Шостий апеляційний адміністративний суд міста Києва 23 квітня визнав незаконним нинішній склад Ради з державної підтримки кінематографії при Держкіно. Про це повідомила адвокатка Надія Денисюк. Саме вона представляла інтереси Національної спілки кінематографістів України, яка є позивачем у цій справі.
Адвокатка наголосила, що кіноспільнота чекає конкурсу і реалізації законного права на формування нової ради, адже термін повноважень нинішнього складу ради давно сплив.
Суть справи полягає у тому, що Кабінет міністрів 7 березня 2023 року вирішив продовжити повноваження Ради з державної підтримки кінематографії, чия каденція мала завершитись 31 березня 2023 року до кінця воєнного стану і ще на три місяці після його припинення.
«Повноваження членів Ради з державної підтримки кінематографії, утвореної розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 березня 2021 р. № 277, продовжуються на весь період воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення чи скасування, а формування нового складу Ради з державної підтримки кінематографії в період воєнного стану не проводиться», – йдеться у постанові Кабміну від 07.03.2023.
Діяльність Ради регулюється Законом України «Про підтримку кінематографії». Каденція Ради триває два роки, тож мала закінчитись 31 березня 2023, члени Ради можуть перебувати на посаді лише один раз. Кабмін пояснив своє рішення воєнним станом, але «Закон про воєнний стан» не регулює питання подовження каденції Ради з підтримки кінематографії.
Нагадаємо, саме Рада відповідає за кінцеве затвердження фільмів, яким Держкіно надає бюджетне фінансування за результатами пітчингів.
Саме тому українські кінематографісти, зокрема Українська кіноакадемія та Національна спілка кінематографістів, виступили проти рішення уряду.
Згодом Національна спілка кінематографістів України подала позов проти Кабінету Міністрів через постанову про подовження повноважень чинного складу Ради з державної підтримки кінематографії.
2 листопада Київський окружний адмінсуд визнав рішення Кабміну незаконним. Проте члени ради подали апеляцію.
Не чекаючи судового рішення Держкіно оголосило про старт 19-го конкурсного відбору кінопроєктів. Тепер його доля невідома.
Довідка:
Рада з державної підтримки кінематографії – державний орган виконавчої гілки влади України, створений у 2018 році. Серед ключових повноважень РДПК – право кінцевого затвердження переліку фільмів, яким надається державне фінансування за результатами пітчингів Мінкульту/Держкіно/УКФ, а також право затвердження чи є фільм українським національним фільмом. Рада з державної підтримки кінематографії має складатися з дев'ятьох осіб, які призначаються терміном на два роки. Найновіший склад ради було обрано у березні 2021 року. До її складу увійшли:
- креативний продюсер, телеведучий та актор Юрій Горбунов;
- кіно-та телевізійний продюсер Артем Колюбаєв;
- режисер-постановник Анатолій Матешко;
- продюсер Олександр Недбаєв;
- виконавчий продюсер Маріанна Новікова;
- продюсер та кінознавець Поліна Толмачова;
- актор та режисер Олексій Тритенко;
- керівник адвокатського об'єднання «АРОУ» Микола Чиханцов;
- продюсер Віктор Яриш.