У неділю, 11 червня, вночі вступило в силу рішення про безвізовий режим з країнами Європейського Союзу.
ZAXID.NET провів ніч на польському кордоні і розказує, що там відбувалося після скасування візового режиму, і що тепер зміниться у прикордонних пунктах.
***
Участь у відкритті пункту пропуску «Рава-Руська» взяли голова ЛОДА Олег Синютка, представник МЗС України у Львові В'ячеслав Войнаровський та начальник Львівського прикордонного загону Сергій Мельник.
Першим громадянином України, якому оформили в’їзд у пункті пропуску «Рава-Руська», став Володимир Рехліцький. «Біометричний паспорт я отримав ще в грудні 2016 року. Я завжди вірив в те, що Україна стане ближчою до Європейського Союзу», – заявив під час перетину кордону Володимир Рехліцький.
Від імені міністра закордонних справ України усіх присутніх привітав і представник МЗС В'ячеслав Войнаровський: «Незважаючи на цю пізню годину, вся наша держава зібралася біля телевізорів, комп’ютерів і спостерігає за цим моментом. Для мене як для українця, дипломата, це – знаменний день. Я вірю, що безвіз є ще одним важливим наріжним каменем на європейському шляху нашої держави».
Ігор Дудко з Яворова кілька разів на тиждень перетинає польський кордон із робочою метою. У розмові із ZAXID.NET він розповів, що проблем при виїзді ніколи не виникало, але сподівається, що після скасування візового режиму часу на перетин кордону витрачатиме значно менше.
фото: Павло Паламарчук
Головна мета візової та прикордонної перевірок – переконатися в тому, що особа, яка перетинає кордон, не планує порушувати міграційні правила. Тому інспектор прикордонної служби перевіряє паспорт – звіряє дані з власником. Далі документ кладуть на прилад, який сам вносить інформацію, перевіряючи дані з паспорта по базі прикордонників та «Інтерполу».
За словами прикордонниці Катерини Шаленко, зчитування та перевірка одного біометричного паспорта триває від 3 до 7 секунд – залежно від країни походження паспорта. Для перевірки паспортів на пункті пропуску «Рава-Руська» встановлено шість кабінок паспортного контролю.
«Оскільки Польща є зовнішнім кордоном Європейського Союзу, польські прикордонники працюватимуть у посиленому режимі. Власники біометричних паспортів безперешкодно перетинатимуть кордон за умови дотримання законодавчих вимог Республіки Польща», – розповіла прес-секретарка Львівського прикордонного загону Ярослава Мельник.
Європейські прикордонники перевірятимуть мету поїздки тих, хто їде по безвізу, але вимоги до них будуть точно такі ж, як і до власників візи. Під час перетину кордону громадянин України повинен мати біометричний паспорт, а також обґрунтувати та підтвердити мету свого перебування. «Зважаючи на те, що зараз літній сезон і багато подорожуючих використовуватиме авіа- та залізничне сполучення, ми очікуємо збільшення кількості осіб, які хочуть перетнути кордон, лише на 20-30 %», – заявив заступик начальника штабу Західного регіонально управління ДПСУ Руслан Краснопортко.
Під час брифінгу кордоні заявили, що за результатами перших днів Міністерство закордонних справ України звернеться до польської сторони з проханням пришвидшити проведення перевірок на кордоні. Якщо договірні зобов’язання між Україною і ЄС буде збільшено на 30%, то черг вдасться уникнути. Зокрема, прикордонники відзначили збільшення спроможності на кордонах з країнами ЄС до 90-100 автомобілів за годину.