Домовленості між Володимиром Путіном і Віктором Януковичем, досягнуті 17 грудня у Москві, врятували Україну від банкрутства і ознаменували собою перемогу Росії над ЄС, – таким був лейтмотив публікацій у західній пресі про московську зустріч президентів України і Росії.
«Путін рятує Україну від банкрутства» (Le Monde, Франція), «Москва пропонує Україні справжній балон з киснем» (Le Figaro, Франція), «Путін купує Україну» (Gazeta Wyborcza, Польща), «Добре серце Путіна» (Rzeczpospolita, Польща). Ось – лише окремі заголовки і основні тези з статей західних газет.
Ґрунтовно проаналізували нові домовленості між Україною та Росією в інформагентстві Reuters. У статті на сайті агентства наголошується, що якщо Росія відмовиться надавати Україні гроші і змінить ціну на газ, то вона може просто «витягнути вилку свого сусіда з розетки». «Путін, очевидно, наголосив на цьому, сказавши, що домовленість про ціну на газ є тимчасовою», – йдеться у статті.
При цьому автори наголосили, що під час спільної прес-конференції у Кремлі Володимир Путін і Віктор Янукович всіляко демонстрували свої дружні стосунки, зіштовхуючись плечима і сміючись.
У The New York Times рішення російського президента назвали «різкою відсіччю» Заходу у дипломатичній сутичці за Україну, яка на даний момент забезпечила йому в цьому конфлікті перевагу. Адже вона, на думку журналістів, вказала на помітний контраст між Росією та ЄС: в той час, як Путін може приймати подібні рішення про фінансову допомогу фактично одноосібно, а відтак – швидко, на Заході вони вимагають тривалих дебатів і переговорів.
«Це – сміливий, але ризикований крок, враховуючи політичний хаос в Києві… Повідомлення Путіна під час зустрічі з Януковичем в Кремлі суттєво змінює політичний ландшафт. Воно дає Януковичу економічний і політичний порятунок», – оцінили американські журналісти. При цьому вони не забули вказати, що на київському Майдані Незалежності люди зустріли повідомлення про ці домовленості «сумішшю люті і сум’яття».
На реакцію учасників Євромайдану звернули увагу і на сайті іншої американської газети – The Washington Post. «Протестуючі з глибокою підозрою ставляться до справжніх намірів Росії і Януковича. Коли Путіна згадали на мітингу в Києві в неділю, його зустріли насмішками і глузливим свистом», – йдеться у статті.
Схожим чином розглядали зустріч між Януковичем і Путіним і в The Wall Street Journal. Місцевий оглядач Джеймс Марсон також вказав на те, що президент Росії своїм рішенням здобув перемогу над Заходом в боротьбі за Україну. При цьому він наголосив, що для Путіна ця домовленість є «великою ставкою» на проблемну економіку України. «Домовленість з Кремлем є виправданням для приведеного в бойову готовність президента України… І пропонує порятунок для політичного маєтку Віктора Януковича».
Водночас The Wall Street Journal пише про те, що Віктор Янукович, очевидно, не має наміру звертати увагу на протести в Києві під час прийняття своїх рішень. «Натовпи в забарикадованому таборі на Майдані Незалежності розрослися до десятків тисяч у вівторок увечері. Але Янукович, ймовірно, ігноруватиме їх, сподіваючись, що з укусами холодної зими вони зникнуть», – пише автор статті.
У британському The Guardian теж аналізували домовленості через призму конфлікту між Сходом та Заходом. «Втручання Путіна підняло ставки в битві за майбутнє України», – вважають журналісти видання.
Польські журналісти з Gazeta Wyborcza у статті «Путін купує Україну» написали: «Президент Віктор Янукович повернувся з Москви до Києва з горою грошей, яка рятує український бюджет». Водночас, вони додали, що фатальний стан української економіки не залишає надії, що вкладені в неї мільярди принесуть Росії хоч якийсь зиск, чи те, що їх взагалі повернуть.
Також поляки цитують анонімного «експерта, який працює на президента Росії». «Якби ми схилили Януковича до підписання такого документу (щодо вступу України до Митного Союзу – ред.) зараз, коли бунтує Київ, ми зробили б з нього політичного самогубця. А сьогодні він повертається до своєї столиці, як тріумфатор, і може запевнити українців, що зближення з Росією, а не з ЄС, дає їм конкретні вигоди, і завдяки ньому вони не будуть мерзнути взимку. Європа обіцяла щонайбільше підтримку на рівні одного мільярда євро, а Москва дала в п’ятнадцять разів більше. Це дуже сподобається особливо мешканцям східних регіонів», – сказав він у коментарі для польської газети.
В газеті Rzeczpospolita звернули увагу й на те, що Віктор Янукович «у вівторок не приховував вдячності Путіну».
Врешті, у статті на чеському Інтернет-порталі idnes.cz написали, що слова Володимира Путіна про те, що вони з Януковичем не обговорювали вступ України до Митного союзу, є «лицемірними». Адже , як звернули увагу чеські кореспонденти, сам президент України зазначив, що припускає переговори щодо цього питання у майбутньому.
Данило Мокрик, ZAXID.NET