Піти по-англійськи

У Міжнародний жіночий день Марія Музичук та Хоу Іфань розійшлися миром

22:56, 8 березня 2016

З нагоди 8 березня до чемпіонки світу Марії Музичук та претендентки на цей титул Хоу Іфань прийшли гості з букетами і подарунками. Дівчат вітали зі святом весни, а ігровий стіл з цієї нагоди навіть прикрасили маленькими квітами. П’ята партія, якщо й не обіцяла стати особливою, то принаймні мусила запам’ятатись за кількістю квітів та подарунків.

Футболісти «Карпат» Ігор Худоб'як та Володимир Костевич подарували шахісткам букети кольору національних прапорів їхніх країн, а також запросили дівчат на футбол. З квітами прийшов і Назар Палідович, директор компанії «Галицька здоба», яка є одним зі спонсорів турніру.

І поки на вулицях Львова сотні пар походжали із загорнутими у целофан тюльпанами, повітряними кульками і шоколадом, а у таємній кімнаті Палацу Потоцьких розігрували «англійський початок», ZAXID.NET поцікавився у жінок-гросмейстерів – чим відрізняються жіночі шахи від чоловічих і чи відрізняються взагалі?

Ігор Худоб'як, Хоу Іфань, Марічка Музичук та Назар Палідович. Фото: ZAXID.NET.

Святковий настрій гостей, які сьогодні мали вихідний і не поспішали на роботу, навряд чи передався спортсменкам – за шахівницею тривала запекла боротьба, яка завершилась нічиєю. У п’ятій партії Марія Музичук здивувала свою суперницю в дебюті і не дала їй отримати перевагу білими фігурами.

Міжнародний майстер з шахів серед жінок Неллі Алексанян, яка також є коментатором матчу, впевнена: у жіночих шахах набагато вищий рівень безкомпромісної боротьби. До прикладу, стверджує Неллі, у сьогоднішній партії чоловіки б уже давно погодились на нічию, а дівчата продовжували грати.

«Із власного досвіду скажу – у жіночих шахах дуже складно запропонувати нічию, треба поступатись, а це не завжди подобається. Часто шахістки настільки прагнуть досягти перемоги, що навіть у нічийних позиціях будуть шукати ресурси, або зіграти до кінця. Однак рівень жіночих шахів не такий високий, як чоловічий. Жінки не мають так багато часу, не такі наполегливі і не такі працелюбні, як чоловіки І ще одне, що я зрозуміла і прийняла, спілкуючись із шахістами, - чоловіки розумніші», - зазначила Неллі.

У жіночих шахах немає такої сильної конкуренції, як у чоловічих. І якщо згадати жіночі турніри 30 років тому, то чемпіонками світу могли стати навіть ті спортсменки, які не дуже добре знали теорію дебютів. Зараз це просто неможливо, а у чоловічих шахах не було можливим взагалі ніколи.

«Жіночі шахи – непередбачувані. Часто спортсменка, яка не має високого рейтингу, може виграти у значно сильнішої суперниці. Коли жінка дуже хоче виграти, вона здатна на великий успіх. Наша Марічка Музичук поступається за рейтингом Хоу Іфань, яка грає із чемпіоном світу Магнусом Карсленом на рівних. Для Марії – це дуже великий виклик. Якщо вона досягне успіху – це буде матч усього її життя. Ще п’ять партій, які залишились, будуть дуже видовищними і по-справжньому безкомпромісними», - зазначила Неллі Алексанян.

Запитанню про дискримінацію у шахах щиро дивується міжнародний гросмейстер зі Львова Віта Чулівська. Шахістка усміхається і говорить, що їй пощастило народитись в Україні.

«Мені є з чим порівняти – понад рік я працювала тренером шахового клубу в Дубаї. Мої підопічні не те, що не могли грати з хлопцями, вони починали плакати під час партій. Вони дійсно боялися чоловіків не тільки в житті, а й за шахівницею. Мені особисто не доводилось відчувати якоїсь дискримінації – я часто грала на турнірах як з молодими, так і зі старшими шахістами. Завжди намагалась навчитись від них чогось нового», - прокоментувала Віта Чулівська.

За її словами, найсильніші шахістки світу мають виражену чоловічу енергію. Вони сконцентровані, добре володіють своїми емоціями, дуже працьовиті.

«Грати так сильно можуть тільки чоловіки, - продовжує Віта Чулівська. - Чому? Вони мислять тільки про шахи, не думають про побут, дітей чи зовнішній вигляд, вони повністю сконцентровані лише на партії».

Міжнародний гросмейстер, а тепер прес-секретар ФІДЕ, Анастасія Карлович переконана, що шахи – це такий вид спорту, який відкритий для всіх. Тут усі грають на рівні незалежно від кольору шкіри і гендеру, головне те, що ти можеш продемонструвати за шахівницею.

Анастасія Карлович, Хоу Іфань та Марія Музичук. Фото: ЛМР.

«Деколи чоловіки жартома жаліються, що навпаки їх дискримінують, оскільки на відкритих турнірах жінки можуть брати участь як у змішаних змаганнях, так і в жіночих, і в результаті – вигравати більше призових. Жінки можуть змагатися із чоловіками, що Марія Музичук та Хоу Іфань успішно роблять. Багато є теорій, чому жінки грають гірше за чоловіків. Одна із них – статистична: жінок, які виступають нарівні із чоловіками, є дуже мало», - зазначила Анастасія Карлович.

До речі, щоб отримати звання чоловічого гросмейстера треба мати рейтинг не менше 2500, а в жінок – 2300. Це велика різниця, стверджують гросмейстери.

«Що буває неприємним – це коли шахісти говорять, що місце жінки на кухні. Зокрема, російський гросмейстер Гаррі Каспаров свого часу таке говорив про угорську шахістку Юдіт Полгар, яка 26 років поспіль очолювала жіночий рейтинг найсильніших шахісток світу. Вона його потім обіграла. Відомий також скандальними висловлюванням британець Найджел Шорт, який сказав «що у жінок не має мізків, аби грати в шахи». А в результаті – програвав жінкам. У шахах все просто – сідаєш за шахівницю і вона сама розсудить, кому і де місце», - додає Анастасія Карлович.

У шаховому світі, до слова, дуже часто складаються шлюби. Зокрема, відома історія батьків сестер Музичук, які разом навчалися на шаховій спеціалізації. Віта Чулівська вийшла заміж за львівського гросмейстера Юрія Криворучка, а Мирослава Грабінська за свого тренера Володимира Грабінського.

Михайло Олексієнко та Віта Чулівська. Фото: ЛМР.

«Чи змінюється життя шахісток після того, як вони вийдуть заміж? - перепитує й одразу усміхається Віта Чулівська. - Так, змінюється. Найсильніша шахістка світу, угорка Юдіт Полгар, рейтинг якої був понад 2700, вирішила покинути професійні шахи  і приділити час дітям. Чи прийняв би таке рішення чоловік? Сумніваюсь. Чи це було помилковим рішенням? Не думаю. Життя різноманітне, ми можемо спробувати себе у різних ролях. До сорока років Юдіт була дуже успішною шахісткою, зараз хоче побути мамою».

Неллі Алексанян додає, що подружжя шахістів – це оптимальний варіант, в іншому випадку, людина, яка далека від шахів, навряд чи зможе зрозуміти специфіку цього світу: «Тут усе залежить від чоловіка – якщо він підтримуватиме прагнення жінки грати - усе буде добре, якщо буде вимагати тільки варити борщ і ліпити вареники – то швидше за все такий шлюб розпадеться».

Мирослава Грабінська. Фото: Facebook/Мирослава Грабінська.

Природно, що шахісти зустрічаються й одружуються із шахістками, продовжує Мирослава Грабінська.

«Ми проводимо багато часом разом, їздимо на турніри. Це доволі закрите середовище, бо на інші від шахів заняття нам просто не вистачає часу. Не кожен чоловік зрозуміє, коли жінка пропадає тижнями на турнірах, і навпаки – не кожна жінка зрозуміє, коли її чоловік сидить цілими днями і розбирає шахові партії на комп’ютері. У шахових сім’ях з цим проблем нема. Щоправда, ми теж не сидимо цілими днями за шахівницею і не з’ясовуємо, хто із нас сильніший».

Уже після матчу на ці ж запитання відповіли Марія Музичук та Хоу Іфань. Обидві шахістки відзначили прогрес у жіночих шахах.

«Наразі чоловіки грають сильніше, але на це є низка причин. Вони мають кращу концентрацію, більш стабільні і краще володіють своїми емоціями. Для мене це запитання завжди є трохи кумедним, бо як можна вимагати від жінок виступати так само сильно, як чоловіки, якщо від початку умови є різними? Однак жіночі шахи прогресують і жінки можуть змагатись із чоловіками на рівних», - резюмувала українська чемпіонка.

Для Хоу Іфань ажіотаж навколо свята 8 березня не був новим, однак у Китаї його з таким розмахом не відзначають. Шахістка поділилась, що більшим святом ввжається 7 березня, коли вітають усіх дівчат.

«Жінки можуть боротися із чоловіками, однак різниця між ними велика і ви можете бачити це навіть за рейтингом. Треба брати до уваги й те, що на турнірах чоловіків-учасників більше, аніж жінок. Однак у шахах спостерігається прогрес, тому цілком можливо, що на топ-рівні буде з’являтися все більше жінок», - заявила Хоу Іфань.

Попри те, що майже усі опитані відзначали високу результативність у жіночих двобоях, п’ята партія між Марією Музичук та Хоу Іфань завершилась нічиєю. Шахістки вчетверте розписали мирову на цьому турнірі.

Фото: ZAXID.NET.

«Ця партія відбулась на дуже високому рівні, - коментує ZAXID.NET міжнародний гросмейстер Михайло Олексієнко. - Навіть під пильним оком комп’ютера мені не вдалося знайти неточностей. В дебюті китайська шахістка розіграла новий початок, однак відповідь українки її відверто здивувала. Марічка зуміла перехопити психологічну перевагу ще у попередній партії, а в цій її закріпила. Будемо надіятись, що це був переломний момент у грі. Тепер Марічці треба грати білими фігурами агресивно і ризиковано, оскільки дві перші партії білими наша шахістка грала з оглядкою».

Михайло Олексієнко додає, що Марія Музичук дуже сильна у відкритих та агресивних позиціях, тому завтра спробує нав’язати своїй опонентці боротьбу.

«Але грають двоє, тому не завжди задумане вдається реалізувати в життя. Хоу Іфань це розуміє, і спробує уникнути, або ж знайти спосіб, як протистояти атакам українки. Цілком можливо, що завтра ми побачимо новий дебют. На такому рівні суперниці будуть дивувати одна одну», - підсумував гросмейстер.