Вечір 16 червня поховав усі надії української команди на вихід у плей-офф чемпіонату Європи з футболу. Підопічні Михайла Фоменка спочатку несподівано програли Північній Ірландії з рахунком 0:2, а потім збірна Польщі не менш несподівано втримала суху нічию із чинними чемпіонами світу.
Рахунок 0:0 на табло у матчі Німеччина – Польща став смертним вироком для збірної України. Наступний матч українці гратимуть хіба за престиж, оскільки в турнірному плані поєдинок з Польщею вже нічого не вирішує.
І як же хотілося у той момент винайти машину і перенестись на кілька днів у минуле, коли вся країна пишалась першим таймом своєї збірної у матчі проти Німеччини. Коли Північна Ірландія вважалась відвертим аутсайдером, а вихід у плей-офф рідко в кого з українських вболівальників викликав запитання. Однак у нас немає ні машини часу, ні другого шансу, ні іншої збірної.
Україна першою з усіх 24-ох учасниць Євро-2016 втратила шанси на вихід у плей-офф. Як це було – в огляді ZAXID.NET.
За кілька годин до матчу українські вболівальники, які спеціально приїхали до французького Ліона, не сумнівались у перемозі рідної команди. 2:0 на користь збірної України – найчастіше лунало у прогнозах українців біля фан-зони Ліона.
40-річний Микола із 13-річним сином Ігорем приїхали на матч збірної з Києва.
«До Франції загалом приїхало 10 тисяч фанатів, щоб підтримати національну команду. Північних ірландців набагато більше,але ми будемо вболівати краще за них і голосніше співатимемо. Наші виграють. Заб’ють щонайменше два м'ячі. А може і три», - каже Микола, вивчаючи місцеву карту, аби втрапити до готелю, звідки виїжджатиме на матч збірна України.
Перемогу із рахунком 2:0 також прогнозував ще один киянин у Ліоні, Максим. Перед матчем хлопець встиг познайомитися і заприятелювати із фанами Північної Ірландії, яких доволі багато приїхало підтримати свою команду, а також оцінив роботу місцевої поліції.
«Хлопці професійно працюють, - показує в бік групи поліцейських буквально закутих у броню. - А ще треба відзначити, що фанати Північної Ірландії дружні, відкриті і зовсім не агресивні. Приємні хлопці. Мій прогноз – 2:0 на нашу користь», - додав Максим.
Тим часом до Ліона із Північної Ірландії приїхало щонайменше 30 тис. фанів. Для країни, населення якої становить половину популяції Києва, - така підтримка вражає. Щоправда, перед матчем фанати суперника збірної України доволі обережно озвучували свої прогнози.
«Ми вперше граємо на Євро, - розповідає Стюарт. - Для нашої маленької країни це велика подія. Якщо виграємо, то я буду дужу щасливий. Нічия — теж дуже хороший результат. Але це не головне. Ми приїхали сюди повеселитися і гарно провести час».
Інші північні ірландці мріяли про перемогу — 2:0. І дивним чином, того вечора збірна України допомогла їм втілити цю маленьку мрію в життя.
Що ж відбулося на полі?
На початку зустрічі українські футболісти створили ілюзію, що саме вони контролюють матч. Підопічні Михайла Фоменка швидко відбирали м’яч у суперника і зуміли організувати хороший пресинг біля воріт Північної Ірландії. Однак – абсолютно без моментів. І загалом українців для такої манери гри вистачило менше, ніж на половину першого тайму.
Збірна України сподівалась, що зможе підловити північних ірландців на контратаках, однак суперник навіть не намагався відкриватись чи нав’язувати свою гру. Північні ірландці вичікували свій момент і вдарили у найслабше місце збірної України, забивши зі стандарту на 49 хв зустрічі – 0:1.
Гра у Ліоні чимось нагадувала матч української команди проти збірної Франції на Євро-2012. Тоді сильно періщив дощ і початок матчу довелося перенести. У зустрічі із Північною Ірландією гра тривала під рясним дощем і арбітр вирішив призупинити гру тільки тоді, коли з неба посипався град. Перерва на користь збірній України не пішла.
Того вечора губились на полі розхвалені лідери української команди – Євген Коноплянка та Андрій Ярмоленко. Якщо у першому таймі півзахисники ще намагались якось провести м’яч до воріт суперника з центру, то у другому таймі гра через зіркових вінгерів була доволі примітивною – м’яч через захисників передавали прямо Ярмоленку і Коноплянці, які мусили самі вирішувати, як проштовхнути його до воріт.
Ще однією тактичною помилкою збірної України на матч із Північною Ірландією називали те, що майже не змінився склад із попереднього матчу, хоча збірна повинна була грати проти абсолютно іншої команди. Винятком став лише Євген Селезньов, який вийшов у старті, однак нічим особливим на полі не запам’ятався. Заміни від Михайла Фоменка у другому таймі були позиційними і на малюнок гри майже не вплинули.
Гол Ніелла Макгінна на останній хвилині зустрічі став фінальним акордом двох різних історій – тріумфу Північної Ірландії і ганьби збірної України. Через кілька годин Німеччина внічию зіграла з Польщею і поховала навіть теоретичні шанси українців на вихід з групи.
Досвідчений вболівальник збірної України погодиться, що від команди Михайла Фоменка годі було очікувати сенсаційних перемог або ж красивої гри. 15 хв перед перервою у матчі з Німеччиною – єдиний наразі привід для гордості збірною України на Євро-2016.
Найгіршим у цій історії є не те, що українська команда так швидко вбила будь-яка інтригу на вихід у плей-офф. Найгіршим є те, що збірна України так і не змогла продемонструвати свої сильні сторони, які у неї беззаперечно є, не зуміла зіграти з азартом і бажанням, не зуміла ні здивувати, ні вразити.
Пізніше користувачі соціальних мереж навперебій обурювалися, як же ж зірки «Динамо», «Шахтаря» і «Севільї» поступились збірній пастухів? До виступів за збірну Північної Ірландії деякі футболісти працювали на фермі, на будівництві або розносили пошту.
Однак справа не в тому, хто і ким був до цього матчу. Справа в тому, в кого було більше бажання і більше натхнення, щоб перемогти. Північна Ірландія не створила нічого фантастичного на полі, однак дочекалась свого моменту і здобула історичну першу перемогу на чемпіонаті Європи. Хлопці Майкла О’Ніла ще перед грою вирішили – втрачати їм нічого. Поле пряме, м’яч круглий, а футбол сам собі – дуже непередбачуваний спорт. І це спрацювало.
Після рясної зливи наприкінці матчу над стадіоном в Ліоні з'явилася веселка. В ірландській міфології у місці, де починається веселка, леприкони ховають горщики із золотом. Востаннє збірна Північної Ірландії перемагала на великих турнірах ще у 1982 році, коли у рамках чемпіонату світу з футболу здолала збірну Іспанії.
Фото: Reuters, EPA, Getty Images.