Перший президент Леонід Кравчук вакцинувався від коронавірусу

87-річний Кравчук отримав першу дозу вакцини CoviShield

12:31, 25 березня 2021

Перший президент України Леонід Кравчук щепився від коронавірусу перпаратом компанії Covishield/AstraZeneca. Про це 25 березня повідомила «Українська правда».

87-річний політик, який зараз очолює українську делегацію в ТКГ, отримав першу дозу вакцини проти коронавірусу CoviShield.

Для повноцінного щеплення потрібно дві дози – наступну ін'єкцію зроблять через 28 днів.

Усі «за» і «проти» щеплення вакциною Covishield/AstraZeneca

Вакцинація від коронавірусу у світі триває ще з грудня минулого року. Станом на 22 берзня у світі зроблено понад 410 млн щеплень. Поки що найбільший попит у світі мають 6 препаратів – Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnosn, Sinovac, Novavax.

Українців наразі щеплюють індійським препаратом Covishield, який є дженеріком оксфордської вакцини AstraZeneca, виробляється за тим же рецептом і нічим не відрізняється від оригіналу, про що свідчить видана їй британська ліцензія.

Препарат Covishield-AstraZeneca – це так звана вірусно-векторна вакцина. Вчені модифікували версію звичайного респіраторного вірусу, яким заражаються шимпанзе, та додали частину генетичного коду коронавірусу.

Коли вакцину вводять пацієнтові, вона стимулює імунну систему до продукування антитіл для атаки на будь-яку коронавірусну інфекцію.

Найпоширенішими можливими побічними ефектами вакцини Covishield є почервоніння в місці ін'єкції, втома, головний біль, нудота, біль у суглобах або м'язах. Усі ці симптоми є тимчасовими і типовими для будь-яких інших вакцин.

Щодо протипоказань, МОЗ рекомендує українцям звертатись до сімейних лікарів. З абсолютною впевненістю вакцинацію не рекомендують вагітним жінкам і людям, схильним до важких алергічних реакцій.

Раніше низка європейських країн, зокрема Німеччина, Франція, Італія, Іспанія, Данія, Нідерланди та Ірландія вирішили призупинити застосування вакцини AstraZeneca після поодиноких випадків виникнення тромбів у літніх вакцинованих. Проте досі прямого зв'язку між вакцинацією і появою тромбів науковцям знайти не вдалося.

В ЄАЛЗ наголошували натомість, що переваги цієї вакцини переважують ризики від її застосування. Схожу думку висловили і у Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ), що рекомендувала й надалі використовувати цей препарат. AstraZeneca також заявила, що якість її вакцини постійно перевіряється і досі жодних проблем із нею не було.

Станом на 22 березня, в Україні цим препаратом провакцинували понад 112 тис. людей – жодних серйозних побічних ефектів досі не виявлено.

Окрім того, МОЗ наголосило, що українцям не варто відмовлятися від вакцинації, сподіваючись на майбутню доставку вакцини Pfizer, оскільки права вибору препарату перед безоплатною державною вакцинацією не буде.