13 грудня 2019 року на розгляд парламенту було внесено проект закону №2598 «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)». Даний законопроект потребує доопрацювання та низки поправок, які були б прийнятні для органів місцевого самоврядування та формували дієву вертикаль влади.
За новим законом пропонується введення нової посади – префекта. Його посадові обов’язки включатимуть функції контролю та поліцейського нагляду на місцях і значною мірою дублюватимуть повноваження державних адміністрацій (яких, до слова, уже не буде). Таким чином Президент буде мати право зупиняти повноваження місцевих рад та голів громад. І місцеві чиновники буквально будуть змушені «іти на поклін» до префекта. Крім цього депутати Європарламенту вважають, що введення інституту префектів, як це передбачено законопроектом Зеленського, може загрожувати самій децентралізації.
Інфографіка Асоціації міст України
Цей законопроект потребує глибокого обговорення. У чинній Конституції йдеться, що до складу України входять: АР Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Міста Київ та Севастополь мають спеціальний статус, який визначається законами України.
У законопроєкті Зеленського норми про «особливий статус» ОРДЛО немає. Водночас у проєкті закладено потенційну можливість надання «особливого статусу» будь-якому регіону України. Наприклад, п. 16 ст. 92 Конституції пропонують викласти у такій редакції: «Виключно законами України визначається... правовий статус адміністративно-територіальних одиниць». По суті ця норма «запускає погану ланцюгову реакцію» і дозволяє місцевим можновладцям на власний розсуд клопотати про цей так званий особливий статус для своїх громад.
Конституція, як основний закон держави, це не те, що змінюється за короткий проміжок часу. Децентралізація та самоврядування на місцевому рівні важливі для того, щоб люди отримали ефективні органи влади на місцях, для яких першочерговими будуть проблеми громади.