Реконструктори відтворили козацький штурм Жовківського замку

15:35, 26 червня 2017

У Жовкві влаштували фестиваль «Gazon Party в короля на хаті». Головною атракцією став козацький штурм польських мурів.

«Жовківський замок ― це замок, який був резиденцією короля. І тому 3 роки тому ми вирішили вперше зробити таку невеличку вечірку тут, на газоні, назвали її «Gazon Party в короля на хаті». Чому на хаті, ну бо він тут жив», ― розповідає співорганізатор фестивалю Уляна Копцюх.

На головній площі Жовкви оселилися у шатрах козаки-реконструктори з Києва, Кам'янця-Подільського, Миколаєва і Львова. Мешкають у наметах, а у побуті послуговуються лише тими речами, які були доступні у часи козаччини.

«Головною зброєю для козака був мушкет. У мене зараз є тільки пістоль і шабля. Але шабля ― то не є основна зброя козака, бо козаки ― це піше військо, яке навчене, передовсім, вогневому бою і це була найкраща вогнева піхота Європи», ― показує своє озброєння реконструктор з Києва Олексій Колесник.

По той бік шикуються реконструктори у польських одностроях, бо на той час Жовква належала Польщі.

Усі на місцях, штурм починається. Війська Богдана Хмельницького беруть в облогу Жовкву. Гримлять гармати, гатять мушкети, наперед йде голота.

Дитинство гетьмана Хмельницького минуло у цих мурах, бо тут служив його батько. Може, тому Богдан погоджується зберегти місто і взяти викуп.

«Історично Жовкву облягали війська Хмельницького, як мінімум, двічі, 1648 року. Це ми й відтворюємо. Якби він хотів взяти Жовкву ціною великих втрат, то він би це зробив. Але він не взяв ні Львова, ні Жовкви, ні Замостя, а усюди, продемонструвавши потугу і сили козацького війська, він взяв викуп і пішов», ― пояснює Олекса Руденко, реконструктор, керівник ГО «Департамент воєнно-культурної антропології».

А попри дійство фестивальникам пропонували побачити скарби Жовківського замку.

«У східній вежі ми облаштували постійну експозицію. Наші гості можуть тут побачити кузню, гетьманську залу та ідеальне місто. Також в нас ще є експозиції в надбрамній частині. Там є Перша світова, історія творення української держави і сучасні події», ― коментує екскурсовод Христина Кундира.

Ввечері на учасників фестивалю чекав концерт та лазерне шоу.