Народні депутати підтримали у цілому законопроект, який продовжує особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей ще на рік.
Як пише «Громадське», за нього проголосували 320 депутатів, проти виступили представники фракції «Голос», а фракція «Батьківщина» утрималася.
Законопроект «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», який має продовжити дію старого закону, передали на розгляд Верховній Раді 10 грудня. Його ініціювали голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія та голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко. Законопроект складається лише з одного речення, яким пропонується в старому законі замінити 2019 рік на 2020.
Що передбачає особливий статус Донбасу
Закон про особливий статус Донбасу Верховна Рада ухвалила ще у 2014 році і продовжувала щороку, проте фактично він ніколи не діяв, оскільки для цього на окупованих територіях мали б відбутися легітимні місцеві вибори за українським законодавством. Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах.
У статті 10 закону прописані умови, без яких вибори на окупованих територіях неможливі:
- виведення незаконних збройних формувань;
- гарантії вільного волевиявлення;
- недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.
Продовження чинного закону про особливий статус було однією з домовленостей, яких досягнули лідери України, Росії, Німеччини та Франції на зустрічі «нормандської четвірки» у Парижі 9 грудня. Усе про переговори на «нормандському саміті» можна дізнатися за посиланням.
Раніше президент України Володимир Зеленський сказав, що підтримує продовження на рік чинного закону про особливий статус Донбасу, а у жовтні спікер Верховної Ради Дмитро Разумков анонсував розробку нового закону.