акції протесту.
«Ми познайомили всі наряди зі студентами»
- Яка у зв’язку з акціями протесту криміногенна ситуація у Львові? Чи вона змінилася?
Криміногенна ситуація загалом не змінилася. Практично, вона знаходиться на тому ж рівні. В нас – одна з найнижчих криміногенних ситуацій в державі.
- Наскільки криміногенним середовищем є площа біля пам’ятника Тарасові Шевченку?
Вона не є криміногенним середовищем. Там був ряд моментів, прояви дрібного хуліганства. Ми там затримували декілька осіб. Більшість з них – за допомогою студентських загонів охорони.
Там з’являлися підлітки. Один студент з’явився з пневматикою, інші почали кидати петарди, були виявлені фаєри. Це – провокативні дії, які не роблять честі учасникам Євромайдану. Міліція їх виявила і затримала. Їхнім діям дана належна правова оцінка.
- Чи мали місце якісь крадіжки в натовпі?
До речі, поки що в мене заяв в цього приводу немає. Чесно скажу – може, я чогось не знаю. Повірте, що, з урахуванням напруженої ситуації я особливу увагу звертаю на особливо тяжкі злочини, злочини проти особи, тощо. Усі крадіжки не відслідковую. Раніше я це робив постійно.
- Чи вдалося попередити якісь провокації?
Ми мали і маємо достатню кількість інформації про можливі провокативні прояви. Ведеться профілактична робота, інша робота. Дякувати Богу, на Львівщині з провокаціями більш-менш спокійно.
- Хто саме намагається організувати ці провокації?
Громадяни держави України. Вони не намагаються, вони висловлювали певні наміри щодо того, що і як робити. Але, дякуючи скоординованим діям студентів і міліції, їх вдалося попередити. Ми всі свої наряди познайомили з загонами студентської самооборони, щоб вони одне одного знали в обличчя. Ми закликали всіх людей знайомитися, щоб знали, хто поряд стоїть, як стоїть, чого стоїть, щоб знали хоча б анкетні дані, де навчається, що робить. До речі, цей заклик потім звучав і зі сцени. Таким чином ми запобігли появі провокаторів на майдані. Це – один з наших методів.
- Звучала така думка, що для того, щоб «розігнати» львівський Євромайдан, потрібно небагато: один дзвінок про те, що в конструкцію сцени закладена вибухівка.
А навіщо розганяти мирну акцію протесту? В міліції, прокуратурі таких бажаючих немає. Якщо надійде дзвінок про замінування, ми проведемо усі необхідні заходи. Якщо б там була закладена вибухівка, ми б її знайшли, якщо б не була, ми б провели обстеження – і дали людям далі продовжити мирну акцію протесту. Ми проведемо роз’яснювальну роботу.
- Все ж були чутки про те, що «розганяти» львівський майдан готуються. Зокрема, говорили про те, що «Беркут» відмовився виконувати відповідні накази.
Всі працівники міліції, котрі мені підпорядковані на території Львівщини, виконують мої накази і накази міністра. Всі регламентовані дії, передбачені законом, виконуються. Це – по-перше.
По-друге: планів по розгону мирних акцій протесту в міліції Львівщини не було. Ні від міністра, ні від заступників міністра чи керівництва міністерства таких абсурдних команд поступати не могло.
- Наскільки можлива ситуація, за якої керівництво МВС дало б наказ тому ж «Беркуту» «в обхід» начальника ГУ МВС?
Міністерство для того і є, щоб давати накази. Але всі накази міністр і заступники міністра віддають мені.
- В будь-якої людини в погонах може виникнути така ситуація, коли її переконання не співпадають з наказом…
Не втягуйте міліцію в політичний процес, будь ласка. Якщо ти хочеш стати політиком, чи тобі не дозволяє якась релігійна приналежність – то подавай рапорт і іди в політику, релігію чи куди завгодно.
Ніяких покарань за це не загрожує. Покарання загрожує в тому випадку, якщо міліціонер починає займатися політикою.
- Що стосується розгону Євромайдану в Києві в ніч з 29 на 30 листопада – як ви можете прокоментувати цю ситуацію?
Я її не коментую. Правову оцінку надасть прокуратура. А я – не коментую, тому що територія не моя, собака слід не бере.
- Тоді – загально-теоретичне запитання. Є така інформація, що в ту ніч працівники «Беркуту» мали не гумові кийки, а зі сталевим стержнем. Таке можливо?
Я не готовий сказати. Я в «Беркуті» ніколи не працював. Але, щоб ви розуміли, - кийки є різні. Наскільки я бачив по телебаченню, вони були озброєні штатними дубинками.
- Коли працівники львівської міліції почали працювати в Києві?
В певний час. Коли отримали розпорядження, вони почали працювати там по охороні громадського порядку.
- Ви стежите за їхніми діями там?
Так. Я їм передаю гроші на відрядження, якусь воду, харчі, ще що-небудь. З командиром спілкуюсь кожен день по декілька разів. Їх є невелика кількість. Це – не сотня чоловік, набагато менше, ніж сто. Вони займаються охороною громадського порядку в різних місцях Києва.
- Чому задіювали міліціонерів зі Львова? В Києві недостатньо своїх?
Загалом це – абсолютно об’єктивна ситуація. На масові заходи, на футбол, на святкування постійно, на моменти ускладнення оперативної обстановки, яке ви бачили у Києві, задіюються правоохоронці з різних регіонів держави
- Це – працівники спецпідрозділів?
Це – працівники міліції.
- Працівники спецпідрозділів також є працівниками міліції.
Це – працівники міліції.
- Чи була підвищена готовністю внутрішніх військ?
Внутрішні війська підпорядковуються генералу Аллерову. Тому питання – до нього. Мені внутрішні війська підпорядковуються тільки в оперативному плані на випадок ускладнення оперативної обстановки та масових безладів.
Львівська міліція по тривозі піднімалася один раз, Дрогобицький райвідділ, коли була конфліктна ситуація з «догналітами». В усіх інших моментах був штатний режим. Навіть при пікетах главку ви могли це побачити: як займаються охороною порядку при вході 5-8 осіб, так і лишається. Така сама кількість людей на охороні в ОДА, в прокуратурі.
На випадок ускладнення оперативної обстановки є резерви, їх – достатня кількість. Не дай Боже, вона виникне – ми готові на неї реагувати. Вчасно.
«Провокацій з боку міліції не буде»
- Щодо кримінального провадження щодо листівок – вчора львівські видавництва повідомляли, що працівники міліції приходили до них з’ясовувати, чи не мають вони стосунку до виробництва листівок проти влади – хто подав заяву?
Є шість чи сім кримінальних проваджень через дрібне хуліганство. Вони порушені за фактом. Ряд осіб подав, але є закон про захист персональних даних. Проводяться слідчі дії.
- Вас не турбує, що львів’яни очікують від міліції спротиву їхньому волевиявленню?
Якщо хтось очікує чогось, то провокацій з боку міліції нехай не очікує. Мені не байдуже, як сприймається міліція. І міліції не байдуже, як вона сприймається в суспільстві. На даний момент, за час мого перебування на посаді, ми гарантовано вам довели, що ми самі не провокуємо і не піддаємося на провокації. Я думаю, що так буде й надалі.
- Бачите, вчорашнє затримання Олега Панаса дехто сприйняв, як провокацію.
Ми маємо ухвалу суду. Якщо я постійно говорю про дотримання закону і підтримання порядку, то яким чином я можу не виконати ухвалу суду? Тому що комусь із політиків так хочеться? Так не може бути. Закон є закон. Я ж не затримав людину без ухвали суду, ні? Людина затримана за ухвалою суду і доправлена туди, куди передбачено судом.
- Питання також в тому, яким чином її затримували. Кажуть, що її несли, що її били. Що це за комбінація з телефоном?
В міліції виникає дуже багато оперативних комбінацій – для того, щоб не збурювати ситуацію, щоб підтримати спокій. Ми багато комбінуємо, але в межах чинного законодавства. Якби людину звинуватили в тому, що він вкрав телефон – це було б зовсім інше. Тоді б міліція порушила закон. А якщо скомбінували ту чи іншу ситуацію, то це передбачено законодавством.
- Як ви ставитеся до закликів «Міліція з народом!»?
Міліція сама є народом. Її створюють представники українського народу, тільки громадяни України – це передбачено законодавством. Сини, доньки, батьки чиїсь. Чи ми з місяця до вас спустилися, чи з космосу прийшли? Я завжди кажу, що ті проблеми, які є в суспільстві, є і в самій міліції. Тому ми – завжди з народом.
- Чи не виникає у вас враження, що деякі політики використовують негативний імідж міліції для заробляння своїх політичних балів?
Нехай це буде полем відповідальності тих громадських і політичних діячів, котрі хочуть за рахунок втрат іміджу тої чи іншої державної структури підняти свій імідж. Але це буде ненадовго. Це – мій прогноз. Ніщо нікуди не дівається і ніщо ні звідки не береться.
А політичну оцінку тим чи іншим діячам і закликам дасть сам народ. І не втягуйте мене, будь ласка, в політичний процес.
- Якщо ви кажете, що міліція – це частина народу, то народ сьогодні втягнутий в політичний процес.
Існує спеціальна заборона, визначена Законом України про міліцію.
Данило Мокрик, ZAXID.NET