Підприємець Костянтин Дудар з Вінниччини заявив, що агрохолдинг «Зоря Поділля», кінцевим бенефіціаром якого є президент України Петро Порошенко згідно з даними його е-декларації, намагається захопити землі його агропідприємства «Колос», повідомляє проект журналістських розслідувань «Слідство.Інфо».
Як йдеться у матеріалі, агропідприємство Дудара розташоване поруч з Гайсинським цукровим заводом, який належить вищезгаданому агрохолдингу.
«Тут цукровий завод поряд, їм вигідно бурякосіючу зону робити. Тобто, я розумію, що хочеться, але ж не таким шляхом», – заявив підприємець журналістам.
Протистояння між президентською компанією і підприємством місцевого аграрія розпочалося в липні минулого року. Костянтин Дудар продемонстрував знімальній групі «Слідства.Інфо» зроблені ним торік фото. На них – машини, які приїхали на поле, щоб завадити аграрієві збирати врожай. Власник підприємства «Колос» розповів, що через такі дії з боку президентської агрофірми він отримав збитки у щонайменше сто тисяч гривень.
За його словами, спочатку невідомі вкрали частину його врожаю. Потім заблокували комбайн. Коли приїхала поліція, виявилося, що частина земель, які він орендує та обробляє, вже оформлені на президентську «Зорю Поділля».
Юрист Віктор Кобилянський пояснив таку колізію дією двох кадастрів: старого паперового та нового електронного.
«Є старий договір укладений, чинний, не розірваний, не визнаний недійсним, і він виконується. Якимось чином щодо тієї самої земельної ділянки укладають інший договір, який уже вносять у реєстр, і потім отримують папірець, мовляв, ось у мене документ, у мене всі права для того, щоб зайти на цю земельну ділянку. Зазвичай, за цим завжди стоїть певний адміністративний ресурс, тобто мають своїх реєстраторів, через яких просто провести реєстрацію», – сказав журналістам юрист.
Директор президентської агрофірми Олександр Таранишин в інтерв’ю «Слідству.Інфо» запевнив, що захоплювати землі ніхто не збирався:
«З нашої сторони збирання врожаю на його полі не було. Те, що ми заблокували, не дали йому збирати, це було лише наше бажання з ним зустрітися, переговорити», – сказав директор агрохолдингу Порошенка.
Утім, журналісти продемонстрували директорові ті самі світлини, які раніше передав власник сусідньої агрофірми. І Олександр Таранишин упізнав там машини своїх працівників, а також згодом визнав факт блокування.
«Для чого блокувати на чужому полі? Якщо це наше поле! Це наше поле, на якому посаджений його врожай!» – сказав директор.
Щоб відновити право на користування землею, Костянтин Дудар почав судитися з фірмою президента. У відповідь, каже, люди Порошенка запропонували йому продати бізнес, а відтак – передати їм усі землі, які він має.
Після того, як Дудар проігнорував усі пропозиції щодо продажу, до справи, за його словами, підключилася місцева СБУ.
«Під’їжджає чорний джип. Виходять двоє чоловіків. Один тицяє посвідчення й каже: «Я начальник СБУ. Ви знаєте, є такий директор Таранишин?» Я кажу: «Є такий директор Таранишин». — «То він з вами хоче поговорити». — Я кажу: «Він хоче, але я не хочу, бо нема про що говорити». — «Ні, він хоче говорити з вами, він піде на всі умови». — Я кажу: «Не буде цього, я знаю, про що Таранишин розмовлятиме. Перше питання: або дати гроші і взяти землю, або так забрати», – згадав аграрій.
Директор «Зорі Поділля» своєю чергою запевнив, що СБУ взялася за цю справу самостійно, щоб запобігти конфлікту в районі:
«Служба безпеки знала про конфлікт і, можливо, хотіла залагодити ситуацію, щоб не було якогось підбурення. До нас доходила інформація, що були погрози зі сторони «Колоса», що підніматимуться люди тощо. Тобто, вони в даному випадку були просто людьми, які переживають, щоб не сталося загострення конфлікту».
Але цей конфлікт, як виявилося, не єдиний. У тому ж Гайсинському районі Вінниччини за землі з президентською фірмою воюють також ветерани АТО. Микола Данилюк — ветеран війни на Донбасі – зачитав журналістам звернення місцевої спілки воїнів АТО до президента. Вони попросили його втрутитися в конфлікт з розподілом землі для ветеранів.
Як повідомляв ZAXID.NET, раніше президент закликав ліквідувати подвійні реєстри на землю, щоб унеможливити рейдерські схеми.
«У нас повинен бути один реєстр... Ні про який ринок землі, ні про яке продовження земельної реформи, ні про яку боротьбу з рейдерством ми не зможемо говорити, поки у нас не буде прозорого і ефективного реєстру», – сказав президент у п’ятницю, 10 листопада, на засіданні Національної ради реформ.