Пустомити можуть стати майже вп'ятеро більшими за територією, аніж Львів

До міста хочуть приєднати понад 100 населених пунктів

ЕкономікаОксана Лабойко, 4 серпня 2016, 11:17 9844 5

У Пустомитівському районі Львівщини хочуть створити найбільшу в Україні об'єднану територіальну громаду (ОТГ). Коли починалася адміністративно-територіальна реформа, йшлося про створення 16 ОТГ у цьому районі, потім кількість скоротилась до шести. Станом на зараз Кабмін погодив створення двох (Пустомитівської та Щирецької), ще одна – Давидівська – проходить процедуру затвердження. Та несподівано виникла думка усе переінакшити і об'єднати весь район в єдину гігантську територіальну громаду.

Якщо це станеться, Пустомитівська міська ОТГ об'єднає майже 115 тисяч мешканців. Це 104 населених пункти на площі майже тисяча квадратних кілометрів. Для порівняння ― Львів має площу 182 квадратних кілометрів.

Якщо ж порівнювати з уже створеними ОТГ, зараз найбільшою є Лиманська територіальна громада в Донецькій області. Там 42,5 тис. населення. Це 40 сіл і містечок. Щоправда, її площа понад 1200 квадратних кілометрів.

«Мінуси дуже великої територіальної громади полягають в тому, що окремі території стають такими собі узбіччями, які не отримують інформації, ускладнюється доїзд. Зона доступності, визначена методикою, це є 20 кілометрів від центру громади, до останнього крайнього населеного пункту по дорогах з твердим покриттям», ― наголошує аналітик ГО «Європейський діалог» Тарас Баранецький.

Такі розрахунки для того, щоби швидка чи пожежна могла дістатися у будь-який куток території громади не більше, як за півгодини. Та, наприклад, від Пустомит до Мурованого пошуковик Google показує від 45 хвилин їзди без заторів.

«На мій погляд, то є узурпація влади в одних руках. Уявіть собі, в районі є приблизно 115 сіл, тобто буде 115 старост. Вони всі зберуться на виконком зі своїми проблемами, і це не одне, не два, а кожен день виникають якісь питання. Як можна при такій кількості старост відстоювати інтереси села? Хто буде почутий в тому процесі?», ― каже голова Сороко-Львівської сільської ради Зеновій Петрух.

В Сороках-Львівських хочуть створити окрему ОТГ. До спілки запросили п'ять сільрад. Підрахували: разом в рік зароблятимуть понад 20 мільйонів гривень і цих грошей вистачить громаді. Але ті, з ким хочуть об'єднуватися, ще роздумують. Наприклад, Лисиничівський сільський голова, який має в підпорядкуванні і Підбірці, більше хоче у єдину Пустомитівську громаду.

«Об’єднана територіальна громада забирає собі дуже багато функцій, якій надані законом і державою. Це і пожежна безпека, це і муніципальна поліція, відділи освіти, охорони здоров'я, соціальний захист. Якщо об'єднається декілька сіл ― два чи три, безумовно, виконати ці всі функції їм буде просто нереально», ― пояснює голова Лисиничівської сільської ради Мирон Бедрій.

А ще, додає він, чим більша громада, тим більше в неї грошей та можливостей. Але куди пристати ― до Пустомит чи Сорок-Львівських ― 5 серпня вирішить сесія сільської ради. Місцеві активісти твердять: опитали селян і ті не хочуть у гігантську ОТГ.

«Ми ходимо від хати до хати. Опитали приблизно 700 людей. З тих 700 опитаних в нас 25, ну може 30 максимум, що хочуть об’єднуватися в єдину Пустомитівську громаду. В основному всі за об’єднання з Сороками-Львівськими», ― розповідає член ініціативної групи мешканців Іванна Андрес.

Втім, більшість місцевих депутатів, твердять люди, навпаки тяжіють до єдиної великої громади.

«На всіх зборах, на усіх зустрічах з депутатами є присутній народний депутат Богдан Дубневич. Я не розумію, що він має до об’єднання територіальних громад. Він, звичайно, є нашим депутатом, але, я думаю, що коли мова йде про об’єднання в одну Пустомитівську громаду, то на громадське обговорення мали би приїхати представники Пустомит, а не народні депутати», ― наголошує депутат Лисиничівської сільської ради Софія Лотоцька.

Чому Пустомитівська міська рада ініціювала об'єднання, але не агітує до нього, дізнатись не вдалося. Мер у відпустці, а без нього на цю тему не говорять. Натомість нардеп Дубневич, кажуть люди, не приховує своїх планів на це об'єднання.

«Коли він виступав перед людьми, він сказав, що то буде князівство, а він буде там князем. То всі чули, я не вигадую», ― запевняє мешканка села Підбірці Марія Шалай.

Чи справді хоче стати князем Пустомитівським ― ми поцікавилися у Богдана Дубневича. Та він навіть не вислухав запитання.

«Я у відпустці», ― коротко сказав депутат і поклав слухавку.

Депутатська відпустка, щоправда, не заважала Дубневичу брати участь у громадських слуханнях. Та якщо нардеп захоче пояснити свою позицію, ми надамо йому можливість. Тим часом, у Львівській облдержадміністрації також агітують села гуртуватися саме навколо Пустомит. Ми стали свідками, як радник голови ОДА відкрито питав голову Сорок-Львівських, у чому його особистий інтерес, через який не хоче у загальну спілку. І припустив, що таким інтересом можуть бути не переоформлені людські паї.

«Завжди є якісь підводні течії. Це можуть бути особисті амбіції сільських голів. Є голови, яким агрохолдинги доплачують приблизно по 50 доларів за гектар землі за межами населеного пункту, який обробляється незаконно без договору оренди, і вони теж проти, тому що вони втрачають фінансовий потенціал. Є ще голови, яким доплачують забудовники», ― додав радник голови Львівської ОДА з питань децентралізації Віталій Корецький.

Коли ж голова Сороко-Львівської сільської громади попросив чиновників повторити свої закиди ще раз на сході села, той сказав: «Я ж не знаю, що спонукає вас на ті чи інші дії».

Та якщо до 15 серпня на Пустомитівщині не визначаться із кількістю та форматом ОТГ і не подадуть усіх документів до Кабміну, то до кінця року вже не зможуть цього зробити, бо не отримають бюджетних асигнувань на наступний рік. 

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук