Рішення Стокгольмського арбітражу заощадило Україні $45 млрд

08:13, 1 червня 2017

У випадку прийняття Стокгольмським трибуналом рішення на користь російського «Газпрому» щодо «Нафтогазу України», збитки України склали б понад $45 млрд. Таку заяву на своїй сторінці у Facebook зробив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

«Зі Стокгольму надійшла надзвичайно хороша новина. «Нафтогаз» отримав окреме рішення Стокгольмского трибуналу у провадженні проти Газпрому. Кабальні вимоги «Газпрому» щодо застосування формули «бери або плати» повністю відхилені», – написав він.

За словами Гройсмана Україна була перед загрозою того, що контракт, підписаний за часів уряду Юлії Тимошенко, міг мати катастрофічні наслідки для економіки. «Якщо б, не дай Бог, вимога «Газпрому» була б задоволена, збитки від зрадницької позиції тодішнього керівництва держави склали б… більше $45 млрд», - пояснив прем'єр-міністр.

Нагадаємо, вимогу газового монополіста РФ «Газпрому», згідно з якою Україна повинна була щороку купувати 52 млрд м3 газу, або оплачувати його вартість, навіть не вибираючи весь об'єм – принцип «бери або плати» – було вчора скасовано окремим рішенням Стокгольмського арбітражу.

Зустрічні позови «Нафтогазу» і «Газпрому» за контрактом на поставку газу були подані в арбітраж в червні 2014 року, усні слухання були завершені в жовтні 2016 року, а рішення очікується в другому кварталі 2017 року.

Станом на початок квітня 2017 року, взаємні претензії «Газпрому» і «Нафтогазу» за договором купівлі-продажу газу з урахуванням штрафів і відсотків становили близько 45,7 млрд доларів і 17,9 млрд доларів відповідно. Фінансові претензії «Нафтогазу» за контрактом включають в себе відшкодування переплати за газ (17,9 млрд доларів), претензії «Газпрому» - неоплачені рахунки в частині спірної ціни за листопад 2013 - травень 2014 рр. (2,9 млрд доларів) і оплата не поставленого газу на вимогу «бери або плати» (42,8 млрд доларів).

Без урахування штрафів і відсотків претензії «Газпрому» на кінець травня 2017 року становлять 34,5 млрд доларів за непоставлений газ на вимогу "бери або плати" і 2,2 млрд доларів в частині спірної ціни в четвертому кварталі 2013 року і другому кварталі 2014 го , а вимоги «Нафтогазу» - 14,1 млрд доларів за переплату за газ, придбаний з 20 травня 2011 року до жовтня 2015 року.