Перинатальна катастрофа Львівщини

У Львівському обласному перинатальному центрі зупинили всі роботи з реконструкції. Чи запрацює центр і коли - невідомо

13:10, 3 червня 2014

Щорічно у Львівському обласному перинатальному центрі, що на вул. Вашингтона, 6, надавали допомогу понад 8 000 хворих, проводили 3500-4000 пологів і близько 4800 операцій. З жовтня 2013 року він закритий на реконструкцію. 469 медиків та обслуговуючого персоналу відправили у вимушені відпустки. Для завершення ремонтних робіт медустанова потребує десятків мільйонів гривень. Однак, їх ніде взяти, то ж коли центр знову відчинить свої двері для жінок - невідомо. Хоча завершити всі роботи планували у грудні 2014 року.

Капітальна реконструкція приміщення ведеться понад 8 місяців. Крім реконструкції, заплановано надбудувати ще 2 поверхи перинатального центру. Будівельні роботи було розпочато у рамках національного проекту під патронатом президента України «Нове життя — нова якість материнства й дитинства» ще у жовтні 2013 року. Цей проект, як відомо, реалізовували по всій країні в межах програми соціальних ініціатив колишнього президента Віктора Януковича, з якою він йшов на вибори-2010.

«Діючий медичний заклад просто ліквідували»

Капітально відремонтовані приміщення центру, укомплектовані новим обладнанням, а також кілька нових відділень планували відкрити у грудні 2014 року. 

Однак, у травні 2014 року роботи із реконструкції майже припинили. Тоді ж відповідною постановою Кабінету міністрів України було зупинено фінансування проекту з державного бюджету. Наразі стан будівлі перинатального центру важко назвати задовільним: у підвалах стоїть вода, стіни покрились пліснявою, через несправний дах вода затікає навіть у відділення медичної установи, які працюють.

Дощова вода затікає у всі приміщення. Фото: ZAXID.NET

Директор Львівського обласного перинатального центру Лариса Янів розповіла ZAXID.NET, що медустанова закрилась ще у вересні 2013 року з розрахунком, що у жовтні розпочнуться роботи з капітального ремонту приміщення.

За ремонт медичного закладу тоді взялась ПРаТ «Аеробуд-Захід». Як повідомляли «Наші гроші. Львів» з посиланням на «Вісник державних закупівель», саме з цією компанією 4 жовтня минулого року у рамках реалізації проекту  «Нове життя – нова якість материнства і дитинства» управління капітального будівництва ЛОДА уклало угоду на реконструкцію обласного перинатального центру вартістю 70,51 млн грн.

Тоді компанія «Аеробуд-Захід» зобов’язалась із жовтня 2013 року по грудень 2014 року провести низку робіт: замінити підлоги, вікна і двері, облаштувати систему електропостачання, освітлення, вентиляцію та опалення, встановити системи пожежної сигналізації, прокласти водопровід і каналізацію, встановити санвузли, влаштувати нову покрівлю, утеплити горище, встановити внутрішні сходи, утеплити фасади та відремонтувати цоколь у медустанові.

Фото: ZAXID.NET

Однак, станом на травень 2014 року у перинатальному центрі щойно завершились роботи з демонтажу, даху немає, у корпусах центру майже не ведуться роботи.

«Цілу осінь ніхто не працював, аж у січні 2014 року почали роботу. Дах ремонтували так, що дощова вода протікає аж у підвал. Мокрі стіни зараз над акушерським та лікувально-діагностичним корпусами, вода затікає навіть у ті приміщення, де ми не планували ніяких ремонтних робіт», – розповіла Лариса Янів.

Директор перинатального центру вважає, що досі роботу гальмував саме виконавець реконструкції - компанія «Аеробуд-Захід». Вона стверджує, що у жовтні ця компанія отримала близько 7 млн грн, з яких досі неосвоєним залишаються 3,8 млн грн. 

«Станом на сьогодні Кабмін і зовсім призупинив фінансування цього проекту через складну економічну ситуацію у країні. Ми фактично ліквідували діючий медичний заклад, а повернути його до роботи у заплановані терміни, виглядає, неможливо», – розповіла Лариса Янів.

«Аеробуд-Захід»: Ми вклали власні кошти

У компанії «Аеробуд-Захід» слова Лариси Янів заперечили і заявили, що не припиняли роботи з реконструкції центру. Понад те, у компанії стверджують, що вклали понад 6 млн 18 тис. грн. власних коштів у будівництво.

Головний інженер ПРаТ «Аеробуд-Захід» Іван Плахотнюк розповів, що з початком будівельних робіт компанія отримала лише 7,7 млн грн авансу, який було витрачено на закупівлю обладнання, матеріалів  та частково на оплату роботи працівників компанії.

За словами Плахотнюка, понад 6 млн грн. власних коштів  «Аеробуд-Захід» витратив, аби закінчити підготовчі роботи і виплатити заробітну плату працівникам. 

Однією із основних причин сповільнення робіт з реконструкції перинатального центру Плахотнюк назвав невчасно подану і некоректно розроблену замовником робіт проектно-кошторисну  документацію. Саме тому компанії довелось здійснити за власні кошти багато робіт, які не були внесені у кошторис.

Стіни перинатального центру покрилися грибком. Фото: ZAXID.NET

«Наприклад, ми маємо за планом кошторису пропрацювати 400 м.кв. чистих приміщень (приміщення хірургічних операційних, – ред.), а насправді  їх у перинатальному центрі є понад 800 м.кв., відповідно, решту робіт мусимо проводити за власний кошт», – стверджує Плахотнюк.

У процесі роботи надто часто виникають непорозуміння між інженерами компанії-виконавця робіт та дирекцією медустанови, розповів Плахотнюк. Через перманентні протиріччя, наприклад, з будмайданчика на території перинатального центру досі не вивезено залишки демонтажу старих інженерних мереж та санвузлів. Таким чином, у частині приміщення досі не можна приступити до виконання ремонтних робіт.

Фото: ZAXID.NET

У компанії «Аеробуд-Захід» також визнали, що у перинатальному центрі зараз працюють всього 40 робітників, і цієї кількості людей не вистачає, аби реконструкція медзакладу проводилась у межах визначених термінів. Однак, з причини зупинки фінансування більше людей компанія залучити не може.

Водночас Іван Плахотнюк  переконаний, що у процесі пошуку спільної мови з дирекцією та замовником реконструкції перинатального центру переможе здоровий глузд, і сподівається, що медустанову таки буде введено в експлуатацію у визначені терміни.

«Незважаючи на те, що наразі нам припинили фінансування, поки ми не використаємо всі закуплені матеріали, ми будемо продовжувати роботи, навіть якщо доведеться працювати собі у збиток», – розповів Плахотнюк.

В управлінні капітального будівництва ЛОДА, яке у жовтні минулого року уклало угоду на 70 млн грн із ПРаТ «Аеробуд-Захід», коментувати ситуацію довкола реконструкції Львівського обласного перинатального центру  без офіційного запиту відмовились. Наразі ZAXID.NET очікує на офіційну відповідь ЛОДА.

Довідка

Львівський обласний перинатальний центр є одним з основних медичних закладів охорони здоров’я матері та дитини у Львівській області.

За інформацією прес-служби ЛОДА, станом на 7 квітня 2014 року на реконструкцію медустанови було освоєно коштів на суму 13 157,5 тис. грн. Також у повідомленні зазначено, що на даний час  роботи з реконструкції зупинені через відсутність фінансування на 2014 рік.

У 2010 році під патронатом президента України Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами розпочало реалізацію проекту «Нове життя — нова якість материнства й дитинства».  Мета проекту – створення впродовж 2010-2014 років 27 перинатальних центрів в усіх регіонах України.

За умовами проекту, реконструкція чи будівництво перинатальних центрів на 25 % відбувалось за кошти бюджетів органів місцевого самоврядування, на 75% – за рахунок державного бюджету, приватних інвестицій та допомоги міжнародних організацій.

У травні 2014 постановою Кабміну №71 було призупинено фінансування проекту.