Верховна Рада відклала скасування літнього часу

Уряд може скасувати переведення годинників без згоди Верховної Ради, якщо на це буде політична воля

16:39, 19 березня 2021

Верховна Рада направила до профільного комітету на доопрацювання для повторного другого читання законопроект про скасування переходу на літній і зимовий час в Україні. Відповідне рішення підтримали 226 народних депутатів на пленарному засіданні у п'ятницю, 19 березня. Нагадаємо, що 3 березня депутати підтримали цей законопроект у першому читанні.

У статті 5 цього законопроекту записано, що сезонний перехід часу в Україні надалі не здійснюватиметься. Водночас законопроект пропонує зафіксувати в Україні астрономічний – зимовий – час (UTC +2 за міжнародною системою Coordinated Universal Time).

Також на всій території України без винятку пропонувалося встановити єдиний київський час. Ініціатор законопроекту вважає, що це забезпечить захист територіальної цілісності та зміцнення національної безпеки України, оскільки на тимчасово окупованих територіях країни встановлений час держави-агресора – Російської Федерації. Також автори законопроекту вказували на те, що переведення годинників негативно впливає на здоров’я людей.

У разі ухвалення законопроекту в цілому він набуде чинності наступного дня після його офіційного опублікування в парламентській газеті «Голос України».

Як повідомила авторка законопроекту, народна депутатка від «Слуги народу» Роксолана Підласа, Кабінет міністрів може скасувати постанову №509 від 13 травня 1996 року про порядок обчислення часу на території України, скасувавши перехід на літній час, який має відбутися цього року 28 березня.

«Є постанова уряду №509 1996 року про порядок обчислення часу. Вона є підставою для переведення стрілок годинника. Теоретично Кабмін її може скасувати, якщо на те буде політична воля», – сказала Підласа у коментарі агенції «Інтерфакс-Україна» після того, як парламент відправив законопроект на доопрацювання.

«Автори законопроекту, наскільки мені відомо, мають намір запропонувати уряду такий варіант розвитку подій», – зазначила народна депутатка.

При цьому Роксолана Підласа зазначила, що доопрацьований законопроект, що пропонує скасувати сезонний перехід часу в Україні та зафіксувати астрономічний час UTC+2 потребуватиме двотижневого доопрацювання. Тому розгляд його відбудеться вже після 28 березня.

Раніше Підласа повідомляла, що у разі, якщо законопроект не вдасться ухвалити до 28 березня, у нього внесуть поправки, згідно з якими востаннє переведення годинників в Україні відбудеться 25 жовтня 2021 року.

Варто зазначити, що теперішня спроба раптово скасувати переведення годинників несе у собі низку ризиків, адже, наприклад, автоматизовані системи не встигнуть оновити своє програмне забезпечення і змінять час на годину вперед.

Крім того, депутати вирішили раптово скасувати переведення годинників без попереднього обговорення з громадськістю. Так, в Україні досі не було проведено масштабних досліджень громадської думки щодо переведення годинників.

Також зазначимо, що Європейський парламент підтримав відмову від переведення годинників у Євросоюзі ще у 2019 році, але фактично це рішення ще не почало діяти: країни ЄС досі визначаються, за яким часом – літнім чи зимовим – вони хочуть жити.

Як відомо, в Україні скасувати переведення годинників намагаються вже не вперше. У жовтні 2011 року Верховна Рада ухвалила рішення залишити в Україні літній час на постійній основі. Проте невдовзі це рішення знову скасували на користь урядової постанови.