Поліція викрила факт незаконного продажу артефакту, який викопали у Хмельницькій області «чорні археологи». Поліцейські затримали мешканця Кіровоградщини, який виставив на продаж срібний пояс III ст.
«За даними слідства, правопорушник відкопав срібний пояс на території Хмельницької області. Згідно з висновками спеціалістів Національного музею України, йдеться про знахідку, що датується серединою ІІІ століття, пов’язану з військовою культурою давніх германців у період, коли вони мігрували через територію сучасної України з Північної Європи до Чорного моря», – повідомили у департаменті стратегічних розслідувань Нацполіції 8 лютого.
Незаконно викопану археологічну знахідку фігурант виставив на продаж на інтернет-форумі, де її викупили.
Поліція вчасно відреагувала та запобігла незаконній торгівлі культурними цінностями. Археологічні предмети вилучили та передали на експертизу, після чого знайдені старожитності можуть передати у музейні фонди.
«Пояс – це статусна річ, яка підкреслювала високе соціальне положення власника. Пояс зроблений зі срібла, що трапляється досить рідко. Відомі з так званих болотних жертвоприношень скандинавських народів бронзові прикраси, а тут срібло, що рідко трапляється. Це вишукана річ, яка говорить, що власник був людиною непростою, належав до високого соціального прошарку і мав зв’язки або сам походив з північної Скандинавії. Це цікава сторінка нашої історії», – пояснив історик.
У Нацмузеї історії України наголосили, що мідний пояс, оздоблений сріблом, коштовна річ і, очевидно, належав представнику військової еліти. В українських музеях немає аналога такого скарбу: «Аналогії пояса, знайдені на півночі Європи, є найвідомішими експонатами в головних музеях Швеції та Данії, наприклад, у Музеї Мозґорд. Цей скарб підтверджує контакти пізнього римського періоду між Скандинавією та Північним Причорномор’ям на найвищому соціальному рівні. Переміщення германських племен у середині – другій половині 3 століття в писемних джерелах відображені фрагментарно. Тому будь-яка нова археологічна знахідка дає змогу перевірити або уточнити наші знання і має велику вагу».
фото Нацмузею історії України
В Офісі генпрокурора додали, що під час обшуків у викритих осіб на території Хмельницької та Кіровоградської областей, окрім поясу готів ІІІ ст., поліцейські вилучили 787 монет, наконечники від стріл, фрагменти стародавніх прикрас на 450 предметів.
«Знайдений скарб, який має особливу історичну, наукову, художню чи культурну цінність було незаконно привласнено. Відповідно до чинного законодавства України, предмети археології не можуть бути предметами продажу, колекціонування приватними особами та вивозитися за межі держави», – додали в Офісі генпрокурора.
Підозрювані будуть нести відповідальність за ст. 193 та 198 Кримінального кодексу України.
P.S. Вартість артефакту оцінили у понад 590 тис грн. Його передали на зберігання до Національного музею історії України.