У Жовківському замку відкрили три нові експозиційні зали

Проект профінансував Євросоюз в рамках збереження спільної культурної спадщини

КультураОрися Шиян, 22 квітня 201625011
У Жовківському замку відкрили три нові експозиційні зали

22 квітня у Жовківському замку на Львівщині презентували нові експозиції. Тут відкрили три виставкові зали «Історична кузня», «Гетьманська зала», «Ідеальне місто».

Експозицію облаштував Державний історико-архітектурний заповідник у м. Жовкві у східній вежі замку. Роботи проспонсорував Євросоюз в рамках реалізації міжнародного проекту PBU «Скарби прикордоння ― охорона культурної спадщини».

Камерний оркестр на відкритті експозицій

Зокрема, як розповіли ZAXID.NET працівники заповідника, у «Гетьманській залі» представлені портретні композиції п’яти гетьманів, долі яких тою чи іншою мірою пов’язані із Жовквою, ― Станіслава Жолкевського, Яна ІІІ Собеського, Богдана Хмельницького, Івана Мазепи та Михайла Казимира Радзивілла.

Польський коронний гетьман Станіслав Жолкевський ― військовий діяч Речі Посполитої, русин за походженням, заснував місто Жовкву у 1597 році. Інший поляк, король Речі Посполитої, Ян ІІІ Собеський був власником Жовкви з кінця XVII ст. і облаштував тут свою улюблену резиденцію. За його часів місто зазнало найбільшого розквіту, його активно розбудовували, а архітектуру збагатили. Ще один «іноземний» власник міста ― Михайло Казимир Радзивілл ― гетьман великий литовський, власник Несвізького замку, володів Жовквою з 1740 року.

Портрет Михайла Радзивілла у Жовківському замку

Мають відношення до Жовкви і два українські гетьмани. За однією з версій, Богдан Хмельницький народився у Жовкві, бо його батько в той час перебував на службі у коронного гетьмана Жолкевського. Іван Мазепа також бував у місті. У квітні 1707 року він прибув у Жовківський замок на військову нараду, під час якої Петро І розробляв план розгрому шведів.

Окрім портретів гетьманів, пов’язаних з Жовквою, в залі експонуватимуться їхні родові герби.

Родові герби гетьманів

У залі «Історична кузня» представлено ковальські інструменти та обладнання. За легендою, Регіна Жолкевська, дружина засновника міста Станіслава Жолкевського, карбувала саме в цій залі замку монети для викупу тіла чоловіка, який загинув у битві під Цецорою. В майбутньому тут планують проводити майстер-класи з виготовлення різноманітних побутових, технічних, художніх виробів.

У третій залі «Ідеальне місто» відвідувачі зможуть побачити оригінальний макет Жовкви, а також ознайомитися з інформацією про історію виникнення та розвиток ідеальних міст, до яких належить і Жовква, від античності до їхнього розквіту в епоху Ренесансу.

Макет Жовкви, яка будувалася за принципом «ідеальних міст» доби Ренесансу

Проект «Скарби прикордоння – охорона культурної спадщини» реалізували за співфінансування програми транскордонної співпраці ЄС Польща-Білорусь-Україна 2007-2013 та державного бюджету України.

Оскільки проект є польсько-українським, то фінансувались об’єкти у двох країнах. У Польщі – монастир Єзуїтів в Старому Селі (Підкарпатське воєводство) і Жовківський замок в Україні. На збереження обох пам’яток виділили майже 4 млн євро, Жовква з цього отримала близько 1,4 млн євро. Ще 10% вартості робіт, за умовами договору, оплатили з державного бюджету.

За ці кошти у Жовківському замку перекрили дах, провели протиаварійні роботи, відбудували втрачену західну вежу, облаштували подвір’я, а також відреставрували східну вежу, в якій облаштували виставкові зали.

Відвідувачі зможуть оглянути експозиції у східній вежі замку з 23 квітня щоденно, окрім понеділка, з 10:00 до 17:00 (у п'ятницю 10:00-16:00). Вартість вхідних квитків: 20 грн дорослий та 10 грн дитячий.

Усі фото Марії Саджениці (Державний історико-архітектурний заповідник у м. Жовкві)

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук