Підгорецький костел може зруйнуватися через брак коштів

Найважливіше зараз ― відновити купол храму

Головні новини Львова 01.09Ірина Папірник, 1 вересня 2016, 18:59 1522 0

Частинка Італії в серці Західної України може зникнути. Відомий костел святого Йосифа, який входить у ансамбль Підгорецького замку на Львівщині, руйнується на очах. У держави на збереження української історії коштів немає, а місцева громада рятує храм як може.

Костелу вже 250 років. Його збудували на замовлення магната і володаря Підгорецького замку Вацлава Жевуського. Магнат побажав зробити у Підгірцях маленьку Італію, тож архітектор збудував зменшену у 10 разів копію храму Петра і Павла у Римі.

«Найбільш проблематичним періодом був власне радянський, особливо період війни, оскільки радянська влада травила релігію, християнство, а в час Другої світової в дах влучило декілька снарядів», ― розповів молодший науковий співробітник музею «Підгорецький замок» Михайло Гозюк.

Втім костел понищила не тільки війна. Чотири роки тому храм у користування для відправ отримали прихильники самопроголошеного єпископа Іллі Догнала, який пізніше створив секту «догналітів». Після цього з костелу їх вигнали, а вони помстилися.

«Коли вони виселялися з цього костелу, вони виривали ті вікна, які вони поставили, ту проводку, яку провели», ― розповіла директор Львівської галереї мистецтв Лариса Разінкова-Возницька.

На щастя, старовинних розписів не зачепили. Вікна та проводку відновила нова церковна громада. Вони ж взялися і за порятунок старовинних дзвіниць, склепінь та хрестів. Втім парафіян греко-католицької церкви тут мало, тож кошти збирали чи не по всій Львівщині. І їх все одно бракує, аби відновити найголовніше ― великий купол.

«Маємо на меті перекрити цей храм міддю, це буде правильно історично, не зіпсує вигляд храму і ансамблю замку. Після того, як зробимо купол, треба буде зробити і водовідвід», ― зазначив настоятель храму отець Тарас.

Але це величезні суми. Тому і священик, і парафіяни шукають меценатів. Вони продвжують збирати кошти і просять усіх небайдужих допомогти. І якщо костел ще може врятувати громада, то зовсім інша ситуація із Підгорецьким палацом, який розташований навпроти костелу. Сюди востаннє держава вкладала гроші 5-6 років тому. Тепер він в жахливому стані. А коштів у державній скарбничці на його порятунок немає.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук