Помер видатний литовський диригент Саулюс Сондецкіс

КультураЛідія Мельник, 3 лютого 20162680
Помер видатний литовський диригент Саулюс Сондецкіс

3 лютого пішов з життя славетний литовський диригент Саулюс Сондецкіс. Йому було 87 років. За понад 60 років творчої діяльності професор Сондецкіс продиригував більше 3000 концертів майже у всіх європейських країнах, в США, в Японії, на Кубі, в Канаді, на Тайвані, в Південній Кореї.

Саулюс Сондецкіс народився 11 жовтня 1928 в Шяуляї. У 1948-1952 роках навчався в класі скрипки Литовської консерваторії у професора Александраса Лівонтаса. Диригентську діяльність розпочав у 1955 році як керівник оркестру учнів Школи мистецтв імені Чюрльоніса.

Ім’я Саулюса Сондецкіса впродовж десятиліть було однією з найбільш сталих, непохитних величин музичного простору. Справжній філософ батути, диригент, відомий передовсім як організатор еталонного для багатьох Литовського камерного оркестру, втілив у життя ще багато цікавих проектів. Часто і охоче виступав диригент у Львові, де тісно співпрацював із камерним оркестром «Академія». Під час одного із його останніх приїздів до нашого міста й відбулася ця розмова, фрагменти із якої пригадуємо сьогодні.

«Я диригую вже понад 50 років, із 1955-го. Хоча в консерваторії викладав скрипку, навіть отримав звання професора. Повністю відійшов від педагогічної діяльності 1997 року. А розпочав диригентський шлях, до речі, також з оркестрової педагогіки коли 25 літ керував струнним оркестром у Вільнюській спеціальній музичній школі ім. М. Чюрльоніса. Саме з цим колективом ми перемогли на конкурсі Г. фон Караяна. А дещо згодом, 1960 р., я заснував камерний оркестр Литви. Нині, щоправда, вже не маю безпосередніх обов язків перед ним. Коли ж говорити про солістів-диригентів , то, з одного боку, я цілковито розумію їх. Як видатні виконавці вони з раннього дитинства активно виступають, набувають чималий репертуар. І певної миті починають шукати щось нове.

Не хотів би говорити, що їм стає нудно, тому що такі вислови мене дратують: чудова музика не може бути нудною, можна просто нудно виконувати її (є, наприклад, такі твори, які диригував уже сотні разів, але вони мені досі подобаються). Просто таким чином солісти-диригенти прагнуть розширити свій репертуар. З іншого боку, є ще один дуже суттєвий момент: коли чудовий виконавець приходить диригувати, він думає, що на його рівні зіграє й увесь оркестр. А це не зовсім так. Тому коли видатні солісти створюють власний оркестр, я розумію: зі своїм оркестром вони досягнуть неабиякого виконавського рівня».

Професор був кавалером ордена Великого князя Литовського Гедимінаса (1994 рік), Великого хреста ордена Великого князя Литовського Гедимінаса (1997 рік), в 1998 році він удостоєний Державної премії, в 1999 році - Національної премії Литви в галузі культури і мистецтва, в 2000 році став почесним громадянином міста Шяуляй, у 2002 році йому була вручена Медаль пам'яті 13 січня і Орден Хреста землі Марії IV-го ступеня (Естонія), у 2003 - австрійський почесний знак «За науку і мистецтво» I-го ступеня. Ім'ям С. Сондецкіса названа Шяуляйська гімназія мистецтв.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук