У Лос-Анджелесі роздали «Оскарів»

Найкращим фільмом стала картина «Зелена книга»

06:21, 25 лютого 2019

В ніч з 24 на 25 лютого в Dolby Theatre в Лос-Анджелесі відбулась 91-ша церемонія нагородження лауреатів премії «Оскар». У головній номінації «найкращий фільм» очікувано перемогла картина «Зелена книга».

Нагадаємо, що цього року найбільше номінацій мали фільми «Чорна Пантера», «Чорний куклукскланівець», «Рома», «Фаворитка», «Зелена книга» та «Зірка народилася». Загалом премію вручили у 24 категоріях.

Цьогорічна церемонія «Оскар» дещо змінилась. Вперше за 30 років «Оскар» пройшов без ведучого церемонії. Запропонований на цю роль комік Кевін Гарт відмовився після гомофобного скандалу. Тож організатори вирішили не ризикувати. Відкрили церемонію легендарні Queen.

Також було вирішено скоротити хронометраж трансляції. Переможці мали лише по 90 секунд, щоб піднятися на сцену та виголосити промову. Цьогорічна сцена була прикрашена 40 тисячами живих троянд.

У деяких номінаціях, зокрема за операторську роботу та монтаж, було вирішено вручити нагороди під час реклами, але протести кінематографістів змусили Кіноакадемію відмовитись від цієї ідеї.

Переможці премії «Оскар»:

«Найкращий фільм року» – «Зелена книга» (Green book), режисер Пітер Фарреллі.

«Зелена книга» Пітера Фарреллі від самого початку була головним претендентом на перемогу у найпочеснішій номінації . В активі картини уже є декілька «Золотих глобусів» та нагорода гільдії продюсерів. Крім того «Зелена книга» має улюблений глядачами титр «засновано на реальних подіях». Ці реальні події відбуваються у США, в 1960-ті роки. Талановитий темношкірий піаніст Дон Ширлі (Махершала Алі) готується до турне по півдню Сполучених Штатів, тобто по традиційно расистських територіях. Він наймає клубного вибивалу Тоні Валлелонга, італійця за походженням, відомого своєю невихованістю та балакучістю, водієм та охоронцем. Подорожуючи, вони, напрочуд різні, стають добрими друзями. А «Зелена книга» — довідник, у якому зазначені готелі чи ресторани, куди пускають чорношкірих. Міцне, добре зроблене, типове американське кіно про расизм, дружбу та те, як протилежності можуть ставати близькими.

До речі, фільм можна буде подивитись на великому екрані у вівторок, 26 лютого, у «Планеті кіно».

«Найкращий режисер» – Альфонсо Куарон («Рома»/Roma).

57-річний мексиканець отримав нагороду за фільм, який після тривалої роботи у Голлівуді повертає його до рідної Мексики. Чорно-біле кіно із непрофесійною актрисою у головній ролі – один із найкращих фільмів року, нагороджений головним призом у Венеції. До слова, у липні 2018 Куарон підтримав петицію Асоціації французьких кінорежисерів на захист ув'язненого у Росії українського режисера Олега Сенцова.

«Найкраща чоловіча роль» – Рамі Малек («Богемська рапсодія»).

У Рамі Малека - «Золотий глобус» та нагорода гільдії кіноакторів, які і голосують у цій номінації. Роль Фреді Меркурі принесла актору, до того відомого переважно лише за серіалом «Робот», очікувану перемогу. Конкуренція у цій номінації була сильною. Але не дивлячись на те, що Крістіан Бейл для ролі Діка Чейні набрав більше 20 кілограм, майже ніхто не сумнівався у перемозі Малека.

«Найкраща жіноча роль» – Олівія Колман («Фаворитка»).

У цій номінації голоси тих, хто намагався робити прогнозу розділилися між Глен Клоуз та Олівією Колман. Роль Клоуз («Дружина) більше побудована на півтонах. Колман грає роль королеви Анни широкими мазками, гротескно та яскраво. Анна Стюарт страждає на ожиріння, подагру та депресію, фаворитки плетуть інтриги довкола неї... Чудова роль і прекрасний акторський ансамбль.

«Найкраща чоловіча роль другого плану» – Магершала Алі («Зелена книга»).

Ще одна цілком очікувана перемога. Магершала Алі за роль джазового музиканта зібрав уже все, що міг. «Оскар» став вишенькою на торті. Перемога не лише очікувана, але і справедлива. Актор провів роль без жодної помилики, жодної фальшивої ноти. Для актора це вже друга нагорода кіноакадемії.

«Найкраща жіноча роль другого плану» – Реджина Кінг («Якщо Біл-стріт могла б заговорити»/If Beale Street Could Talk).

Для актриси це перший «Оскар». Вона зіграла роль матері головної героїні у фільмі, що розповідає про те, як расизм зруйнував життя молодої пари у Нью-Йорку 60-х.

«Найкращий оригінальний сценарій» – «Зелена книга», Нік Валлелонга, Браян Гейєс Каррі, Пітер Фарреллі.

У написанні сценарію брав участь Нік Валлелонга, родич Тоні. Проте родичі Дона Ширлі звинуватили творців у перекручуванні фактів. Але сценарій вийшов дуже дотепним.

«Найкраща адаптація» – «Чорний куклукскланівець», Спайк Лі, Чарлі Вахтел та Кевін Віллмотт.

Фільм Спайка Лі за сценарієм на основі книги Рона Сталворта «Чорний кукоускланівець», опублікованій в 2014 році. Прем'єра відбулася на 71-му Каннському кінофестивалі, на якому ця картина завоювала Гран-прі. Сюжет цієї стрічки, присвяченої, як і багато інших фільмів Лі, проблеми расизму в США, заснований на реальній історії чорношкірого поліцейського і його напарника єврейського походження, які увійшли в організацію Ку-клукс-Клан. Спайк Лі в 2015 році закликав бойкотувати «Оскар» всіх темношкірих американських акторів, а зараз попросив не вимикати мікрофонпід час свого виступу. Промову Лі про афроамериканців не переривали.

«Найкращий анімаційний повнометражний фільм» – «Людина-павук: Навколо всесвіту» (Spider-Man: Into the Spider-Verse), режисери Пітер Ремзі, Боб Персічетті та Родні Ротман.

Події анімаційного фільму розгортаються у тому ж світі, де живе Людина-павук. Та виявляється, що надприродними здібностями володіє не лише він. Подібний павучок вкусив ще одного хлопчину з Нью-Йорку. А таких самих юнаків у костюмі павука існує ще декілька.Фільм, створений з використанням інноваційних технологій. Головний герой, про якого зняли мультфільм, вперше з’явився на сторінках коміксів у 2011 році.

«Найкращий фільм іноземною мовою» – «Рома» (Roma, Мексика, режисер Альфонсо Куарон).

Основа фільму – життя заможної родини у Мехіко початку 70-х років та їх служниці. Історичне тло, студенські протести тощо, відсунуті на другий план. Але принадою цього багатошарового фільму і є те, що він інсує у різних планах, які нашаровані один на одний.

«Найкраща операторська робота» – «Рома», Альфонсо Куарон.

Куарон створив абсолютно автоську картину. Він сам написав сценарій, став режисером та оператором. У підсумку маємо вишукане та водночас емоційне чорно-біле видовище із довершеним візуальним рядом. Перший в історії «Оскара» випадок, коли перемагає режисер, який сам зняв свій фільм. До слова, для скорочення церемонії цю нагороду мали вручати під час рекламної паузи. Але кінематографісти не дали. І правильно зробили.

«Найкращий документальний повнометражний фільм» – «Підйом насамоті» (Free Solo, режисери Джиммі Чін та Елізабет Вазарелі).

Фільм розповідає про подвиг Алекса Гоннольда, який став першою людиною, яка без будь-якої допомоги дісталася до вершини гори Ель-Капітан. Вона розташовується в національному парку Йосеміті.

«Найкраща музика до фільму» – «Чорна пантера», Людвіг Йоранссон.

Людвіг Йоранссон– шведський композитор та ритм-енд-блюз продюсер, володар трьох головних премій «Греммі» 2019 року. Найбільш відомий по роботі над фільмами «Веном», «Крід: Спадщина Роккі» і «Крід 2». Роботи з хіп-хоп виконавцем Childish Gambino були номіновані на премію «Греммі» в цілому шість разів.

«Найкраща пісня» – Shallow («Народження зірки»).

Ця пісня, яку виконують Леді Гага та Бредлі Купер, від самого початку була фаворитом у номнації.

«Найкращий монтаж» – «Богемська рапсодія», Джон Оттман.

«Найкращий звук» – «Богемська рапсодія».

«Найкращий звуковий монтаж» – «Богемська рапсодія».

Ці дві нагороди за фільм про легендарну групу Queen є цілком заслужені. Байопік, який повністю базується на музиці, де музика є головною складовою його успішу, справедливо та закономірно перемагає у «звукових» номінаціях.

«Найкраща робота художника-постановника» – «Чорна пантера», Ханна Біхлер.

Фільм для шанувальників екранізацій пригод героїв від видавництва Marvel Comics. Це екранізація історії одного з перших чорношкірих супергероїв в американських коміксах, який вперше з'явився в липні 1966 року. Персонаж був створений Стеном Лі та Джеком Кербі. А ще вони створили унікальний світ загубленої в африканських джунглях Ваканди, що дало можливість художникам проявити свою нестримну фантазію.

«Найкращий дизайн костюмів» – «Чорна пантера», Рут Картер.

Фантастичний фільм про неіснуюче африканське плем'я зумів перемогти два великих історичних фільми. У академіків був непростий вибір.

«Найкращий грим та зачіски» – «Влада», Грег Кенном, Кейт Біско та Патрісія Деаней.

Крістіан Бейл та Дік Чейні

Цілком передбачуване рішення, адже Крістіана Бейла у ролі колишнього віце-президента США Діка Чейні просто неможливо впізнати. До початку зйомок актор провів місяці над тестуванням гриму з Грегом Кенномом, триразовим лауреатом премії «Оскар». Щодня Бейл проводив від чотирьох до восьми годин у гримерці. Цей час актор використовував для вивчення сотень відеофрагментів з Чейні, щоб з точністю передати характер героя.