«Оскар фест»: номінанти на великому екрані

У Львові можна подивитись фільми-фаворити премії Американської кіноакадемії

14:45, 20 лютого 2019
24 лютого у Лос-Анджелесі вручають одну із найбільших нагород у світі кіно, премію Американської кіноакадемії «Оскар». Звичайно, попри червону доріжку та помпезну церемонію, головними героями є фільми. І, звичайно, набагато цікавіше слідкувати за перепетіями нагород тоді, коли фільми уже переглянуто.

Спеціально до церемонії «Оскар» «Планета кіно» та «Артхаус Траффік» проводять «Оскар фест», який дасть останній шанс подивитись фаворитів кінопремії на великому екрані.

21 лютого – «Острів собак»

«Острів собак» Веса Андерсона розповідає історію про те, як мер одного із японських міст вирішує вислати на острів усіх псів - хатніх улюбленців та безпритульних волоцюг, аби вони не розносили інфекцію. Проте його вихованець, 12-річний хлопчик, вирушає на острів щоб відшукати свого улюбленця. Він зустрічає там зграї псів і разом з ними наражається на численні небезпеки.

Фільм, звичайно ж, не про собак. Він про людей та про те, якими тваринами вони можуть бути. І про те, як найбільше зло твориться за мовчазної покірності більшості. Про зраду, адже господарі псів, зомбовані новинами, мовчать і віддають своїх вчорашніх улюбленців фактично на вірну смерть.

22 та 27 лютого – «Холодна війна»

«Холодна війна» Павла Павліковського – чорно-біла та дуже стильна. Її дія відбувається у повоєнній Польщі, де розгортається історія кохання Віктора та Зули. Кохання на тлі тоталітаризму – тема у кіно не нова. Герої Павліковського то опиняються по різні боки «залізної завіси», то зустрічаються знову.

Він присвячує свій фільм батькам, чия історія, на щастя, не була такою трагічною. У фільмі є власний почерк, драма, конфлікт, блискуче сконструйоване зображення, музика... Проте від «Холодної війни» так і віє холодом. Тим не менше, це стильне та якісне кіно, яке в умовах нинішньої не найсильнішої програми, без сумніву, претендуватиме на нагороди.

23 лютого – «Народження зірки»

Режисерський дебют актора Бредлі Купера, музична драма «Народження зірки» з Леді Ґаґою є римейком фільму 1937 року. Старанна картина ймовірно удостоїться премії за найкращу пісню року.

Картина також представлена ​​у номінаціях за найкращий фільм, жіноча роль (Леді Ґаґа), чоловіча роль (Бредлі Купер) і чоловіча роль другого плану (Сем Елліотт).

Проте нових горизонтів у кіномистецтві ця драма не відкриває. Але «Оскар» цього і не потребує.

24 лютого – «Фаворитка» (мовою оригіналу)

«Фаворитка» грека Йоргаса Лантімоса має аж десять номінацій і ділить у цьому лідерство з «Ромою» мексиканця Альфонсо Куарона. Фільм отримав другий за значення приз на Венеціанському кінофестивалі та кілька «Золотих глобусів».

«Фаворитка» — історія королеви Анни та боротьби двох її фавориток за місце біля трону. Англія, початок XVIII століття. Анна Стюарт страждає на ожиріння, подагру та депресію. Усі сімнадцять дітей померли під час пологів або відразу після них. Анна дала їх імена кроликам, які живуть у її спальні. А тим часом Сара Черчилль та молода Абіґейл плетуть інтриги.

25 лютого – «Богемна рапсодія»

Філь Браяна Сінгера – драматичний байопік про соліста групи Queen Фредді Мерк'юрі – розповість про створення найвідомішого хіта групи. Виконавець головної ролі, Рамі Малек, є головним претендентом на премію «Оскар» за найкращу чоловічу роль.

Дуже старанний байопік робився під пильним кураторством учасників Queen, тож не дивно, що він згладжує майже усі гострі купи в історії групи. Але музика робить перегляд картини приємним для перегляду. До речі, Queen виступить на самій церемонії.

26 лютого – «Зелена книга»

«Зелена книга» Пітера Фарреллі є головним претендентом на перемогу у найпочеснішій номінації — найкращий фільм. В активі картини уже є декілька «Золотих глобусів» та нагорода гільдії продюсерів. Крім того «Зелена книга» має такий улюблений глядачами титр «засновано на реальних подіях». Ці реальні події відбуваються у США, в 1960-ті роки. Талановитий темношкірий піаніст Дон Ширлі (Махершала Алі) готується до турне по півдню Сполучених Штатів, тобто по традиційно расистських територіях. Він наймає клубного вибивалу Тоні Валлелонга, італійця за походженням, відомого своєю невихованістю та балакучістю, водієм. Подорожуючи, вони, напрочуд різні, стають добрими друзями. А «Зелена книга» — довідник, у якому зазначені готелі чи ресторани, куди пускають чорношкірих.

Нагадаємо також, що 21 лютого в прокат виходить ще один оскарівський номінант – фільм «Влада» Адам МакКея, який також заснований на реальних подіях (навіть на актуальних), але трактує їх в оригінальний спосіб. Такий підхід загалом притаманний режисеру «Гри на пониження».

Дік Чейні служив в адміністраціях чотирьох президентів США та пробув при владі 20 років. Завдяки своєму розуму, непересічному вмінню переконувати та доступу до найвищих ешелонів влади, він зумів назавжди змінити хід історії. Він став найвпливовішим з усіх віце-президентів в історії країни при Джорджі Буші молодшому.

Роль Діка Чейні зіграв Крістін Бейл, гра якого заслуговує на компліменти. Свіжа та динамічна режисура то заводить глядача у глухий кут, то розважає, то занурює у болючі події зовсім недавнього минулого.

А головне, що при живому «сірому кардиналові» США виходить іронічний, ба навіть сатиричний фільм про нього. І академіки без жодних застережень номінують його на купу «Оскарів».

А 22 лютого у «Кінопалаці» історик Андрій Павлишин перед показом стрічки розповість про її героїв, Джорджа Буша-молодшого та Діка Чейні. Андрій Павлишин – історик, журналіст, перекладач з польської та англійської, член Українського центру міжнародного ПЕН-клубу, викладач УКУ.

Ну а вже 24 лютого – довгоочікувана ніч із «Оскаром», яку транслюватиме у прямому ефірі телеканал «Україна».