Децентралізацію закріплять у Конституції
Що передбачає невідкладний законопроект Зеленського
0На сайті Верховної Ради у понеділок, 16 грудня, оприлюднили текст законопроекту №2598 «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)», внесений президентом України Володимиром Зеленським до парламенту 13 грудня як невідкладний. У проекті змін до Конституції не йдеться про федералізацію України чи особливий статус Донбасу. Натомість законопроект стосується завершення реформи місцевого самоврядування, яка триває в Україні упродовж п’яти років. Про те, що реформу неможливо завершити без внесення змін до Конституції, раніше наголошували чимало експертів.
Новий адміністративно-територіальний устрій
Законопроект пропонує запровадити такий перелік адміністративно-територіальних одиниць: громада, округ, область, Автономна Республіка Крим. У Конституцію введуть об’єднані територіальні громади як первинну одиницю у системі адміністративно-територіального устрою України. А змість нинішніх районів будуть округи. Декілька суміжних громад становитимуть округ.
Правовий статус міста Києва як столиці України визначається окремим законом.
Головна ланка – громада
Громада буде первинним суб’єктом місцевого самоврядування. На конституційному рівні закріплюється право громади на безпосереднє здійснення місцевого самоврядування через проведення виборів, місцевих референдумів, місцевих ініціатив.
Громада матиме свій орган місцевого самоврядування – раду громади, а також виконавчі органи ради громади.
Громада безпосередньо або через органи місцевого самоврядування громади та їх посадових осіб зможе здійснювати такі повноваження:
- Управляє майном, що є в комунальній власності;
- Затверджує бюджет відповідної громади і контролює його виконання;
- Затверджує програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролює їх виконання;
- Приймає рішення щодо місцевих податків і зборів;
- Забезпечує реалізацію результатів місцевих референдумів;
- Утворює, реорганізовує та ліквідовує комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснює контроль за їх діяльністю;
- Вирішує інші питання місцевого значення, віднесені законом до її компетенції.
Голів окружних та обласних рад переобиратимуть щороку
Органами місцевого самоврядування на рівні округів і областей будуть окружні та обласні ради, які зможуть формувати свої виконавчі комітети та обирати їх голів.
Передбачається прописати у Конституції, що строк повноважень голови громади, депутатів ради громади, а також окружної, обласної ради, обраних на чергових виборах, становитиме чотири роки, а не п'ять, як це є на сьогодні. Натомість термін повноважень голови окружної, обласної ради пропонують встановити один рік – щороку обирати нового голову на основі ротації.
Голова громади, депутати ради громади, окружної, обласної ради не можуть мати іншого представницького мандата – бути депутатами будь-якої іншої ради.
Передбачається, що в управлінні окружної чи обласної ради перебуватимуть об'єкти спільної власності громад – ті, які задовольняють спільні потреби територіальних громад. Держава забезпечуватиме співмірність фінансових ресурсів та обсягу повноважень органів місцевого самоврядування, визначених Конституцією та законами України.
Префекти зможуть ініціювати зупинку рішень рад
Усі місцеві державні адміністрації буде ліквідовано. Виконавчу владу в округах та в областях здійснюватимуть префекти, які формуватимуть офіс префекта. Законопроект передбачає, що префект призначається на посаду та звільняється з посади президентом України за поданням Кабінету міністрів України та буде їм підзвітний. При цьому термін перебування префекта на посаді в одному окрузі, області, місті Києві не може перевищувати трьох років.
Префект здійснюватиме нагляд за дотриманням законності на території області. Він матиме повноваження вносити подання президенту України про зупинення дії ухваленого радою, головою громади, окружною, обласною радою актів, які не відповідають Конституції України та створюють загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності чи національній безпеці.
При цьому префекти так само не зможуть мати представницький мандат, тобто бути депутатами ради будь-якого рівня, а також суміщати свою службову діяльність з іншою роботою (крім викладацької, наукової та творчої роботи у позаробочий час), входити до складу керівного органу чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку.
Дедлайн – березень 2021 року
Законопроект передбачає, що перші місцеві вибори голів громад, рад громад, окружних, обласних рад мають відбутися протягом 90 днів після набрання чинності законом, яким встановлюється адміністративно-територіальний устрій. Тобто, місцеві вибори можуть відбутися швидше, ніж у жовтні 2020 року. До моменту, коли нові ради набудуть своїх повноважень, продовжують діяти сільські, селищні, міські голови та депутати місцевих рад, обрані на місцевих виборах у жовтні 2015 року. Прописано дедлайн щодо виконавчих органів влади. Передбачається, що старі РДА та ОДА припинять роботу, коли нові окружні, обласні ради створять свої виконавчі комітети. Це має відбутися не пізніше ніж до 1 березня 2021 року.