У четвер, 14 жовтня, відбудеться офлайн-прем’єра опери «Ukraine - Terra Incognita». Це дуже незвична музична подія, яку уже можна було побачити онлайн рівно рік тому, адже її вихід співпав із локдауном. Нарешті цей масштабний твір можна буде побачити так, як він і задумувався, на театральній сцені.
Сучасна опера поєднала архаїчний спів, давні українські пісні, симфонічну музику, фрі-джаз, відеоарт та футурофолкові костюми.
Опера-міф «Ukraine – Terra Incognita» присвячена українському співаку і воїну, солісту Паризької опери Василеві Сліпаку. «Ukraine – Terra Incognita» – розповідь про воїна, що здатен втримати в собі Залізне Серце та захистити Дім, Рід, Любов. Міф у назві таким чином набуває подвійного значення: це і міфи, які складають сенс опери, і псевдо Василя Сліпака.
Опера-Міф «Ukraine - Terra Incognita» базується на п’ятьох міфах. І кожен з них може (і має) стати причиною того, щоб подивитись виставу. Проте ми поговоримо і про інше.
Причина перша. Автори
Найвагомішими є ті, хто створив оперу, авторка проекту та режисерка – Уляна Горбачевська (на головному фото), композиторка – Марія Олійник.
Сценограф та художник опери – Володимир Олещук, відеоарт VJ group CUBE, костюми Марти Ваххольц.
Менеджерська команда проекту сформувалась завдяки співпраці молодіжної організації YMCA Lviv (керівниця проекту Олександра Сорокопуд, піар-менеджер, доброволець Юрко Вовкогон) із «Фундацією Василя Сліпака» (керівник Орест Сліпак) та ГО «Кримський Дім» (керівник Алім Алієв).
Причина друга. Виконавці
У проекті беруть участь співаки Микола Береза (актор театру ім. Леся Курбаса, виконавець головної ролі у фільмі «Червоний»), Ярослав Федорчук (актор театру ім. Леся Курбаса, ролі у фільмах «Брама», «Наші Котики»), Сергій Бадюк (актор у фільмі «Чорний Ворон», учасник гурту «Чорноморці»), Марко Свіжінський (актор театру ім. Леся Курбаса), Денис Іванів (співак, учасник гурту «Щука-Риба»), Софія Лешишак (актриса театру ім. Лесі Українки), Андріана-Ярослава Саєнко (співачка, музикантка), Катерина Смірнова (фріланс-мисткиня), Ольга Баландюх (Olvia, співачка, художниця).
Також у проекті беруть участь музиканти Ігор Гнидин (перкусії), Михайло Балог (саксофон), Гордій Старух (ліра). В оперу залучений Ukrainian Festival Orchestra під керівництвом Тараса Демка й Івана Остаповичa. Диригент – Тарас Вергун.
Причина третя. Міфи
Серед п’яти міфів, на яких базується опера, є Міф степу. «Степ – це пейзаж свободи, споглядання небокраю, майдан духу, поле бою за ідеальне в нас, за повернення до себе. Бій триває. Бій, якому понад тисяча років», – йдеться в описі твору.
«Інспірувала мене на цей проект українська традиційна пісня. Я багато років в неї заглиблювалась: виконувала, вчилась у народних виконавців, вивчала тощо. В один момент я усвідомила, що є пісні, які в мені осідають та не залишають мене. Почала аналізувати, що ж це за пісні та про що вони говорять. Вони для мене склались у певні блоки, меседжі. Почала придивлятись ще глибше та усвідомила, що це практично міфологічні теми, теми, які були важливими протягом століть та виспівувались поколіннями. Це любов, дім, родові, ритуальні пісні, козацькі та чумацькі пісні, які пов’язані зі степовою Україною, з територією, з одного боку де весь час відбувається якійсь розкол та протистояння. З другого боку це територія, де проявляється мужність, де можна випробувати себе», – розповіла про проект його ініціаторка та режисерка Уляна Горбачевська.
Ще є Міф дому: «через колискові, коляди, казки проявляється світ Дому, який ми майже не пам'ятаємо. Але коли їх чуємо, щось всередині нас починає згадувати себе».
«Перші три міфи, міф дому, міф роду, міф любові, такі як ніжне павутиння. Хотілося, щоб у такому замилуванні люди зайшли у другу частину, яка буде драматичнішою. Там ми будемо говорити про те, що таке Terra Incognita, що таке Україна. Це тільки вишивка? Пшеничка/ соловейко? Чи щось понад, наскрізь?», – додає Горбачевська.
Причина четверта. Пісня
Автори обіцяють, що опера-міф – це новий український формат, в якому народне багатоголосся замінює собою класичний оперний вокал, а сюжет виростає з текстів пісень.
Традиція поліфонії дійшла до сьогодні у живій формі передачі лише в декількох місцях у Європі – на Сардинії, Корсиці, у Грузії та в Україні. Українське багатоголосся є тим найціннішим скарбом, який вартує зберігати та передати в майбутнє.
«Ми робимо Оперу-Міф щоб наша українська поліфонія зайняла гідне місце у спадку світової культури», – коментують творці опери.
«Коли я зібрала пісні разом, я зрозуміла, що це має бути щось монументальне, що тяжіє до опери як до жанру. Тож має бути опера. Чому ні? Але не через академічні, а через народні голоси. Мені не подобається, коли беруть народну пісню та виконують її в академічній манері. Це рідко бувають доречним. Адже пропадають глибокі речі, які закладені в архаїчних піснях», – розповідає Уляна Горбачевська.
Причина п’ята. Офлайн
Попри те, що через пандемію рік тому авторам опери довелося відмовитись від сценічної версії та обмежитись лише онлайн-трансляцією, вона викликала чимало емоцій у глядачів.
Рік потому нарешті з’явилась можливість для глядачів почути та побачити все безпосередньо, у глядацькій залі.
А тим, хто уважно дивився трансляцію, обіцяють багато нового. Наприклад, хореографія від заслуженого артиста України, балетмейстера-постановника Артема Шошина та його асистентки Тетяни Куруоглу-Теслюк. А ще справжній сценічний бій у постановці Влада Чернявського, члена Британської академії сценічного та екранного бою.
Бонус для тих, кого не переконали п’ять причин піти до театру
Українська опера-міф вперше застосує інтерактивну світову онлайн трансляцію. Вона вестиметься з події Із 19:00 до 22:00 (за київським часом).
Спеціально для цієї трансляції українські розробники Ukr.Stream-Global Streaming Services (які робили стріми з Революції Гідності та є продюсерами номінованого на «Оскар» фільму «Зима у вогні») створили програму «Віртуальна опера». Експериментальна програма дозволяє вести паралельний стрім із кількох камер в декілька різних віконечок. Глядач у будь-якому куточку світу вперше зможе обрати, на кого йому дивитись чи просто слухати музику, насолоджуючись полотнами відео-арту.
Щоб посилити ефект присутності глядача всередині дійства, залучена система «динамічна камера» (360-градусна відеозйомка системою DynamiCam). Цією системою створено інноваційний за технікою зйомок фільм «1917».
Така технологія буде вперше в Україні застосована для трансляції сценічного дійства.
Доступ до інтерактивного перегляду матимуть амбасадори з різних куточків світу – ті, хто зголоситься робити промоцію проекту і влаштувати трансляцію на певну аудиторію (громади української діаспори, культурні та дипломатичні установи, а особливо для вояків у прифронтовій зоні). Транслювати оперу будуть у Нью-Йорку, Філадельфії, Торонто, Мічігані, Калгарі, Буенос-Айресі, Лондоні, Парижі, Мадриді, Роттердамі, Орхусі, Стокгольмі, Вільнюсі, Варшаві, Граці, Тбілісі, Каїрі, Нью-Делі, Джакарті, в Гонконзі та Панамі, на Кіпрі та на Корсиці.
Приєднатися до мережі амбасадорів та отримати ексклюзивний доступ до «Віртуальної опери» можна заповнивши анкету до 10 жовтня за посиланням.
Окрім того для всіх охочих буде доступна безкоштовна онлайн трансляція режисерської версії Опери-Міфу «Ukraine – Terra Incognita» на каналі у YouTube та Facebook.
Фото Ростислава Павлика («Ukraine - Terra Incognita»)