Раз на 12 років

Чим запам’ятається Євро-2016

13:33, 11 липня 2016

Харизматичні і непередбачувані збірні Ісландії та Уельсу, впевнена Франція, зганьблена Англія, провальна Україна і скандальна Росія, напориста Італія і прагматична Німеччина, чомусь мало помітна Іспанія, а у фіналі – тріумфальна Португалія.

Цей чемпіонат Європи запам’ятається не лише рекордною кількістю учасників і проведених матчів, яскравим виступом андердогів і неочікуваним переможцем. Євро-2016 ввійде в історію як турнір протиріч. До прикладу, щоб дійти до фіналу достатньо було виграти лише один матч в основний час, третє місце у групі аж ніяк не скасувало шанси на чемпіонство, а переможний гол у фіналі забив гравець, який всього раз на цьому Євро пробивав у рамку воріт.

А ще можна програти 5:2 у чвертьфіналі, але отримати симпатій в рази більше, ніж новий європейський чемпіон. ZAXID.NET згадує найбільш яскраві моменти і найбільш харизматичних персонажів Євро-2016.

Новий чемпіон. Перед фіналом чемпіонату Європи журналісти і вболівальники жартівливо сперечались, який футбольний забобон спрацює цього разу. Мовляв, французи ще не програвали домашніх турнірів – у 1984-му вони стали чемпіонами Європи, а у 1998-му – чемпіонами світу. З іншого боку, існує цікава тенденція – кожні 12 років у фіналі Євро перемагає команда-сенсація. Так було з Данією у 1992-му і з Грецією у 2004-му.

І в 2016 році спрацювало таки друге правило – перемогла Португалія. При чому підопічні Фернанду Сантуша не показали нічого аж такого особливого. Португальці виявились більш терплячими й витривалими і просто вичекали свої шанси.

Португалія вийшла з групи на третьому місці, зігравши усі матчі на нічию. Потім лише наприкінці другого овертайму дотиснула Хорватію, забивши на 117 хв зустрічі. Далі – краще. Щаслива серія пенальті з Польщею, яка вивела португальців у півфінал, де вони здобули єдину перемогу в основний час на Євро-2016. А вже у фіналі Португалія, яка впродовж матчу уступала чи не зі всіма показниками французам, перевела гру в овертайми, вичекала й скористалась моментом – і вуаля, у нас новий чемпіон!

Шанс турніру. Тут усе просто – Едер і його гол збірній Франції у фіналі Євро-2016. Португалець реалізував свій єдиний удар у рамку воріт впродовж усього чемпіонату. Удар Едера став золотим, адже подарував португальцям титул футбольного короля Європи.

Найкращий бомбардир. І знову про карму і пошуки справедливості у футбольному світі. Перед фіналом теж не бракувало розмов, що десь ми таке вже бачили – Антуан Грізманн з одного боку і Кріштіану Роналду з іншого. Йшлося про фінал Ліги чемпіонів-2016, в якому «Атлетіко» Грізманна поступилось «Реалу» Роналду.

Більшість таки пророкувала Кубок Євро-2016 Антуану Грізманну, який добряче розійшовся впродовж турніру, забивши 6 голів і ставши найкращим бомбардиром чемпіонату. Перемога у фіналі наблизила б французького «маленького принца» до омріяної кожним футболістом нагороди – «Золотого м’яча». Однак, одержимість Кріштіану Роналду усілякими рекордами і титулами взяла верх – до колекції особистих та клубних нагород додався ще й титул чемпіона Європи у складі збірної Португалії.

Найкращий молодий гравець. Тут теж без варіантів – 18-річний португалець Ренату Саншеш, який став наймолодшим учасником фіналу чемпіонату Європи в історії.

Атлетичний і дуже швидкий Саншеш привернув увагу футбольної громадськості ще перед стартом Євро-2016, коли здійснив трансфер у мюнхенську «Баварію» за €35 млн. Вже під час самого турніру молодий португалець чітко дав зрозуміти, що він тут невипадковий персонаж.

Ренату  Саншеш зрівняв рахунок у матчі з поляками, а потім холоднокровно, як на свій вік, реалізував пенальті. Після цього з’явилася інформація про те, що Саншеш приховав свій вік і йому насправді 23-24 роки. Аби уникнути інших інсинуацій пологовий будинок, де народився Ренату Саншеш, опублікував інформацію про дату народження футболіста, що підтвердила його вік.

Найкращий тренер. Якби усі не хвалили тактичний геній португальця Фернанду Сантуша, який зумів налаштувати і розрахувати сили своїх гравців аж до фіналу, у номінації «найкращий наставник» хочеться відзначити скромного Кріса Коулмена, який очолює збірну Уельсу.

46-річний наставник не лише вперше вивів свою команду на чемпіонат Європи, а й зробив неможливе – вийшов у півфінал турніру, розгромивши на шляху зіркову збірну Бельгії (3:1).

Найкращий гол турніру. Півзахисник збірної Швейцарії Джердан Шачірі забив гол ножицями у ворота збірної Польщі, що одразу зарахували до одного із найкрасивіших м’ячів Євро-2016. Швейцарець подарував своїй збірній шанс на чвертьфінал турніру, адже зрівняв рахунок перед завершенням основного часу. Щоправда, того вечора фортуна була на боці поляків, які здолали швейцарів у серії пенальті.

Харизма турніру. Тут усі нагороди, симпатії та овації вирушають в Ісландію. При чому, без жодних суперечок. Якби хто не обурювався на новий формат проведення чемпіонату Європи, можливо, він повинен був відбутись, аби ми побачили виступ збірної Ісландії та її феноменальний вихід у чвертьфінал турніру.

Тренер-стоматолог, воротар-режисер, а  капітан – менеджер готелю. Останнє виявилось фейком, однак вболівальники легко вірили у це, адже в Ісландії вважається нормальною практикою поєднувати футбол з іншою діяльністю.

Якби не було, але Ісландія своєю грою, характером і харизмою назавжди викрала наші серця. А їхня бойова перекличка зі своїми фанатами – це те, що зробило цей чемпіонат Європи і яскравішим, і емоційно насиченішим.

Найкращий матч. Англія – Ісландія. Багато вболівальників можуть і не згадати, як там Португалія зіграла з Уельсом у півфіналі, однак те, як ісландці вибили англійців із Євро-2016 пам’ятатиме кожен. У матчі за путівку у чвертьфінал турніру збірна Ісландії пропустила спочатку з пенальті, однак вже до середини першого тайму двічі забила англійцям. Більше того – Ісландія зуміла втримати рахунок і спричинити неабияку ганьбу англійській збірній.

Камбек Євро-2016. Цей чемпіонат Європи також запам’ятається тим, що лише деякі збірні зуміли відігратися під час матчу і повести в рахунку. Найбільш яскравим прикладом є матч Хорватії з Іспанією у третьому матчі групового етапу. Тоді хорвати програвали іспанцям 1:0, однак зуміли зрівняти рахунок наприкінці першого тайму і обіграти іспанців, забивши наприкінці другого.

Драма турніру. Якби Кріштіану Роналду не було, його б потрібно було вигадати. Без травми зіркового португальця, нічного метелика на стадіоні і драматичного виходу з поля на ношах фінал Євро-2016 був би в рази нуднішим.

Роналду, який вже під час турніру оновив кілька рекордів (забивав на чотирьох чемпіонатах Європи поспіль, а також провів найбільше ігрового часу в історії Євро) хотів потримати над головою кубок Анрі Делоне, як ніхто інший. І тут таке сталось – португалець був змушений покинути поле ще у першому таймі через травму, заплакавши від болю і розпачу перед сотнями телекамер. І поки футболіст сидів на газоні, на його обличчя сіла комаха – чи то міль, чи то саранча, яка ж одразу стала хітом соцмереж. Зокрема, у Твіттері одразу з’явилось кілька акаунтів із назвою «Метелик Роналду».

Цифра Євро-2016. Колеги із видання Tribuna.com наводять цікаву статистику – цьогорічний чемпіонат Європи став одним із найменш результативних в історії. Зокрема, 2,12 голи забивали команди в одному матчі Євро-2016.

Усі фото: офіційний сайт УЄФА.